Przewidywań nie ma teraz żadnych, bo wszyscy zgłupieli od koronawirusa. Wszystkie kryształowe kule pogasły:)

0
110
Joanna Kopacz rynek nieruchomosci w Calgary

Informacja prasowa: Wpływ COVID-19 na rynek mieszkaniowy
Miasto Calgary, 1 kwietnia 2020 r. –


Po silnym początku 2020 warunki ekonomiczne uległy radykalnej zmianie, ponieważ COVID-19 wpływa na wszystkie aspekty życia społeczeństwa.

Spowolnienie ekonomii zaczyna być odczuwalne w wielu branżach. Obejmuje to też rynek mieszkaniowy.
Marzec rozpoczął się dość sporą aktywnością sprzedażową, ale szybko się to zmieniło, ponieważ obawy dotyczące rozprzestrzeniania się COVID-19 wywołały środki dystansowania społecznego. Miało to też duży wpływ na firmy i zatrudnienie.

„To bezprecedensowy czas ze znaczną niepewnością wynikającą zarówno z szerokiego wpływu epidemii, jak i dramatycznej zmiany w sektorze energetycznym. Nic dziwnego, że obawy te wpływają również na rynek mieszkaniowy ”– powiedziała Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka CREB®.

Do końca marca sprzedaż spadła o 11% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to o 37% niższe niż średnie długoterminowe statystyki. Spadek sprzedaży zepchnął poziomy z marca do najniższych odnotowanych od 1995 roku.

„Wpływ na rynek mieszkaniowy prawdopodobnie utrzyma się w ciągu najbliższych kilku kwartałów”, powiedziała Lurie. „Jednak środki wprowadzone przez rząd w celu wsparcia właścicieli domów w tym okresie utraty pracy i dochodów pomogą zapobiec poważniejszym wpływom na rynek mieszkaniowy”.

Ilość nieruchomości na sprzedaż spadła w tym miesiącu o 19%. Ten spadek w porównaniu ze sprzedażą spowodował zmniejszenie poziomu podaży i zapobiegł większemu wzrostowi nadpodaży.

Ogólnie rzecz biorąc, miesiące podaży pozostają nieco poniżej pięciu miesięcy, podobnie jak poziomy odnotowane w ubiegłym roku. Ceny były już prognozowane w tym roku na złagodzenie z powodu nadpodaży na naszym rynku.

W marcu ogólnokrajowa cena odniesienia (benchmark) wyniosła $417,400. To prawie o 1% mniej niż w zeszłym roku. Zmniejszenie zarówno sprzedaży, jak i ilości nieruchomości na rynku powinno pomóc zapobiec znacznym spadkom cen na naszym rynku. Spadki cen będą jednak prawdopodobnie wyższe niż pierwotnie oczekiwano z powodu epidemii oraz kryzysu w sektorze energetycznym.

Domy wolnostojące:

Odsetek sprzedaży spadł w tym miesiącu o 15%. Wielu sprzedających wycofało swoje nieruchomości z rynku we wszystkich dzielnicach. Jedynie w dzielnicach północnych ilość nieruchomości jest na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym.

Spadek sprzedaży spotkał się z większym spadkiem liczby nieruchomości na rynku, powodując spadek zapasów o 17% i utrzymując miesiące podaży nieco niższe niż w ubiegłym roku.
Ceny benchmark w domach wolnostojących pozostały względnie niezmienione w porównaniu do ubiegłego roku i wynoszą $480,800.

Spadki cen w tym miesiącu nadal są najwyższe w dzielnicach City Center, North East i West.

Apartamenty:

Ze względu na 217 sprzedaży mieszkań w całym mieście w marcu, była to jedyna kategoria, która odnotowała wzrost rok do roku. Znaczna część zysków była spowodowana poprawą sprzedaży w okręgach południowym, południowo-wschodnim i północno-zachodnim. Ilość apartamentów na sprzedaż w marcu zmniejszyła się, przyczyniając się do niewielkiego spadku poziomu zapasów.


Utrzymująca się nadwyżka doprowadziła do dalszej presji na obniżkę cen. W marcu ogólna cena porównawcza (benchmark) w mieście spadła o ponad 2% w porównaniu do ubiegłego roku, co daje łączną sumę $243,700. Bliźniaki i domki szeregowe
W tej kategorii sprzedaż w marcu również spadła w porównaniu do marca 2019. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości, znacznie zmniejszyła się ilość bliźniaków i domków szeregowych na rynku. Ten spadek pomógł obniżyć poziom zapasów dla tego rodzaju nieruchomości.

Jednak ten segment był nadmiernie zaopatrzony przed ostatnimi zmianami, co wpłynęło na ceny. W marcu ceny pozostały o prawie 1% niższe niż w ubiegłym roku zarówno w przypadku domów bliźniaczych, jak i szeregowych.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here