Ile kosztuje dom w Calgary? Oto najnowszy raport.

AKTUALIZACJA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W MAJU 2023 ROKU 1 CZERWCA 2023

0
155
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

AKTUALIZACJA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W MAJU 2023 ROKU 1 CZERWCA 2023

Majowa sprzedaż może osiągnąć rekordowy poziom Dzięki znacznemu wzrostowi sprzedaży nieruchomości, sprzedaż w maju wzrosła do 3,120, co stanowi nowy rekord miesiąca.

Chociaż miesięczne zyski nie przeważyły nad wcześniejszymi spadkami, odzwierciedla to zmianę w stosunku do spadków odnotowanych na początku roku. Jednocześnie na rynku nadal pojawia się mniej nowych listingów niż w ubiegłym roku, co powoduje spadek poziomu zapasów.

Przy stosunku sprzedaży do nowych listingów wynoszącym 85% i miesiącach dostaw wynoszących jeden miesiąc, warunki nadal sprzyjają sprzedającemu, wywierając dalszą presję na wzrost cen domów.

„Rynek nieruchomości w Calgary nadal przekracza oczekiwania dzięki niedawnemu wzrostowi aktywności sprzedażowej w tym miesiącu” — powiedziała główna ekonomistka CREB®, Ann-Marie Lurie. „Środowisko wyższych stóp procentowych i niedawne wzrosty stawek czynszów skłoniły więcej konsumentów do poszukiwania mieszkań własnościowych. Ponadto niedawny wzrost liczby zalistowanych nowych mieszkań zapewnia wystarczająco dużo opcji, aby wesprzeć wzrost sprzedaży. Calgary nadal czerpie korzyści ze stosunkowo zdrowego rynku pracy i niedawnego wzrostu liczby ludności, utrzymując silny popyt na mieszkania we wszystkich typach nieruchomości”.

Utrzymująca się napięta sytuacja na rynku przyczyniła się do dalszego wzrostu cen w tym miesiącu. W maju nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła $557,000, ponad 1% więcej niż w zeszłym miesiącu i 3% więcej niż zeszłoroczna miesięczna cena szczytowa, która wyniosła $543,000.

Domy Wolnostojące

Rosnąca sprzedaż domów o cenie powyżej $600,000 nie wystarczyła, aby zrekompensować spadki w niższych przedziałach cenowych, ponieważ sprzedaż w maju osiągnęła 1,486, co oznacza spadek o 8% rok do roku. Nowe listingi nadal spadają w przypadku domów o cenie poniżej $700,000, co zapewnia ograniczony wybór konsumentom poszukującym tańszych domów jednorodzinnych. Chociaż nowe listingi poprawiły się w przypadku droższych nieruchomości, stosunkowo duży popyt utrzymywał napięte warunki we wszystkich przedziałach cenowych, napędzając dalsze wzrosty cen.

W maju oderwana cena referencyjna osiągnęła $674,000, prawie o 2% więcej niż w zeszłym miesiącu i ponad 4% więcej niż najwyższa cena z zeszłego roku, która wyniosła $647,000. Podczas gdy każda dzielnica odnotowała w tym miesiącu nowy rekord cen, wzrosty rok do roku wahały się od wysokiego poziomu 12% w Dystrykcie Wschodnim do najniższego poziomu 2% w centrum miasta.

Bliźniaki

Sprzedaż domów w zabudowie bliźniaczej również wzrosła do niemal rekordowych poziomów w tym miesiącu. Jednak przy 279 sprzedażach i 269 nowych listingach w tym miesiącu, zapasy spadły, a miesiące podaży spadły poniżej jednego miesiąca. Wyjątkowo trudne warunki spowodowały dalsze wzrosty cen, które po raz pierwszy przekroczyły $600,000.

To siódmy miesiąc z rzędu, w którym ceny rosną, a od maja poziomy są o ponad 3% wyższe niż miesięczny szczyt z zeszłego roku. Podobnie jak sektor wolnostojący, każda dzielnica odnotowała w maju nowe rekordowe ceny. Jednak najsilniejsze wzrosty rok do roku wystąpiły w najbardziej przystępnej dzielnicy Wschodniej i wyniosły prawie 12%.

Domki szeregowe

Nowe listingi w maju poprawiły się w porównaniu z poziomami z początku roku, ale dzięki miesięcznemu wzrostowi sprzedaży stosunek sprzedaży do nowych listingów pozostał wyjątkowo wysoki i wyniósł 89%, zapobiegając jakiejkolwiek znaczącej zmianie niskiego poziomu zapasów. Choć aktywność sprzedażowa jest nadal niższa niż w ubiegłym roku, jest to prawdopodobnie związane z brakiem podaży w tym segmencie rynku.

Poziom zapasów spadł o 50% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Biorąc pod uwagę mniej niż miesiąc dostaw, nie jest niespodzianką, że ceny nadal rosną. W maju cena referencyjna osiągnęła $390,500, co oznacza dwuprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem i prawie 9% wyższą niż zeszłoroczna cena szczytowa wynosząca $359,600.

Ceny domków szeregowych wzrosły we wszystkich dzielnicach, a wzrosty rok do roku przekroczyły 15% w północno-wschodnich, południowych i wschodnich dzielnicach miasta. Najwolniejsze wzrosty cen miały miejsce w centrum miasta, na północnym zachodzie i południowym wschodzie w tempie ponad 7%.

Apartamenty

Sprzedaż w maju osiągnęła 858 sztuk, wzrost rok do roku o 36% i wystarczająco wysoki, aby spowodować wzrost sprzedaży od początku roku o 4%, ustanawiając nowy rekord. Wyższa sprzedaż była możliwa dzięki ostatnim wzrostom nowych ofert. W maju pojawiło się 1,025 nowych listingów, co oznacza wzrost o 8% rok do roku.

Pomimo wzrostu liczby nowych listingów, stosunek sprzedaży do nowych listingów pozostał wysoki i wynosił 84%, co zapobiegło jakimkolwiek znaczącym zmianom w poziomie zapasów. W rezultacie poziom zapasów pozostał o 23% niższy niż dostępny na rynku w maju 2022 roku. Rosnąca sprzedaż i niskie zapasy sprawiły, że miesięczna podaż była niska na poziomie nieco ponad jednego miesiąca.

Utrzymujące się ciasne warunki przyczyniły się do dalszych wzrostów cen w maju. Nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła $298,600, co oznacza miesięczny wzrost o ponad 1% i wzrost rok do roku o prawie 11% . Niedawny wzrost ostatecznie spowodował, że nieskorygowane ceny mieszkań własnościowych powróciły do poziomów z 2014 roku.

W przeciwieństwie do innych obszarów, nie wszystkie dzielnice odnotowały nowy rekord cen. Jedynymi obszarami, w których odnotowano pełne ożywienie były dystrykty północna, północno-zachodnia, zachodnia i południowo-wschodnia.

Ogólny wzrost cen rok do roku wahał się od wysokiego 16% w dzielnicy północnej do niskiego 10% wzrostu w centrum miasta.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Jesli chcesz kupic dom w 2023 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here