„Napuszone pozowanie”: biskup Calgary Fred Henry oskarża Trudeau o odrzucenie winy za szkoły rezydencyjne.

Ale Henry przyznał również, że moralne niepowodzenia duchowych przywódców w szkołach nie mogą być zlekceważone.

0
160
biskup Calgary Fred Henry

Premier Justin Trudeau wybiela rolę rządu federalnego w śmiertelnej działalności szkół rezydencyjnych, obarczając winą Kościół rzymskokatolicki, powiedział bp Fred Henry, emerytowany biskup diecezji Calgary.

W liście otwartym do premiera, Henry, który przewodniczył katolikom południowej Alberty w latach 1998-2017, oskarżył Trudeau o odrzucenie winy za śmierć i niedolę rdzennych mieszkańców w szkołach, wyrażając swoje „rozczarowanie” brakiem formalnego przeproś za swoją rolę.

Podczas gdy papież Franciszek powstrzymał się od bezpośredniego przeprosin za działania Kościoła w prowadzeniu większości szkół, które starały się przymusowo asymilować dzieci Pierwszego Narodu, Henry powiedział, że jest zaskoczony faktem, że Trudeau nie rozpoznał mea culpa wydanego przez biskupów Alberta-Northwest Terrorities, w których znalazł się on w 2014r.

„Uznając nasz smutek i poczucie winy oraz próbując posiąść naszą grzeszność w uczestnictwie w szkołach stacjonarnych, ważne jest, aby zwrócić uwagę na sformułowanie w naszym oświadczeniu, zwłaszcza słowa„ udział w polityce rządu ”- napisał Henry w liście z dnia 7 czerwca.

„Pierwsza odpowiedzialność musi należeć do rządu federalnego”. W jednym z wywiadów dodał: „Bardzo fajnie jest grać kartą papieża, ale to nie ma nic wspólnego z papieżem; to zadanie dla biskupów”.

Dodał, że szkoły, z których niektóre były również prowadzone przez inne wyznania chrześcijańskie w latach 1831-1996, były często pozbawione środków przez rząd federalny, co prowadziło do tragicznych skutków, w tym śmierci tysięcy dzieci, z których wiele było pochowany w nieoznaczonych grobach.

List Henry’ego został wywołany reakcją na niedawne odkrycie przez radar penetrujący grunt szczątków 215 dzieci pochowanych w nieoznaczonych grobach na terenie dawnej szkoły mieszkalnej w Kamloops w B.C.

W korespondencji napisanej na papierze firmowym Katolickiego Centrum Duszpasterstwa, Henry cytuje raport końcowy Kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania, podkreślając winę Ottawy w hańbie narodowej szkół rezydenckich, które zmusiły do opuszczenia swoich domów 150 000 dzieci Pierwszego Narodu.

„Rząd federalny nigdy nie ustanowił odpowiedniego zestawu norm i przepisów, aby zagwarantować zdrowie i bezpieczeństwo uczniów szkół stacjonarnych. Ta porażka nastąpiła pomimo faktu, że rząd miał uprawnienia do ustanowienia tych standardów” – cytował raport Henry.

„Brak ustanowienia i egzekwowania odpowiednich standardów, w połączeniu z brakiem odpowiedniego finansowania szkół, spowodował niepotrzebnie wysoki wskaźnik śmiertelności w szkołach stacjonarnych”.

Raport stwierdza, że zaniedbania te obejmowały niedożywienie, nieodpowiednią odzież, złe warunki sanitarne i wentylację, które doprowadziły do wielu zgonów z powodu gruźlicy.

Henry zauważył, że w dokumencie stwierdza się, że niezapewnienie przez Ottawę standardów dyscyplinarnych przyczyniło się do surowego traktowania studentów, w tym wykorzystywania seksualnego i napaści fizycznej.

Kończąc swój list, Henry stwierdził: „Mamy prawo do mniej pompatycznego pozerstwa i bardziej szczerego działania ze strony (rządu) federalnego”.

Ale w jednym z wywiadów przyznał, że moralnych niepowodzeń przywódców duchowych w szkołach nie da się zlekceważyć. „Nie okazywaliśmy wystarczającego szacunku rdzennym ludom w ich wierzeniach i kulturze” – powiedział Henry.

A kiedy wspomniano, że kościół katolicki odmówił wydania zapisów ze szkół stacjonarnych, Henry powiedział, że Ottawa zawiodła w tym względzie i że „w ogóle nie odeszliśmy od rdzennych mieszkańców”.

Jednak osoba, która przeżyła katolicką szkołę mieszkalną w północnej Albercie, powiedziała, że wina Kościoła za surowość tego, jak były one bezpośrednio zarządzane, nie może być przeoczona ani przetasowana gdzie indziej. „Obarczam odpowiedzialnością rząd i wyznania religijne, ponieważ (kościoły) twardo stąpały po ziemi” – powiedziała Cora Voyageur, profesor socjologii na Uniwersytecie Calgary.

„Kościoły mogły powiedzieć:„ Nie chcemy żadnej części tego ”, ale nigdy tego nie zrobiły … był pomysł kościołów o religijnej i duchowej supremacji, a oni byli w społeczności – rząd nie był”. Istniejące już szkoły misyjne były często angażowane przez Ottawę do kontynuowania i poszerzania wysiłków asymilacyjnych, powiedział Voyageur.

Powiedziała, że wyznania religijne czerpią zyski z prowadzenia szkół, podobnie jak rządy z pracy dzieci uczęszczających do szkół. Voyageur, która obszernie pisała na ten temat, przypomniał sobie złe traktowanie i niespełniające norm jedzenie, którym poddawano studentom, kiedy uczęszczała do szkoły rezydencyjnej Holy Angels w Fort Chipewyan pod koniec lat sześćdziesiątych. „Wystąpiła przypadkowa przemoc – mógł to być każdy z nas, przeciwko któremu była skierowana” – powiedziała. „Jedzenie było takie złe i pamiętam, jak otworzyłem drzwi i zobaczyłem wszystkie świeże owoce i wypieki na stole, które jedli księża i bracia”.

Mimo to zgodziła się z twierdzeniem Henry’ego, że Ottawa nie jest w stanie krytykować, gdy jest zablokowana w działaniach prawnych związanych z systemem opieki nad dziećmi Pierwszych Narodów i nie rozwiązała problemów związanych z alkoholem w rezerwach, nadal trzymając przestarzałą ustawę Indian Act.

„Dużo wskazywania palcami – weź swoje czesci i za to, za co jesteś odpowiedzialny, ponieważ teraz wiemy więcej o tym, co się stało” – powiedział Voyageur.
Niedawny sondaż sugeruje, że dwie trzecie Kanadyjczyków uważa, że kościoły były odpowiedzialne za tragedie w szkołach rezydenckich, podczas gdy około połowa obwinia rząd federalny.
Henry powiedział, że tego rodzaju sposób myślenia w połączeniu z komentarzami Trudeau jest frustrująco wprowadzany w błąd i pobudza go do zabrania głosu.

„Wiem, że ludzie w kościele mają tendencję do pozostawiania tych rzeczy bez odpowiedzi, a media społecznościowe szaleją bez historii i kontekstu, więc dlatego jestem tak sfrustrowany” – powiedział.

Biskup powiedział, że do tej pory otrzymał odpowiedzi z biur ministra ds. stosunków między Koroną i ludnością rdzenną Carolyn Bennett i służb rdzennych Marca Millera, do których również wysłano list. Z kancelarii premiera jeszcze nic nie słyszał. Kancelaria premiera nie odpowiedziała na prośbę o komentarz ze strony Postmediów.

Material zrodlowy: BKaufmann@postmedia.com
Twitter: @BillKaufmannjrn

Kanadyjczycy niemal powszechnie zgadzają się, że ludność rdzennych mieszkańców była w przeszłości źle traktowana i zasługuje na pojednanie oraz że wiele pozostaje do zrobienia, aby osiągnąć wyższy poziom wolności i możliwości dla społeczności rdzennych.
Aby jednak tak się stało, musimy zwrócić uwagę na pełny obraz i pełne sprawozdanie z tego, co zostało znalezione w Tk’emlúps te Secwépemc, znanym również jako Zespół Indian Kamloops. Obecnie mamy ludzi w mediach, którzy przywołują holokaust, twierdząc, że odkrycie jest równoznaczne z ludobójstwem i traktują te szkoły rezydencyjne jak gdyby były jakimś rodzajem obozu śmierci. Zanim jednak przyjmiemy najgorsze oskarżenia pod adresem naszego kraju, przyjrzyjmy się najpierw wszystkim faktom.

Nieodpowiedzialne jest sugerowanie, że cokolwiek jest w ziemi, to 215 zamordowanych dzieci. Dopóki miejsce nie zostanie ekshumowane, a wszelkie szczątki zostaną przeanalizowane kryminalistycznie w celu znalezienia przyczyny śmierci.

Wiele dzieci w szkołach stacjonarnych zmarło z powodu choroby. Osiem procent wszystkich uczniów zmarło na gruźlicę, która szerzyła się wśród tubylców. Zanim pojawiła się szczepionka, musieli jak najszybciej grzebać ofiary ze względu na zaraźliwy charakter choroby. Przeszłości nie można oceniać według dzisiejszych standardów.

Czy narracja medialna odbiega od faktów tej historii?

Nic nie wiemy o tym, co naprawdę się tu wydarzyło, ale histeryczne media już budują swoją anti-white i anti- Christian narrację.

– Istnieje przekonanie, ale nie ma dowodu na popełnienie przestępstwa.
– Istnieje przekonanie, ale nie ma dowodu, że wszyscy byli uczniami szkoły rezydencyjnej.
– Liczby te wynoszą mniej niż 5 procent w ciągu 80 lat bardzo prawdziwych pandemii gruźlicy odry, ospy, polio itp. itd.
Poczekajmy na fakty!

Gdziekolwiek leży prawda, będzie to manipulowane, aby wywołać jak najwięcej wrogości między przeciętnymi Kanadyjczykami o różnym pochodzeniu. Podejrzewam, że rząd ma nadzieję, że spowoduje to więcej blokad kolejowych i więcej niedoborów. Tak buduje się systemy totalitarne… tak jakbyśmy już tam nie byli. Zdumiewające, jak wciąż myślimy, że więcej rządu będzie rozwiązaniem problemów spowodowanych przez więcej rządu.
Jeśli chcesz porozmawiać o nadużyciach, co powiesz na dekret rządu Ontario, który pozwala 13-latkom decydować o przyjmowaniu eksperymentalnych leków ratunkowych bez zgody rodziców? Czy to jest dla ciebie wystarczająco obraźliwe?

A teraz pytanie od przyjaciela..
„ Jeśli 215 martwych dzieci jest przestępstwem, to co oznacza 100 000 straconych dzieci rocznie w Kanadzie?” (aborcje)

Dziękuję, Candice z TNC.NEWS, za tę obiektywną analizę. Tak, to tragedia, ale w tym momencie tak naprawdę niewiele wiemy o szczegółach dotyczących okoliczności ich śmierci. Mamy nadzieję, że przeprowadzona zostanie dalsza analiza i pojawi się więcej szczegółów.

Candice Malcolm
Founder and Editor-In-Chief of True North.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here