Ostrzezenie! Od wyborców w Ontario zależy ocalenie Kanady przed Trudeau

0
61
Brian Jean
Former Wildrose leader Brian Jean says the re-election of a Liberal government threatens the unity of Canada. David Bloom / Postmedia

Kiedy w 2014 roku wycofałem się z polityki federalnej, Kanada była zjednoczona i optymistyczna. Separatyzm Quebecu umierał, Blok był na czzwartym miejscu i zmierzał ku zapomnieniu. Alberta i jej sektor energetyczny były motorem wzrostu gospodarczego Kanady i były dumne z tego, że przyczyniły się do rozwoju Kanady.

Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Blok ma szansę stać się partią zajmującą drugie miejsce w Quebecu i może stać się partią trzecią w kraju.

Albertańczycy czują się tak wyobcowani z Kanady, jak kiedykolwiek. Ankieta przeprowadzona w tym roku przez Angus Reid wykazała, że 74% Albertian uważa, że Alberta nie była szanowana przez resztę kraju; 83 procent Albertian uważało, że Alberta nie jest traktowana sprawiedliwie przez rząd Trudeau. Połowa Albertans uważa separatyzm za „realną możliwość”.

Protester at City Hall Calgary
Protester at a pro-energy rally in downtown Calgary on Dec. 17, 2018 Gavin Young / Postmedia

Jedność naszego kraju jest zagrożona, a przyczyną jest niekompetentne przywództwo Justina Trudeau. Źle zarządzał relacjami narodowymi z Quebecem i Albertą. Pod rządami Trudeau rząd federalny wybrał politykę, która stawia region przeciwko regionowi, zamiast pracować nad zwiększeniem dobrobytu i jedności kraju.

Mamy teraz do czynienia z możliwością mniejszościowego rządu Trudeau wspieranego przez ekonomicznie niepiśmienny NDP i Zielonych. Konsekwencje tego byłyby katastrofalne dla Kanadyjczyków. Plany gospodarcze NDP i Zielonych pogrążyłyby Kanadę w finansowej dziury. Ale najbardziej niebezpieczną polityką jest zobowiązanie NDP do umożliwienia każdej prowincji zawetowania infrastruktury krajowej przekraczającej jej granice.
Jest to formuła zachowania żebraka i sąsiada, która może doprowadzić do zniszczenia Kanady przez serię weta i represji. Zastanawianie się nad konsekwencjami jest oszałamiające.

W przeszłości Partia Liberalna Kanady reprezentowała wielkie projekty budujące naród, które łączyły Kanadę i sprawiły, że wszyscy jesteśmy z siebie dumni. Dzisiaj Trudeau prowadzi kampanię przeciwko duchowi naszej Konstytucji, karając jedną prowincję nad wszystkimi innymi. Zieloni, NDP i Blok starają się go wyprzedzić.

Nastrój w Albercie staje się coraz bardziej zły i zdeterminowany. Wielu Albertian, w tym ja, uważa, że Kanada jest traktowana fatalnie przez Albertę. Uważamy, że Konfederacja jest zepsuta.

Albertanie nie mogą uwierzyć, że reszta kraju nie rozumie, że produkcja i wsparcie dla ropy i gazu to drugi co do wielkości przemysł Kanady i płaci więcej podatków federalnych niż jakikolwiek inny. Z tego powodu przemysł energetyczny Alberty finansuje kanadyjski program wyrównawczy. Jeśli biedniejsze prowincje uzyskają miliardy w wyrównaniu z Ottawy, pieniądze te pochodzą z energii Alberty.

Albertanie nie mogą uwierzyć, że Kanadyjczycy nie zdają sobie sprawy, że to młoda, pracowita populacja Alberty podtrzymuje kanadyjski plan emerytalny. W kanadyjskim systemie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem młodzi, dobrze zarabiający Albertańczycy płacą, aby opiekować się seniorami w całej Kanadzie.

Albertanie są niewiarygodni, że mamy produkt, który reszta świata chce kupić, a reszta Kanady nie pozwala nam go sprzedać światu.

Kanada potrzebuje naszych pieniędzy, ale wydaje się, że nas nie chce. Istnieje ogromne ryzyko wypchnięcia Alberty z Kanady.

Ryzyko separatyzmu Alberty jest realne. Utrata miejsc pracy w sektorze naftowym zmieniła psychikę Albertian. Nasz drugi przemysł, rolnictwo, również się rozwija. Ubiegły rok był okropny dla dochodów gospodarstw, a przedłużająca się zimna mokra wiosna i lato 2019 r. Pogorszą sytuację. Populacja źle traktowana, która wydaje się nieoceniona, rozważy opcje, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia.

Wszystko wskazuje na to, że Ontario zdecyduje o tych wyborach. Ontarianie tradycyjnie wybierali rządy, które chcą utrzymać nasz kraj razem.

Apeluję do mieszkańców Ontario, by zrobili to właśnie 21 października.

Ontarianie powinni dobrze przyjrzeć się rozsądnym, głównym nurtom jednoczącym polityki zaproponowanym przez Andrew Scheera i konserwatystów.

Aby zapewnić, że Kanada się nie rozpadnie, Ontario musi pokonać ten liberalny rząd.

Brian Jean jest byłym przywódcą opozycji w Albercie.


NAPISZ W KOMENTARZU CO O TYM MYSLISZ !

Podoba Ci sie ten artykul? Podziel sie nim ze znajomymi! Facebook Twitter LinkedIn Google+ Email.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here