Ceny rosna, gdy warunki sprzyjaja sprzedawcy.

0
27
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

MARCOWA AKTUALIZACJA RYNKU NIERUCHOMOSCI 3 kwietnia 2023 roku

Sprzedaz i nowe listingi poprawily sie w stosunku do poziomów odnotowanych na poczatku roku. W rezultacie róznica miedzy sprzedaza a nowymi listingami przyczynila sie do pewnego oczekiwanego miesiecznego wzrostu poziomu zapasów.

Jednak 3,233 dostepne nieruchomosci odzwierciedlaly najnizszy marcowy poziom zapasów od 2006 roku i pozostawily miesiace dostaw nieco powyzej jednego miesiaca.Chociaz warunki nie sa tak napiete jak w marcu ubieglego roku, niskie poziomy zapasów pozostawiaja nabywców z ograniczonym wyborem, co ponownie podnosi ceny domów.

Calkowite nieskorygowane ceny domów mieszkalnych osiagnely w marcu $541,800, co oznacza 2% wzrost w porównaniu z poprzednim miesiacem i prawie 1% wyzszy niz ceny odnotowane w zeszlym roku. Podczas gdy ceny pozostaja ponizej najwyzszego poziomu z maja 2022 roku, który wyniósl $546,000, tempo wzrostu cen w pierwszym kwartale bylo silniejsze niz oczekiwano ze wzgledu na utrzymujace sie warunki rynkowe sprzedawcy.

„Zgodnie z oczekiwaniami sprzedaz spadla z rekordowych poziomów, pozostajac jednoczesnie wyzsza niz przed pandemia dzieki niedawnemu wzrostowi popytu migracyjnego” — powiedziala glówna ekonomistka CREB®, Ann-Marie Lurie.

„Wyzwanie skupilo sie wokól zaopatrzenia”. W rezultacie obecni wlasciciele domów moga niechetnie wystawiac nieruchomosci na sprzedaz, poniewaz maja trudnosci ze znalezieniem akceptowalnej alternatywy mieszkaniowej na tym rynku. Jednoczesnie wyzsze oprocentowanie kredytów moze równiez zniechecic obecnych wlascicieli domów do wystawiania swoich domów.

marcu odnotowano 3,318 nowych listingów w porównaniu do 2,432 sprzedazy, pozostawiajac stosunkowo wysoki stosunek sprzedazy do nowych listingów na poziomie 73%. Jednak zarówno sprzedaz, jak i nowe listingi spadly o 40% w porównaniu z poziomami odnotowanymi w marcu ubieglego roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Jesli chcesz kupic dom w 2023 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Domy wolnostojace

Mniej listingów i wyzsze oprocentowanie kredytów przyczynily sie do gwaltownego spadku sprzedazy domów jednorodzinnych. Z 1,145 sprzedazami jest to jedyny typ nieruchomosci, w którym aktywnosc spadla ponizej dlugoterminowych trendów w miesiacu. Jednak pomimo spadku sprzedazy poziom zapasów pozostaje porównywalny z najnizszymi marcowymi poziomami odnotowanymi w 2006 roku. Utrzymujaca sie napieta sytuacja na rynku przyczynila sie do dalszego wzrostu cen. W marcu cena referencyjna osiagnela nowy rekord i wyniosla $649,800. Warunki sa znacznie trudniejsze w dolnym segmencie rynku, poniewaz zmienily sie poziomy podazy. Prawie 63% nowych listingów, które do tej pory pojawily sie na rynku w tym roku, kosztuje ponad $600,000, znacznie wiecej niz 48% zgloszonych w zeszlym roku.

Blizniaki

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomosci, sprzedaz i nowe listingi odnotowaly znaczny spadek w stosunku do poziomów z zeszlego roku, pozostawiajac rynek wyjatkowo napiety ze stosunkiem sprzedazy do nowych listingów na poziomie 78% w marcu. Ponadto wyzsze oprocentowanie kredytów sklonilo wielu nabywców do poszukiwania nieruchomosci w zabudowie blizniaczej. Jednak warunki pozostaly wyjatkowo trudne dla nieruchomosci wycenionych ponizej $600,000. Niski poziom zapasów w stosunku do sprzedazy na rynku spowodowal dalsze wzrosty cen w tym miesiacu. W rezultacie cena referencyjna osiagnela w marcu $581,300, czyli o ponad 2% wiecej niz w zeszlym miesiacu i prawie o 2% wiecej niz w zeszlym roku. Jednak pomimo silnych wzrostów w ciagu ostatnich kilku miesiecy ceny pozostaja ponizej miesiecznego maksimum z maja 2022 roku, które wynioslo $584,700.

Domki szeregowe

Podczas gdy sprzedaz domków szeregowych, nowe listingi i poziomy zapasów wzrosly w porównaniu z poziomami obserwowanymi na poczatku roku, podobnie jak w przypadku innych typów nieruchomosci, poziomy sa znacznie nizsze niz w zeszlym roku. Przy dostepnej dostawie przez jeden miesiac warunki nadal sprzyjaja sprzedawcy. Trudne warunki rynkowe wywarly równiez dalsza presje na wzrost cen. W marcu cena referencyjna wzrosla do $378,100, odzwierciedlajac wzrost o prawie 8% rok do roku i stanowiac nowy miesieczny rekord. Wzrost cen byl najsilniejszy w dzielnicach pólnocno-wschodniej i poludniowej miasta, przy najnizszych wzrostach rok do roku w dzielnicy zachodniej.

Apartamenty

W marcu odnotowano sprzedaz 682 mieszkan, co oznacza spadek o 11% w stosunku do rekordowego poziomu z zeszlego roku. Nowe sprzedaze równiez zmniejszyly sie o 8% w porównaniu z ubieglym rokiem, utrzymujac poziom zapasów na stosunkowo niskim poziomie 1,000 sztuk. Niski poziom zapasów w porównaniu ze sprzedaza utrzymywal miesiace dostaw znacznie ponizej dwóch miesiecy, zapewniajac, ze rynek nadal faworyzuje sprzedawce. Cena odniesienia w Calgary osiagnela $293,500, co oznacza wzrost o prawie 11% rok do roku. Ostatni wzrost cen przybliza ten rynek do pelnego ozywienia cen. Na przyklad ceny mieszkan kondominium osiagnely najwyzszy miesieczny poziom w listopadzie 2014 roku i wyniosly $306,600.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here