Liberałowie powracają z mniejszościowym rządem

0
95
Justin Trudeau
Premier Kanady Justin Trudeau

OTTAWA – Justin Trudeau wyłonił się z siniaczącej 40-dniowej kampanii wyborczej, z jego wizerunkiem zrujnowanym, a jego władza osłabiona, potrzebując wsparcia co najmniej jednej partii, aby utrzymać mniejszościowy rząd liberalny w kraju gorzko podzielonym.

Z wynikami wciąż podskakującymi na początku wtorku, Liberałowie otrzymali 156 miejsc – 14 mniej niż 170 potrzebnych do uzyskania większości w 338-osobowej Izbie Gmin.

Trudeau, którego liberałowie przystąpili do kampanii z 177 mandatami, będzie potrzebował wsparcia NDP lub separatystycznego bloku Quebecois, aby dowodzić zaufaniem Izby Gmin, którego pierwszy test nastąpi w ciągu kilku tygodni na mowie o tronie w celu otwarcia nowa sesja Parlamentu.

W rozmowie z partią wierną w Montrealu Trudeau zapewnił, że wyniki dają mu „wyraźny mandat”. powiedzial:

„(Kanadyjczycy) odrzucili cięcia i oszczędności i głosowali za progresywnym programem i zdecydowanymi działaniami w sprawie zmian klimatu”,

Ale przywódca konserwatystów Andrew Scheer, którego partia zwiększyła liczbę miejsc do 122 i zyskał popularność w całym kraju, przewiduje, że rzady mniejszosciowej partji liberalnej będzie krótkotrwała.

„Dziś wieczorem konserwatyści powiadomili Justina Trudeau” – powiedział Scheer zwollennikom w Reginie.

“Panie. Trudeau, kiedy upadnie twój rząd, konserwatyści będą gotowi, i my wygramy. ”

Współpraca z partiami opozycyjnymi jest kluczowa dla przetrwania mniejszościowego rządu, ale brakowało jej na początku wtorku, ponieważ przywódcy walczyli o czas telewizyjny, aby przemówić do narodu. Przywódcy mają zwyczaj zmieniać się, ale Scheer zaczął mówić, zanim lider NDP Jagmeet Singh skończył przemawiać do swoich zwolenników w Burnaby, BC, a Trudeau wyszedł na scenę w Montrealu, zanim Scheer wypowiedział więcej niż kilka słów.

Kanadyjczycy przesłali całkiem jasne przesłanie… że chcą rządu, który będzie dla nich pracował, a nie dla bogatych i potężnych,

powiedzial – Jagmeet Singh Lider NDP popierajac Justina Trudeau.

Liberalne nadzieje na drugą z rzędu większość rozwiał odradzający się blok, który zgarnął 32 z 78 mandatów Quebecu.

Pomimo silnej kampanii Singha jego partia zajęła zaledwie 24 miejsca i prawie została zniszczona w prowincji Quebec, która zaledwie osiem lat temu dostarczyła pomarańczową falę, która doprowadziła NDP do oficjalnego statusu opozycji po raz pierwszy – i jak dotąd tylko – czas. Liczba Singha spadła prawie o 20 miejsc w stosunku do partii w 2015 roku, co zostało uznane przez szeregowych Nowych Demokratów za wystarczająco złe, aby uzasadnić zwolnienie lidera Toma Mulcaira.

Niemniej wynik poniedziałku pozostawia Singha potencjalnie na miejscu kierowcy, a Nowi Demokraci zachowują równowagę sił.

A to z kolei może zaostrzyć podziały, które pogłębiły się w trakcie kampanii i znalazły odzwierciedlenie w całkowitym odcięciu się Liberałów od Alberty i Saskatchewan. Dwie prowincje produkujące ropę przybrały niemal jednolity niebieski kolor, zapewniając miejsce dla konserwatystów z wyjątkiem Edmonton Strathcona – siedziby NDP, na której trzymała się partia.

Wybory Federalne w Kanadzie 2019

„Wraz z powstaniem separatystycznego bloku Quebecois i naszymi dominującymi skutkami w zachodniej Kanadzie dzisiejszej nocy Kanada jest krajem, który jest dalej podzielony”, powiedział Scheer.

„Duże projekty budujące naród w głównych gałęziach przemysłu są nadal atakowane, uniemożliwiając tysiącom Kanadyjczyków pracę i hamując potencjał naszego narodu”.

Trudeau prawdopodobnie może liczyć zarówno na NDP, jak i Blok, a także na trzech Zielonych wybranych w poniedziałek, by poparli liberalny podatek węglowy, który jest znieważany w Albercie i Saskatchewan i który Scheer obiecał znieść. Rzeczywiście, trzy postępowe partie opozycyjne prawdopodobnie popchną Trudeau do pójścia dalej, szybciej w walce ze zmianami klimatu.

Jednak Singh zasygnalizował, że NDP będzie walczyć z planami rozbudowy rurociągu Trans Mountain, aby przewozić ropę naftową Alberty na wybrzeżu Kolumbii Brytyjskiej, w drodze na rynki zagraniczne. Rząd Trudeau kupił gazociąg za 4,5 miliarda dolarów, aby zapewnić kontynuację projektu ekspansji, decyzja, która kosztowała wsparcie Liberałów wśród postępowych wyborców, ale nie podziękowała mu w Albercie.

Trudeau powiedział, że liberałowie będą rządzić wszystkimi Kanadyjczykami, w tym tymi, którzy na nich nie głosowali.

„Kanadyjczykom z Alberty i Saskatchewan wiedzcie, że jesteście istotną częścią naszego wspaniałego kraju. Słyszałem twoją frustrację i chcę być tam, aby cię wspierać – powiedział.

„Wszyscy ciężko pracujmy, aby zbliżyć nasz kraj”.

Singh powiedział swoim kibicującym zwolennikom, że Nowi Demokraci będą walczyć o priorytety określone w kampanii, podczas których ustanowił sześć warunków wspierania rządu mniejszościowego: powszechna farmacja, inwestycje w niedrogie mieszkania, nieoprocentowane pożyczki studenckie, zakończenie dopłat do koncerny naftowe, wprowadzając „podatek od super bogactwa” i obniżając rachunki za telefony komórkowe.

„Kanadyjczycy przesłali całkiem jasne przesłanie… że chcą rządu, który będzie dla nich pracował, a nie dla bogatych i potężnych”, powiedział Singh.

Ze swojej strony, przywódca bloku Yves-Francois Blanchet powiedział, że jego separatystyczny kontyngent w Izbie – obecnie ponad trzykrotnie większy – będzie współpracował z rządem mniejszościowym w zależności od problemu. Będą popierać każdą inicjatywę, którą uznają za dobrą dla Quebecu, i przeciwstawią się wszelkim, które uznają za szkodliwe dla prowincji.

Liberałowie zawdzięczają swoją wygraną mniejszości głównie Ontario. Największa prowincja kraju dostarczyła Liberałom 79 miejsc, w porównaniu z 36 dla konserwatystów i tylko 6 dla NPR.

W Quebecu liberałowie mieli od pięciu do 35 miejsc, tuż przed blokiem Quebecois z 32. Konserwatyści wygrali 10, a NDP tylko jedno.

Liberałowie dominowali w Kanadzie Atlantyckiej. Chociaż nie byli w stanie powtórzyć losowania wszystkich 32 miejsc w regionie w 2015 r., Zajęli szanowane 26 miejsc, cztery konserwatystów, jedno NDP. Ku zaskoczeniu Zieloni wzięli jeden: Fredericton.

Pięciu liberalnych ministrów gabinetu w regionie atlantyckim: Nowej Fundlandii i Labradora Seamus O’Regan, Dominika LeBlanc z New Brunswick i Ginette Petitpas Taylor, Bernadette Jordan z Nowej Szkocji i Lawrence MacAulay z Wyspy Księcia Edwarda.

Diane Lebouthillier w Gaspesie-Les-Iles-de-la-Madeleine w Quebecu pisnęła obok Guya Bernatcheza z bloku Quebecois. Minister minister Jean-Yves Duclos wygrał wyścig w Quebec City.

Weteran Liberal Ralph Goodale, krzepki liberalnych gabinetów pod rządami trzech różnych premierów, upadł w Reginie, podobnie jak minister zasobów naturalnych Amarjeet Sohi w Edmonton.

Partia Zielonych, która liczyła na wielki przełom w tych wyborach, miała trzy miejsca, dodając tylko jedno w Fredericton do dwóch, które już miała na wyspie Vancouver.

© 2019 The Canadian Press

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here