B. Pulwicki – W obronie dobrego imienia Radia Maryja

0
434
W obronie dobrego imienia Radia Maryja

Szczęść Boże,

W związku z nieustającymi atakami na Radio Maryja i Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka przeprowadzamy akcję odkłamywania, wspierania i promowania dzieł tworzonych przez Ojców Redemptorystów i ich współpracowników w Toruniu.

O zakazie działalności Ojca Rydzyka w Kanadzie jako pierwszy poinformował portal internetowy „gazetagazeta”.

Radio Maryja i Ojca Dyrektor Tadeusza Rydzyk

• September 18, 2020 , 04:25am
Ojciec Rydzyk ma zakaz odprawiania mszy w Albercie
Szef Radia Maryja, redemptorysta Ojciec Tadeusz Rydzyk otrzymał zakaz wizyt i odprawiania mszy świętych w kanadyjskiej archidiecezji Edmonton i podległych jej parafiach – wynika z artykułu opublikowanego przez kanadyjski oddział B’nai B’rith, najstarszą działającą organizację żydowską. Przekazano, że głównym powodem takiej decyzji jest “wieloletnie rozpowszechnianie przez Radio Maryja treści antysemickich i homofobicznych”.

“Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef kontrowersyjnej rozgłośni Radio Maryja w Polsce, otrzymał zakaz odwiedzania archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafii. Zakaz wynika z wieloletniego rozpowszechniania przez jego stację treści antysemickich i homofobicznych” – przekazano.
W artykule B’nai Birth Canada napisano, że arcybiskup Edmonton Richard Smith po dyskusjach z przedstawicielem B’nai Birth przyznał, że “rażąco nienawistna retoryka Radia Maryja nie ustaje”.

“Efektem tych rozmów była decyzja Archidiecezji o odmowie Rydzykowi »pozwolenia na przyjazd do tej archidiecezji, gdyby nadarzyła się taka możliwość«, a także potwierdzenie, że inni biskupi Alberty i Terytoriów Północno-Zachodnich również »nie pozwolą mu na przyjazd do ich diecezji«” – poinformowano.
Zakaz dotyczy następujących diecezji: Diecezja Calgary, Diecezja św. Pawła, Archidiecezja Grouard-McLennan, Diecezja Mackenzie-Fort Smith oraz Ukraińska katolicka eparchia Edmonton.

Thomas Łukaszuk

Z doniesień medialnych wynika, że “nieocenioną rolę” w wydaniu zakazu odegrał były wicepremier Alberty Thomas Łukaszuk. Kanadyjczyk polskiego pochodzenia w styczniu 2020 roku wysłał do papieża Franciszka “apel o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”, pod którym podpisy złożyło 157 tys. osób.
– Na przesłanie nienawiści i rozpowszechniane podziałów przez Rydzyka i jego Radio Maryja nie ma miejsca w naszych wspólnotach katolickich i polsko-kanadyjskich. Nie odzwierciedlają one naszych wspólnych wartości i należy im się sprzeciwiać – przekazał Łukaszuk w rozmowie z B’nai Birth Canada.

LIST Otwarty O. Jacka Cydzika CSsR Dyrektora Centrali Radia Maryja w Kanadzie

Toronto 12.03.2021

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica

Drodzy Odpowiedzialni za Koła Przyjaciół Radia Maryja w Kanadzie

Zwracam się do Was, aby podać dokładne informacje o sytuacji Radia Maryja i TV TRWAM w Kanadzie, jaka zaistniała ostatnio. Otóż trwa kampanią oczerniająca Radio Maryja i Ojca Tadeusza Rydzyka podjęta przez byłego v-ce premiera rządu prowincji Alberta oraz League for Human Rights of B`nai Brith Canada. Mechanizm tej kampanii jest prosty: bez informowania Radia Maryja, wysyła się oczerniające pisma do stacji, na których był program Radia Maryja, próbuje się także nacisków na lokalne władze kościelne, szkalując przy okazji Radio Maryja. Dodajmy, iż tu i ówdzie pojawiają się co rusz medialne pohukiwania, wzywające władze Kanady do kontroli działalności Radia Maryja na terenie kraju. Takie „wezwania” są oczywiście opatrzone zawoalowaną sugestią, jakoby prowadzona tu od ponad 20 lat działalność była rzekomo nielegalna.

Nie będę wam w całości przytaczał tych wszystkich kłamstw, jakie się rozsyła. Już takie stwierdzenie, umieszczone w listach do obu stacji jest doprawdy szokujące:
„I would implore you to use your discretion in ensuring that (your station) cease its broadcast of Radio Maryja immediately (…), as it continues to propagate hateful, antisemitic, and xenophobic content far and wide, and fans the flames of hatred and discrimination around the world, including here at home throughout Canada.”
– w ten sposób Bnai Brith, poza naszymi plecami wyraża się o Radiu Maryja i jego słuchaczach. Pamiętajmy też o roli jaką w tym ponurym spektaklu odgrywa pan Thomas Lukaszuk.

Pierwsze efekty szkalującej kampanii już zaistniały. Stacje CKJS w Oakville gdzie nadawaliśmy dwie godziny w tygodniu oraz stacja CKJS 810 w Winnipeg, gdzie nadawaliśmy godzinę w tygodniu zerwały z nami kontrakty. Dodajmy, że przez ponad 20 lat współpracy z tymi stacjami nigdy nie było żadnych skarg słuchaczy, nie było żadnych interwencji ze strony kanadyjskich urzędów, regularnie płaciliśmy należności wg kontraktów. Jak wiadomo Arcybiskup Edmonton zadeklarował, że nie wyrazi zgody na obecność O. Tadeusza Rydzyka na terenie Archidiecezji, gdyby ten chciał tam złożyć wizytę. Dowiedziałem się też, że niedawno sprawie Radia Maryja miała miejsce rozmowa z Arcybiskupem Toronto oraz trzema osobami: szefem Bnai Brith w Kanadzie, szefem Bnai Brith w USA oraz naczelnym Rabinem Polski (panem Michaelem Schudrichem). Ta ostatnia postać pokazuje, że cała ta sprawa jest wyraźnie inspirowana i nakręcana z Polski, a mam nieoficjalne sygnały, że rozpoczęte to zostało przez pewną wpływową osobę w KO. Jak zatem widać, myli się ten, kto sądzi, iż Radio Maryja jest nieistotnym elementem w naszym życiu, skoro tak wpływowe potęgi się nad nim pochylają… marna to jednak pociecha.

Co możemy w tej sytuacji zrobić? Na pewno jest to dla nas wezwanie do jeszcze bardziej gorliwej modlitwy i zawierzenia Matce Najświętszej. Doceńmy wiele dobra, czasem niepozornego, które systematycznie jest czynione przez Waszą wytrwałą posługę. Składam za to nieustannie wszystkim Wam serdeczne podziękowania. To przecież systematyczne spotkania, katechezy, dyskusje, modlitwy i wiele innych sprawiają, że trzymamy się razem, blisko Boga i Kościoła, że jesteśmy zatroskani o naszą Ojczyznę Polskę i kraj naszego obecnego zamieszkania – Kanadę. Przez taką pracę dokonuje się wiele dobra w naszych parafialnych – polonijnych społecznościach. Ważnym aspektem jest współpraca z innymi ludźmi i organizacjami, które niekoniecznie identyfikują się z Radiem Maryja. W wielu punktach w Kanadzie, co zauważyłem podczas mojej już 10 letniej posługi wśród was, jest takie właśnie pozytywne myślenie i współpraca. Szukajmy nadal sojuszników, patrzmy, gdzie i z kim możliwe byłoby współdziałanie tak by głosić wiarę świętą i promować sprawę polską tu w Kanadzie. Na pewno wypełniamy w ten sposób pragnienie św. Jana Pawła II, który pozdrawiając słuchaczy Radia Maryja w Toruniu 07.06.1999 tak się modlił: „Niech Maryja, Gwiazda nowej Ewangekizacji poprowadzi was na spotkanie nowych ludzi i nowych czasów”.

Jednak w tej konkretnej sytuacji trzeba podjąć także i inne działania. Dodajmy do naszych modlitw także intencję o błogosławieństwo Boże dla Radia Maryja w Kanadzie i za naszych nieprzyjaciół. Polecajmy te sprawy także przez wstawiennictwo św. Józefa, którego rok ogłosił papież Franciszek.

Proszę też, aby każde Koło Przyjaciół Radia Maryja (czy grupa słuchaczy Radia Maryja), zabrało głos w tej sprawie. Dla ułatwienia podaję przykładowy tekst. Teksty te, podpisane przez prowadzących dane koło (może to być jedna lub kilka osób) będą przeze mnie przesłane do Pana Ambasadora. Jeśli w przyszłości sprawy te miałyby się przenieść przed inne instytucje, wasze pisma będą nieocenioną pomocą.

Oczywiście w listach wielkanocnych jakie wyślemy w najbliższych dniach z Oakville dołączony jest również osobny „formularz” protestu, do podpisania przez każdego słuchacza Radia Maryja w Kanadzie. Zatem i tu potrzebna byłaby wasza pomoc, jeśli ktoś nie będzie wiedział, jak podpisać i gdzie wysłać. Zachowujmy wielkie zrozumienie dla naszych lokalnych duszpasterzy i przestrzegajmy wszystkich obostrzeń związanych z pandemią. Wiadomo, że w kontekście covid nie wszystko jest takie proste i zapewne będzie to wymagało większego wysiłku oraz naszego indywidualnego kontaktu z innymi. Wszelkie podpisane protesty i listy w tej sprawie proszę przesłać:
Family of Radio Maria Canada
511 Maple Grove Dr. Unit #19
PO Box 61047
Oakville ON, L6J 7P5

Informujmy także słuchaczy Radia Maryja, że ono w Kanadzie wciąż jest. Są osoby, które nie wiedzą, że Radio Maryja i TV TRWAM można je odbierać przez internet bez dodatkowych opłat www.radiomaryjachicago.org lub www.radiomaryja.pl Wciąż jest dostępny przekaz satelitarny. Tu także nie wszyscy wiedzą, że jeśli się raz zamontuje zestaw do odbioru to nie trzeba Internetu czy innych stałych opłat. Jedyne co zostaje to dobrowolna ofiara na Radio Maryja. Jak chodzi o receivery satelitarne i konwertery to mam w Toronto pewną ilość i mogę przesłać – niestety na miejscu trzeba zakupić samemu antenę (dish), co nie jest wcale skomplikowane.

Wszystkim Wam, posługującym z potrzeby serca w Radiu Maryja serdecznie dziękuję, błogosławię i pozdrawiam.

O. Jacek Cydzik CSsR
Dyrektor Centrali Radia Maryja w Kanadzie

Prosimy o podpisywanie się pod petycją w obronie dobrego imienia Radia Maryja

u Ani Mazur lub Bońka Pulwickiego, wysyłając email na pulwicki@shaw.ca lub dzwoniąc na mój telefon 403-289-9033 i podając nazwisko, imię, telefon oraz email.

Prosimy również o wysyłanie emaili do MP kanadyjskiego parlamentu by zaznajomić ich o łamaniu podstawowych praw obywatelskich.

Wysyłając email prosiłbym o bcc: na mój adres. Wzór listu (PL,EN) jest załączniku

>>>> Statement from listeners <<<<

>>> Dr A. Kurnicki o atakach na Ojca dyrektora T. Rydzyka <<<

Jest to Ważny dokument, który chcielibyśmy przetłumaczyć na j. angielski żeby udostępnić w środowisku anglojęzycznym. Liczymy na Waszą pomoc w przetłumaczeniu.
W chwili obecnej prowadzone są kroki wystąpienia do sądu o zniesławienie i niesłuszne oskarżenia w stosunku do działalności Family of Radio Maria Canada.

Prosimy o poparcie naszej akcji i rozpowszechnienie tych materiałów wśród znajomych.

Z Jezusem i Maryją,

Bonifacy Pulwicki
www.radiomaryjacalgary.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here