„Seks od urodzenia”: Węgry zakazują legalnej zmiany płci

0
135

Pro-LGBTQI Kampania Coca-Coli wywołała bojkot na Węgrzech

„Seks od urodzenia”: Węgry zakazują legalnej zmiany płci 1

Poseł z partii rządzącej Fidesz, Boldog István, nazwał plakaty „prowokującymi” i przyrzekł, że nie będzie spożywał Coca-Coli, dopóki ich nie usunie.
Internetowa petycja wzywająca do bojkotu firmy nabrała rozpędu dzięki około 50 000 podpisów.
„Do tej pory duże firmy na Węgrzech nie reklamowały się z treściami i wiadomościami o charakterze homoseksualnym. Nie bądźcie złudzeni, to jest test ”, tłumaczy wersja petycji.
„Jeśli społeczeństwo węgierskie zaakceptuje to, będzie coraz więcej kroków. Plakaty, reklamy, filmy, produkty tęczowe itp. A gdy będziemy zjeżdżać w dół stoku, coraz trudniej będzie je zatrzymać. ”

BUDAPEST, Węgry (AP) – we wtorek (posted 19 Maja2020) węgierscy prawodawcy zatwierdzili ustawodawstwo zakazujące legalnego uznawania obywateli transpłciowych.

Zmiany w ustawie o rejestrze urodzeń, zgonów i małżeństw, zatwierdzone głównie przez deputowanych partii Fidesz premiera Viktora Orbana, zapobiegną legalnej zmianie płci przez osoby transpłciowe lub interseksualne w celu dopasowania ich tożsamości płciowej.

Ustawa zmienia kategorię „płeć” w oficjalnych dokumentach, takich jak akty urodzenia, na „płeć przy urodzeniu”, zdefiniowaną jako „płeć biologiczna określona przez pierwotne cechy płciowe i chromosomy”. Po ustaleniu nie można zmienić kategorii płci urodzenia.

Poprawki były częścią dużego pakietu legislacyjnego przedłożonego przez wicepremiera Zsolta Semjena, szefa partii chadeckiej.

„Biorąc pod uwagę, że całkowita zmiana płci biologicznej nie jest możliwa, konieczne jest stwierdzenie przez prawo, że nie ma również możliwości zmiany jej w rejestrze urodzeń, małżeństw i zgonów”, wyjaśnia wyjaśnienie towarzyszące poprawce.

Ustawodawstwo spotkało się z ostrą krytyką ze strony grup praw, które zwracają się do prezydenta Węgier o powstrzymanie się od podpisania projektu ustawy i przekazanie go do oceny Trybunałowi Konstytucyjnemu.

Wśród osób wyrażających obawy dotyczące ustawodawstwa byli: Parlament Europejski, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka i Węgierskie Towarzystwo Psychologiczne.

„Ta decyzja popycha Węgry z powrotem do ciemnych wieków i depcze prawa osób transpłciowych i interseksualnych”, powiedziała w oświadczeniu międzynarodowa badaczka Amnesty International Hungary Krisztina Tamas-Saroy. „Nie tylko narazi ich na dalszą dyskryminację, ale także pogłębi i tak już nietolerancyjne i wrogie środowisko, przed którym stoi społeczność LGBTI.
„Tożsamość płciowa każdego powinna być prawnie uznana, a wszystkim osobom należy zezwolić na zmianę nazwy prawnej i znaczników płci na wszystkich oficjalnych dokumentach”.

Dunja Mijatovic, komisarz ds. Praw człowieka Rady Europy, zwróciła się wcześniej do parlamentu Węgier o odrzucenie poprawek, wzywając władze do „zapewnienia osobom transpłciowym dostępu do szybkich i przejrzystych procedur zmiany nazwiska i płci lub płci w rejestrze cywilnym, oraz na dowodach osobistych, paszportach, świadectwach edukacyjnych i innych podobnych dokumentach. ”

W 2018 r. Rząd Orbanu, który postrzega muzułmańskich imigrantów jako zagrożenie dla kultury chrześcijańskiej w Europie, wycofał finansowanie państwowe z programów badań nad płcią i usunął oficjalną akredytację na stopnie magisterskie w tej dyscyplinie.

Węgry zakazują badań nad płcią, ponieważ jest to „ideologia, a nie nauka”

W 2018 r. Populistyczny rząd Węgier zakazał studiów nad płcią, powołując się na niskie liczby zapisów, które marnują pieniądze podatników i ponieważ jest to „ideologia, a nie nauka”.

Lewicowi krytycy twierdzą, że jest to problem akademicki, politycznie niespotykany w społeczeństwie demokratycznym i twierdzą, że studia nad płcią prowadzą do zatrudnienia.

Premier Viktor Orban, zwany Donaldem Trumpem w Europie, podpisał dekret, który wszedł w życie w sobotę, usuwając badania nad płcią z listy zatwierdzonych programów magisterskich, choć studenci już zapisani będą zachowani.
„Węgierski rząd jest przekonany, że ludzie rodzą się zarówno mężczyznami, jak i kobietami” – powiedział szef personelu Orbana w sierpniu. „Prowadzą życie tak, jak myślą najlepiej, ale poza tym państwo węgierskie nie chce wydawać środków publicznych na edukację w tej dziedzinie”.

„Seks od urodzenia”: Węgry zakazują legalnej zmiany płci 2
Central European University blasted Hungarian Prime Minister Viktor Orban’s decree banning gender studies degrees as “a major infringement on academic freedom and university autonomy.” (Central European University)
„Seks od urodzenia”: Węgry zakazują legalnej zmiany płci 3
George Soros, billionaire and founder of Soros Fund Management LLC, pauses while speaking at an event on day three of the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland, on Thursday, Jan. 23, 2020.Simon Dawson/Bloomberg
Billionaire George Soros said he will commit US$1 billion to start a global university to fight authoritarian governments and climate change, calling them twin challenges that threaten the survival of our civilization.

Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU), założony przez węgiersko-amerykańskiego liberalnego miliardera George’a Sorosa i jeden z dwóch uniwersytetów w kraju, który uczy badań nad płcią, nazwał dekret jako „znaczną stratę dla węgierskiej społeczności naukowej i dla demokratycznie nastawionych publicznych polityków. ”

„Seks od urodzenia”: Węgry zakazują legalnej zmiany płci 4
Eva Fodor, pro-rector for social sciences and humanities at Central European University, has taught gender studies at CEU for 15 years. (CEU / Kepszerkesztoseg – Karancsi Rudolf)

Eva Fodor, prorektor nauk społecznych i humanistycznych w CEU, powiedziała Fox News, że dekret jest „okropny” i niespotykany w społeczeństwach demokratycznych.
„Niezależnie od tego, czy wierzysz w zasługi akademickie w badaniach nad płcią jako dziedzinę, jest to uzasadniona dziedzina akademicka, więc zakazanie jej jest historycznym naruszeniem wolności akademickiej”, powiedział Fodor, który prowadził studia nad płcią przez ostatnie 15 lat.

Administracja Orbana, postrzegana przez administrację Orbana jako wroga bastion liberalizmu, uczestniczyła w „Monologach pochwy” i „Monologach mowy nienawiści”, opisując program jako część „zmiany społecznej”.
CEU zapowiedziała, że będzie kontynuować nauczanie i badania w tej dziedzinie poprzez akredytowaną w USA magisterię i doktorat. programy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here