Protesty Polonii przeciwko ustawie 447

0
142
Protesty Polonii przeciwko ustawie 447
Protesty Polonii przeciwko ustawie 447

Amerykańska Polonia manifestowała przeciwko ustawie 447, zwaną potocznie JUST Act, która uprawnia władze Stanów Zjednoczonych do wspierania żydowskich roszczeń. Ostrzegano, że stanowi ona zagrożenie dla Polski. Protesty odbywały się w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Los Angeles i Filadelfii.


Celem protestów amerykańskiej Polonii było wyrażenie sprzeciwu wobec ustawy 447, zwaną JUST act (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST). Ustawa „o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono” została na początku maja 2018 podpisana przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Wcześniej jednogłośnie przyjęły ją obie izby amerykańskiego Kongresu. Uprawnia ona władze Stanów Zjednoczonych do wspierania żydowskich roszczeń. Chodzi o pomoc w odzyskiwaniu żydowskich majątków, do których nie ma spadkobierców.

Ostrzegano, że JUST Act stanowi poważne zagrożenie dla dobra Polski, w tym jej suwerenności i ekonomicznej przyszłości. Protesty odbywały się w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Los Angeles i Filadelfii. Najwięcej, bo ponad 500 przedstawicieli Polonii zgromadziło się w centrum Chicago przy Daley Plaza. Blisko 200 osób zgromadziło się przed konsulatem Izraela na nowojorskim Manhattanie.
Pojawiały się take hasła i wypowiedzi, jak: „Będziemy dbać o prawdę historyczną”; „Nie mają prawa do naszych ziemi”; „Uległość nie prowadzi do niczego dobrego”

Protesty Polonii przeciwko ustawie 447
Protesty Polonii przeciwko ustawie 447

Manifestująca Polonia domagała się również przeprosin od izraelskich urzędników, m.in. od Israela Katza. Podkreślano, że należy sprzeciwić się fałszywym informacjom na temat Polski i obrażaniu Polaków.
Od protestów dystansuje się jednak Kongres Polonii Amerykańskiej.
Najlepszym sposobem naprawienia błędu Kongresu Stanów Zjednoczonych jest droga prawna, a nie uliczne protesty
– napisał w liście jego prezes, Frank Spula.
Poinformował, że polonijna organizacja pracuje nad rezolucją w formie poprawki, która miałaby usunąć Polskę z listy krajów wymienionych w ustawie 447.


W sobotę, 11 maja, ulicami Warszawy przeszedł Marsz #STOP447. Specjalnie dla nas sprawę ustawy 447 komentują ks. Stanisław Małkowski, Krzysztof Bosak, Witold Tumanowicz i Robert Bąkiewicz. Warto zaznaczyć, że podczas marszu padła także deklaracja stworzenia projektu ustawy obywatelskiej, chroniącego Polskę przed roszczeniami żydowskimi.

SKANDAL! Ustawa Anty447 wyrzucona z porządku obrad!

http://ustawa447.pl/zbieraj-podpisy/

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here