Jak kształtował się rynek nieruchomości w Calgary – najważniejsze statystyki.

0
99
Joanna Kopacz rynek nieruchomosci w Calgary

W listopadzie aktywność sprzedaży nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie Miasto Calgary, 1 grudnia 2020 roku.

Szósty miesiąc z rzędu sprzedaż na rynku nieruchomości w Calgary odnotowała wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Wzrost sprzedaży w ciągu ostatnich kilku miesięcy był najsilniejszy w ciągu ostatnich pięciu lat, ale aktywność nie była wystarczająco duża, aby zrównoważyć wiosenne spadki. Od początku roku sprzedaż pozostaje o ponad 3% niższa od zeszłorocznej.

W dalszym ciągu zmniejsza się ilość nowych listingów, zmniejszając zapasy na rynku. W ujęciu rocznym liczba nowych listingów spadła o prawie 10 % i jest na najniższym poziomie odnotowanym od 2001 roku. Zmniejszyło to nadpodaż, która wpływa na rynek od prawie pięciu lat.

„Wzrost sprzedaży w drugiej połowie tego roku był nieco zaskakujący, biorąc pod uwagę utratę miejsc pracy i stopę bezrobocia w naszym mieście” – powiedziała główna ekonomistka CREB® Ann-Marie Lurie.

„Należy jednak zauważyć, że przejście do bardziej zrównoważonych warunków było spowodowane głównie ograniczeniem podaży”. Trudniejsze warunki na rynku nieruchomości przyczyniły się do niektórych ostatnich wzrostów cen referencyjnych benchmark. W listopadzie cena referencyjna wynosiła $423,600. To prawie 2% więcej niż w zeszłym roku.

Jednak warunki różnią się w zależności od przedziału cenowego. Ze względu na duży popyt nie ma dużej podaży nieruchomości w przystępnej cenie. Powoduje to różne trendy cenowe dla tanich i drogich nieruchomości.

FAKTY DOTYCZĄCE RYNKU MIESZKANIOWEGO

Domy wolnostojące

Listopadowa aktywność sprzedażowa poprawiła się w każdej dzielnicy, przyczyniając się do wzrostu o 26% w skali całego miasta w skali roku. Poprawa sprzedaży w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pomogła zrównoważyć niektóre spadki z poprzedniego roku, ponieważ sprzedaż od początku roku była tylko o dwa 2% niż w zeszłym roku.

Podobnie jak w innych sektorach, poziom zapasów na rynku wolnostojącym również zmniejszył się ze względu na gwałtowny spadek liczby nowych listingów. Dzięki temu miesiące podaży utrzymały się poniżej trzech miesięcy przez ostatnie trzy miesiące.

Ostrzejsze warunki rynkowe sprzyjają wzrostowi cen. Od listopada cena benchmark poprawiła się o prawie 3% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosła łącznie $492,000. Jednak ceny nie poprawiły się we wszystkich dzielnicach, ponieważ Centrum nadal notuje ceny o 1% niższe niż w zeszłym roku.

Aktywność w przypadku domów wolnostojących różni się znacznie w zależności od lokalizacji i przedziału cenowego. Spadek liczby nowych listingów w stosunku do sprzedaży spowodował znaczne zmniejszenie zapasów domów o cenach poniżej $500,000.

Wyższe przedziały cenowe również spowodowały spadek zapasów, ale stopień spadku nie był tak znaczący. W rzeczywistości rynek nieruchomości poniżej $500,000 faworyzuje sprzedających, natomiast powyżej $700,000 faworyzuje kupujących.

Bliźniaki

Wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem ubieglym spotkały się ze zmniejszoną ilością nowych listingów. Spowodowało to redukcję zapasów. Zmniejszenie podaży w stosunku do popytu wystarczyło, aby wesprzeć dalsze miesięczne wzrosty ceny benchmark.

W listopadzie cena referencyjna (benchmark) wynosiła $395,100, czyli o 1% więcej niż w zeszłym roku. Aktywność różniła się w zależności od lokalizacji, ponieważ wzrost cen był najwyższy w dzielnicy South East, podczas gdy ceny pozostały nieco poniżej zeszłorocznych poziomów w centrum miasta.

Na tym rynku występowały również znaczące różnice w zależności od przedziału cenowego. Miesiące zapasów znacznie się zmniejszyły w przypadku domów poniżej $400,000.

Domki szeregowe

Wzrost sprzedaży w sektorze domów szeregowych utrzymał się w listopadzie i wystarczył, aby sprzedaż od początku roku utrzymała się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Miesiące zapasów utrzymały się powyżej czterech miesięcy, i jest to znaczna poprawa w porównaniu z prawie sześciomiesięczną podażą zanotowaną w listopadzie ubiegłego roku.

Ceny domów szeregowych również wykazywały oznaki stabilizacji, ponieważ ceny listopadowe pozostały porównywalne z ubiegłorocznymi. Pomimo niektórych miesięcznych wzrostów, w ujęciu rocznym, ceny pozostają prawie o 2% niższe niż w zeszłym roku i spadły we wszystkich dzielnicach z wyjątkiem centrum miasta, zachodu i wschodu.

Apartamenty

Po siedmiu miesiącach spadków aktywności w stosunku do ubiegłego roku sprzedaż mieszkań poprawiła się w porównaniu do zeszłorocznych poziomów. Jednak listopad był wyjątkowo słabym miesiącem pod względem sprzedaży mieszkań.

Od początku roku sprzedaż mieszkań wyniosła 2.209, co oznacza 13-procentowy spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym i prawie 30% mniej niż średnie długoterminowe. Nowe listingi nieco osłabiły się w tym miesiącu, powodując pewną presję na spadek zapasów, których brakowało na początku roku. Jednak zapasy pozostają wyższe niż w zeszłym roku, a miesiące podaży są nadal podwyższone do prawie ośmiu miesięcy.

Nadpodaż na tym rynku w dalszym ciągu wywiera presję na spadek cen, które nie tylko zmniejszyły się w stosunku do zeszłego miesiąca, ale pozostają o 1% niższe niż w roku ubiegłym.

Jedyną dzielnicą, która odnotowała pozytywny wzrost, jest północ, gdzie ceny nieznacznie wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

 

Zdrowych, Wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnego spotkania. Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk. Oby magia Bożego Narodzenia przetrwała w nas jak najdłużej! Magicznych Świąt Bożego Narodzenia życzy Joanna Kopacz wraz z rodziną

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here