Szukasz domu w Calgary? Sprzedaż domów w Calgary wzrosła o prawie 23 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

0
26
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

Calgary Real Estate Board (CREB) podaje, że sprzedaż domów w lutym wzrosła o prawie 23 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem wraz ze wzrostem liczby nowych ofert.

Jednak raport CREB wskazuje, że rynek mieszkaniowy w większości nie będzie tak napięty jak w 2023 r., ponieważ oczekuje się, że trendy w zakresie migracji między prowincjami, ofert i rynku pracy będą wspierać aktywność sprzedażową.

„Oczekujemy, że potencjalni nabywcy, którzy znajdowali się na uboczu ze względu na ograniczone możliwości wyboru podaży, powrócą na rynek wraz ze spadkiem stóp procentowych kredytów i poprawą notowań”

„Wzrost podaży wymaga czasu i oczekuje się, że warunki rynkowe sprzedawcy utrzymają się przez całą wiosnę, powodując dalszy wzrost cen w 2024 r.”

LUTY 2024 AKTUALIZACJA RYNKU MIESZKANIOWEGO (1 marca 2024 roku.)

Niskie zapasy i wysoki popyt napędzają wzrost cen w lutym. W lutym liczba nowych listingów nadal rosła, osiągając 2,711 jednostek. Jednakże wzrost liczby nowych listingów sprzyjał dalszemu wzrostowi sprzedaży, która wzrosła o prawie 23% w porównaniu z rokiem ubiegłym i łącznie wyniosła 2,135 jednostek. Zmiany w sprzedaży i nowe listingi sprawiły, że wskaźnik sprzedaży do nowych listingów utrzymał się na wyjątkowo wysokim poziomie 79%, zapewniając utrzymanie zapasów na poziomie zbliżonym do historycznie najniższego poziomu. Niska podaż i wyższa sprzedaż spowodowały, że miesiące podaży spadły do nieco ponad jednego miesiąca, prawie tak niskie, jak poziomy obserwowane wiosną ubiegłego roku.

„Kupujący reagują szybko, gdy na rynku pojawia się nowa podaż, zapobiegając wzrostowi zapasów na rynku” – powiedziała Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka w CREB®. „To właśnie duży popyt i niska podaż w dalszym ciągu napędzają wzrost cen w Calgary. Największym wyzwaniem w zakresie podaży są domy o cenie poniżej $500,000, w przypadku których zapasy spadły o 31% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jednocześnie zaczynamy widzieć wzrost poziomu podaży w przypadku domów o wyższych cenach, zapewniających bardziej zrównoważone warunki w górnym segmencie .”

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty. Zadzwon (403) 271 0600, (403) 714 8540 po bezplatna konsultacje! Sprzedaz, kupno, wynajem jednostek komercyjnych, domow wielorodzinnych, sklepow, magazynow, warsztatow, manufaktur I fabryk. ,, Zapewniam rzetelne i fachowe uslugi. Najwiekszą satysfakcje sprawia mi zadowolenie Klienta z mojego serwisu.”

W lutym nieskorygowana cena referencyjna wolnostojącego obiektu wyniosła $585,000, co stanowi wzrost o ponad 2% w porównaniu z zeszłym miesiącem i o ponad 10% więcej niż poziomy odnotowane o tej porze roku ubiegłego. Nasza najtańsza dzielnica wschodnia odnotowuje najwyższy wzrost cen rok do roku, wynoszący 25%, podczas gdy stosunkowo lepiej zaopatrzone centrum miasta odnotowało najwolniejszy wzrost cen w mieście na poziomie poniżej 5%.

Domy wolnostojące

W lutym na rynku pojawiło się 1,195 nowych listingów, z których 75% kosztowało ponad $600000. Chociaż liczba nowych listingów rzeczywiście poprawiła się w ciągu ostatniego miesiąca zgodnie z oczekiwaniami sezonowymi, ich poziomy nadal utrzymują się poniżej typowych poziomów notowanych w lutym. Jednocześnie sprzedaż w lutym wzrosła do 954 jednostek, co oznacza wzrost o 20% rok do roku. Wzrost sprzedaży był napędzany miejscami, w których zaobserwowaliśmy wzrost liczby listingów, ale przy stosunku sprzedaży do nowych listingów wynoszącym prawie 80%, poziomy zapasów były w lutym bliskie rekordowo niskiego poziomu.

Wyjątkowo trudne warunki rynkowe spowodowały dalszy wzrost cen. W lutym nieskorygowana cena odniesienia wolnostojącego wzrosła do $721,300, czyli o prawie 3% więcej niż w zeszłym miesiącu i ponad 13% więcej niż w lutym ubiegłego roku. Chociaż ceny rosły w każdym okręgu, najbardziej znaczący wzrost rok do roku nastąpił w okręgach północno-wschodnim i wschodnim.

Bliźniaki

Wzrost liczby listingów w porównaniu do sprzedaży w zeszłym miesiącu był krótkotrwały, ponieważ 223 nowe listingi w tym miesiącu zakończyły się sprzedażą 191, co spowodowało wzrost wskaźnika sprzedaży do nowych ofert do 86%. Zapobiegło to jakiejkolwiek istotnej zmianie sytuacji w zakresie niskich zapasów i spowodowało skrócenie miesięcy dostaw do nieco ponad jednego miesiąca. W lutym nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom $639,100, co stanowi miesięczny wzrost o ponad 2% i 13% więcej niż w roku ubiegłym. Wzrost cen rok do roku wahał się od niskich 10% w Śródmieściu do ponad 26% w dzielnicy wschodniej.

Domki szeregowe

W lutym liczba nowych listingów wzrosła do 457 jednostek, co przyczyniło się do wzrostu liczby nowych listingów o 22% od początku roku. Wzrost liczby nowych listingów wspierał wzrost sprzedaży, zapobiegając istotnej zmianie sytuacji niskich zapasów. Drugi miesiąc z rzędu miesiące podaży były poniżej jednego miesiąca.

Wyjątkowo trudne warunki rynkowe przyczyniły się do silnego wzrostu cen nieruchomości szeregowych. W lutym nieskorygowana cena domu jednorodzinnego osiągnęła poziom $436,500, o ponad 2% więcej niż w zeszłym miesiącu i prawie 19% więcej niż poziomy odnotowane w lutym ubiegłego roku. Ceny wzrosły we wszystkich dzielnicach, przy czym najwyższy wzrost nastąpił w dzielnicach, w których cena była najtańsza.

Apartamentowy

Sprzedaż w lutym wyniosła 638 jednostek, co przyczyniło się do wzrostu sprzedaży od początku roku o 39%. Względna przystępność cenowa wspiera duży popyt na apartamenty, a wzrost sprzedaży był możliwy dzięki ciągłemu wzrostowi liczby nowych listingów. Poziom zapasów rósł w ciągu ostatniego miesiąca zgodnie z oczekiwaniami sezonowymi. Jednakże poziom zapasów spadł o 12% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co oznacza, że rynek w dalszym ciągu faworyzuje sprzedawcę, który zapewnia nieco ponad miesięczną podaż.

Utrzymujące się trudne warunki w dalszym ciągu wywierają presję na wzrost cen domów. Ceny stale rosły od stycznia ubiegłego roku i w lutym osiągnęły poziom $329,600, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Ceny wzrosły we wszystkich dzielnicach miasta, a wzrost rok do roku we wszystkich dzielnicach z wyjątkiem centrum miasta, które odnotowało wzrost o 13%, przekroczył 19% rok do roku.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Jesli chcesz kupic dom w 2023 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here