2020 rok zaczyna się z niewielkim wzrostem sprzedaży

0
100
Joanna Kopacz rynek nieruchomosci w Calgary

Nowa wiadomosc z 5 Lutego, 2020

Cieplejsza pogoda przyniosła ze sobą zwiększoną aktywność na rynku nieruchomości. Warto zauważyć, że liczba pokazów (showings) w przedziale cenowym od $300,000 do $400,000 oraz $600,000 – $800,000 jest powyżej średniej. Zauważalny był natomiast spadek liczby pokazów luksusowych domów ponad 1mln. Reszta przedziałów cenowych wykazała średni wzrost aktywności, która powinna utrzymać się przez kilka następnych miesięcy.

2020 rok zaczyna się z niewielkim wzrostem sprzedaży 1

Miasto Calgary, 3 lutego 2020 Warunki na rynku mieszkaniowym nadal podążają za podobnymi trendami jak w ubiegłym roku oraz następuje widoczny wzrost sprzedaży. Jednocześnie nastąpił dalszy spadek liczby nieruchomości wystawionych na sprzedaż i więcej redukcji cen.

Styczniowa aktywność sprzedażowa wyniosła 863 jednostki, prawie 8% więcej niż w zeszłym roku. Mimo że sprzedaż pozostała znacznie poniżej aktywności zarejestrowanej w styczniu przed 2014 roku, pozostaje ona spójna z działalnością zarejestrowaną w ciągu ostatnich pięciu lat.

„Trwałe spowolnienie w sektorze energetycznym spowodowało reset wielu aspektów naszej gospodarki. Obejmuje to rynek mieszkaniowy ”– powiedziała Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka CREB®.

„Nadal obserwujemy powolne dostosowywanie się do bardziej zrównoważonych warunków, ale minie trochę czasu, zanim zacznie to przekładać się na stabilność cen”

 W całym mieście nieskorygowane ceny porównawcze (benchmark) wyniosły $417,100 w styczniu. Jest to nieco mniej niż w poprzednim miesiącu i prawie 1% mniej niż w zeszłym roku.

Ceny benchmark spadły, ale nastąpiła niewielka poprawa zarówno średnich jak i medianowych cen. Jest to prawdopodobnie odzwierciedleniem niektórych zmian w dystrybucji sprzedaży.

Wolnostojące domy (Detached)

Sprzedaż wolnostojących domów w styczniu poprawiła się o 6% dzięki wzrostowi we wszystkich dzielnicach z wyjątkiem północno-wschodniej.

Liczba domów wystawionych na sprzedaż spadła o prawie 11% z wyjątkiem centrum miasta i dzielnic północnych. W połączeniu z większą sprzedażą spowodowało to zmniejszenie rezerwy nieruchomości o 15% w całym mieście.

Ceny benchmark spadły o prawie 1% w porównaniu do ubiegłego roku.

Jednak jedynymi dwoma obszarami, które odnotowały znaczące spadki rok do roku, były centrum miasta i zachód przy spadku cen przekraczającym 3%.

Apartamenty

Poprawa sprzedaży spotkała się ze wzrostem liczby apartamentów wystawionych na sprzedaż, powodując wzrost rezerwy nieruchomości o 12% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wzrost rezerwy zapobiegał jakiejkolwiek istotnej korekcie w miesiącach podaży, która utrzymywała się na wysokim poziomie.

Utrzymująca się nadwyżka nadal miała wpływ na ceny benchmark, które zmniejszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem i spadły o 2% w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

Domki szeregowe i bliźniaki Pomimo wolniejszej sprzedaży w południowej i południowo-wschodniej dzielnicy, sprzedaż w całym mieście wzrosła o 4%. Jednocześnie liczba nieruchomości wystawionych do sprzedaży spadła o prawie 18 %, powodując spadek rezerwy o 10%.


Podczas gdy ten segment zmierza w kierunku bardziej zrównoważonych warunków, utrzymująca się nadwyżka nadal wpływa na ceny, które spadły w ciągu ostatniego miesiąca i zmniejszyły się o ponad 1% w porównaniu do poziomów z zeszłego roku.

„Niezależnie od tego, czy jesteś kupującym, czy sprzedającym, znajomość wszystkich faktów, strategii i danych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że znajdziesz się we właściwym domu lub sprzedasz swój istniejący dom w odpowiednich ramach czasowych”, powiedział Alan Tennant, CEO CREB®.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

Polonia Calgary podaj dalej textNAPISZ W KOMENTARZU CO O TYM MYSLISZ !

Podoba Ci sie ten artykul? Podziel sie nim ze znajomymi! Facebook Twitter LinkedIn, Email. Spread the word

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here