-8.6 C
Calgary
Monday, December 5, 2022

january, 2022

01janAll Day20marKonkurs „Być Polakiem”KALENDARIUM XIII EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”

Konkurs Byc Polakiem

more

Event Details

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w 13. Edycji konkursu „Być Polakiem, który skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół polonijnych na całym świecie oraz ich nauczycieli. Organizatorami są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Fundacja „Świat na Tak”.

„Obmyślenie koncepcji pracy konkursowej i jej przygotowanie to dla uczestników wysiłek, ale też niewspółmierna korzyść. Każda zdobyta wiedza okazuje się być kiedyś przydatna, a ta dotycząca historii własnej rodziny czy dziejów przodków potrzebna jest od zaraz bo, jak się mówi, człowiek bez przeszłości, nie ma przyszłości”– piszą organizatorzy, zapraszając młodzież do udziału w konkursie.

Konkurs polega na samodzielnym przygotowaniu przez ucznia pracy w trzech formach: pracy plastycznej, pracy pisemnej w j. polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem Konkursu dla nauczycieli jest natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.

Celem Konkursu dla młodszych uczestników jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli „ambasadora polskości” w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego przy nauczaniu metodą komunikacyjną.

Nagrodą jest udział w Gali XIII edycji Konkursu w dniu 2 sierpnia 2022 r. w Zamku Królewskim w Warszawie, nagrody rzeczowe, dyplomy oraz pobyt edukacyjny w Polsce -lipiec/sierpień 2022 r. (dla grupy II – V).

Moduł A jest przeznaczony dla uczniów i studentów. Jednym z głównych celów konkursu jest przygotowanie młodych ludzi do pełnienia roli „ambasadora polskości” w kraju zamieszkania, poznawanie historii Polski splecionej z historią swojej rodziny, doskonalenie sprawności języka polskiego.

Tematy prac XIII edycji Konkursu:

Grupa Wiek Format Temat
I 6-9 lat Prace plastyczne Pocztówka z Polski, jaką chcesz otrzymać lub wysłać
II 10-13 lat Prace literackie Historia mojej rodziny
III 14-16 lat Prace literackie Spotkanie z Polakiem, który jest dla mnie wzorem, bohaterem, idolem
IV 17-22 lat Prace literackie Jestem Polką, Polakiem, ale też obywatelem świata
V 10-22 lat Filmy Czy jest w Twoim otoczeniu Ambasador polskości, a może Ty nim jesteś ?

 

Model B jest skierowany do nauczycieli szkół polonijnych. Jego celem jest przede wszystkim promowanie atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim metodą komunikacyjną, promocja innowacyjnych sposobów wdrażania i utrwalania materiału gramatycznego, zainteresowanie uczniów gramatyką języka polskiego.

Pracę konkursową – konspekt lekcji wraz z załącznikami – należy przesłać do dnia 20.03.2022 r. wyłącznie elektronicznie na adres email: konkursdlanauczycieli@gmail.com jako załącznik w formacie pdf lub MS Word. ŻADNA ZE STRON KONSPEKTU NIE MOŻE BYĆ PODPISANA ANI OZNACZONA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZEZ AUTORA.

Adresatami lekcji, podczas której realizowany będzie konspekt są dzieci i młodzież w wieku od 9 do 17 lat (Grupa I: 9 – 13 lat i Grupa II: 14 – 17 lat).

Nagrodą będą dyplomy uznania dla autora konspektu i szkoły, w której nauczyciel pracuje, sygnowany przez autorytet z dziedziny języka polskiego. Dla autorów najwyżej ocenionych konspektów w każdej z dwu grup wiekowych przewidywane są również nagrody finansowe: I stopnia 500 – Euro; II stopnia – 300 Euro; III stopnia – 200 Euro.
Nagrodzone konspekty, w ramach dzielenia się dobrymi praktykami, będą wydane w publikacji pokonkursowej.

Prace pisemne, wraz z Formularzem Zgłoszeniowym do Konkursu należy nadsyłać – wyłącznie e-mailem na adres: bycpolakiem2022@gmail.com z podaniem w temacie maila numeru grupy, imienia i nazwiska autora i tytułu pracy w nieprzekraczalnym terminie do 20 marca 2022 r. Filmy, wraz z Formularzem Zgłoszeniowym do Konkursu – wyłącznie za pomocą serwisu internetowego https://wetransfer.com (adres e-mailowy: bycpolakiem2022@gmail.com) z podaniem w temacie transferu imienia i nazwiska oraz tytułu pracy, również do dnia 20 marca 2022 r.

Wszelkie informacje szczegółowe nt. Konkursu, w tym harmonogram, tematy prac, wymagania formalne znajdują się na stronie Konkursu.

Prace należy nadsyłać w terminie do 20 marca 2022 r.

Materiały do pobrania Być Polakiem 2022
https://bycpolakiem.pl/category/xii-2022/

źródło: Być Polakiem

Być Polakiem logo

Time

January 1 (Saturday) - March 20 (Sunday)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

X
X
X