Spadek sprzedaży o 2% w porównaniu z ubiegłym rokiem w wyniku pandemii COVID-19

0
77
Joanna Kopacz rynek nieruchomosci w Calgary

Po trzech miesiącach, w których COVID-19 miał znaczny wpływ na rynek mieszkaniowy, aktywność sprzedażowa w czerwcu nadal rosła w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając poziom 1747 sztuk.

Należy zachować ostrożność, ponieważ miesięczna sprzedaż jest o prawie 2% niższa niż aktywność odnotowana w ubiegłym roku. Jest to jednak znacząca poprawa w porównaniu z kilkoma ostatnimi miesiącami, w których spadki z roku na rok przekroczyły 40%.

„Ostatnie spadki cen, łagodzenie oprocentowania kredytów hipotecznych i wczesne złagodzenie ograniczeń społecznych prawdopodobnie przyczynią się do lepszej niż oczekiwano sprzedaży w tym miesiącu”, powiedziała główna ekonomistka CREB® Ann-Marie Lurie.

„Jednak rynek pozostaje daleki od normalności. Wyzwania, takie jak dwucyfrowe stopy bezrobocia, będą nadal ciążyły na rynku przez kolejne miesiące. ”

Nowe listings w czerwcu wyniosły 3335 sztuk, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niedawny wzrost liczby nowych listings spowodował wzrost inventory, ale pozostaje to znacznie poniżej poziomów z zeszłego roku.

Pomimo niedawnych miesięcznych wzrostów podaży, aktywność sprzedaży była na tyle wysoka, że miesiące podaży spadły poniżej czterech miesięcy po raz pierwszy od maja 2019 r. Jeśli tendencja ta utrzyma się, powinno to pomóc złagodzić presję na obniżanie cen.

Ceny benchmark dla mieszkań są porównywalne z ubiegłym miesiącem, ale pozostają o prawie 3% niższe niż w zeszłym roku.

Domy wolnostojące

W czerwcu sprzedano 1,092 domów wolnostojących, jest to  tylko nieznacznie mniej niż w zeszłym roku i więcej  niż w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pomimo spadków, sprzedaż z roku na rok poprawiła się w dzielnicach City Center, North East, North, South East i East.

W czerwcu odnotowano również wzrost liczby nowych listings, co powoduje wzrost miesięcznych zapasów. Jednak zwiększona sprzedaż zrównoważyła wzrost liczby nowych listings powodując, że miesiące podaży skłaniały się ku bardziej zrównoważonym warunkom.

Ceny benchmark domów wolnostojących pozostały względnie stabilne w porównaniu z ubiegłym miesiącem, ale były o 2% niższe niż w zeszłym roku. Spadki cen rok do roku odnotowano w większości dzielnic, przy czym największe spadki odnotowano w dzielnicach North West, North East i City Center.

Apartamenty

Sprzedano 227 apartamentów w czerwcu. Jest to poprawa w stosunku do 136 jednostek w zeszłym miesiącu, ale wciąż jest o prawie 13% niżej niż w zeszłym roku i ponad 30% niżej niż średnie długoterminowe.

Nowe listings wzrosły w porównaniu do ostatniego miesiąca i zeszłego roku. Przełożyło się to na wzrost miesięcznych zapasów, ale ogólne poziomy zapasów pozostają niższe niż w ubiegłym roku.

Miesiące zapasów spadły z wysokich poziomów odnotowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Ceny benchmark nadal spadały w tym miesiącu, osiągając poziom $240,900. Jest to spadek rok do roku o prawie 4%.

Rynek mieszkań jest nadal jednym z najbardziej dotkniętych pod względem spadków zarówno sprzedaży jak i cen.

Domki szeregowe i bliźniaki

Sektor domków szeregowych i bliźniaków odczuł najmniejszy wpływ pandemii. Sprzedaż w czerwcu była o prawie 3% wyższa niż w zeszłym roku i pozostaje porównywalna do średnich długoterminowych. Ten sektor zasadniczo skorzystał ze swojego statusu jako bardziej przystępnej cenowo alternatywy dla sektora domów wolnostojących.

Podobnie jak sektor domów wolnostojących, sektor bliźniaków i domków szeregowych  odnotował wzrost liczby nowych listings w porównaniu do ubiegłego roku i ostatniego miesiąca. Miesiące zapasów podążały jednak w kierunku bardziej zrównoważonych warunków i poprawiły się w porównaniu do poziomów z zeszłego roku.

Ceny benchmark pozostały względnie stabilne w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale spadły o prawie 4% w porównaniu do ubiegłego roku. Wyższy spadek cen w tym sektorze może przyczynić się do poprawy sprzedaży.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here