Dni Polskiego Dziedzictwa oraz Podniesienie Polskiej Flagi w Calgary

10junAll Day11Dni Polskiego Dziedzictwa oraz Podniesienie Polskiej Flagi w CalgaryDni Polskiego Dziedzictwa oraz Podniesienie Polskiej Flagi w Calgary

Event Details

POLSKO-KANADYJSKIEGO DNIA DZIEDZICTWA

W 2021 roku rząd Alberty ustanowił każdą drugą niedzielę czerwca, jako Polish Canadian Heritage Day – Polsko-Kanadyjski Dzień Dziedzictwa.

Dzień ten ma być symbolem i uznaniem dla polskich emigrantów, którzy już od 130 lat zamieszkują prowincję posiadając olbrzymi wkład w rozwój gospodarczy, ekonomiczny, kulturowy i artystyczny Alberty. Polska diaspora, to znacząca cząstka wielokulturowej mozaiki Prowincji Alberta.

Święto było po raz pierwszy obchodzone w zeszłym roku. I w tym roku Komitet Organizacyjny, oraz organizacje polonijne, mają zaszczyt ponownie zaprosić naszych Rodaków do wzięcia udziału w tegorocznych uroczystościach, które rozpoczną się już w sobotę 10 czerwca, o godz. 10:30 przed budynkiem rządu prowincji Alberta w Calgary – McDougall Centre, 455 – 6 Str. SW.

Odbędzie się tam uroczyste wciągnięcie na maszt flagi polskiej z udziałem zapro­szo­nych gości z rządu federalnego, urzędu miasta oraz kombatantów, przedstawicieli polonijnych organizacji, kościoła polskiego, młodzieży, harcerzy, jak również polonijnych zespołów tanecznych.

Zapraszamy, zatem całą Polonię, wszystkich Rodaków, dla których biało-czerwona flaga jest symbolem patriotyzmu, do wzięcia udziału w tej uroczystości.

Główne uroczystości Heritage Day – Dnia Dziedzictwa, odbędą się natomiast dnia następnego, w niedzielę, 11 czerwca, od godz. 11:00 w Polsko Kanadyjskim Centrum Kultury, 3015 – 15 Str. NE.

Tematyką przewodnią w tym roku jest emigracja powojenna do Alberty, między innymi losy żołnierzy polskich oraz losy rodzin wywiezionych przez Sowietów na Sybir i do Kazachstanu.

W programie obchodów m.in. wyświetlanie filmów dokumentalnych, interesujące wykłady Marshy Faubert, kanadyjskiej prawniczki i pisarki. Autorka opowie o historii rodziny swojego męża, matki zabranej na roboty do Rzeszy i ojca wywiezionego w 1940 roku w głąb Rosji, który stamtąd trafił do Armii Andersa, oraz ich drodze do Kanady.

Irena Tomaszewska natomiast, będzie mówić o losach polskich rodzin i ich dzieci wywiezionych na Syberię, a potem ich wędrówce do Persji, Indii i krajów afrykańskich. Zaś Aldona Jaworska z Calgary podzieli się wspomnieniami naszych komba­tantów i członków ich rodzin zamieszkałych w Albercie.

Dzień ten urozmaicą występy naszych polo­nij­nch zespołów tanecznych. Tak jak w ubiegłym roku, księgarnia Shelf Life Books zaoferuje książki o tematyce polskiej w języku angielskim.

Biblioteka polska będzie również miała wystawę książek w obu językach.

W Sali Kombatanta będą wyświetlone filmy dokumen­talne, natomiast w głównej sali Centrum, będzie można skosztować tradycyjnych polskich po­ traw, przygotowa­nych przez kuchnię Domu Polskiego.

Szczegółowe informacje na plakatach oraz na stronie internetowej: www.celebratingpoland.ca

more

Time

June 10, 2023 - June 11, 2023 (All Day)(GMT-06:00)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here