Zobacz kometę NEOWISE, zanim zniknie.

Zwykle zdarza się tylko raz na kilka lat, że kometa przechodząca przez nasz Układ Słoneczny jest widoczna gołym okiem.

0
262
The Comet C/2020 or "Neowise", is seen in the sky over Ballintoy, Britain July 8, 2020, in this picture taken from a social media. Picture taken July 8, 2020. Nightskyhunter.com/via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. NO RESALES. NO ARCHIVES. ORG XMIT: DDD02

Kometę można teraz zobaczyć na niebie nad Calgary, ale musisz obudzić się wcześnie, jeśli chcesz zobaczyć ją u szczytu.
Kometa NEOWISE – nieoficjalnie nazwana od satelity, który ją odkrył – jest obecnie widoczna na niebie na północny wschód od Calgary tuż przed świtem.

Dr Phil Langill, dyrektor Rothney Astrophysical Observatory z University of Calgary, powiedział, że właśnie otrzymał pozwolenie na powrót do obserwatorium w pełnym wymiarze czasu po zablokowaniu COVID-19 i ma nadzieję zgromadzić zdjęcia komety.


„Z naszego punktu obserwacyjnego tutaj w obserwatorium oznacza to, że musimy spojrzeć prosto na miasto, aby zobaczyć tę część nieba” – powiedział Langill. „Zanieczyszczenie światłem będzie stanowić problem”.


Opisał to jako klasyczną kometę z długim, jasnym ogonem. Jest wystarczająco jasny, aby można go było zobaczyć gołym okiem i zbliża się do tej samej jasności co Wenus, która jest jednym z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie.

Zobacz kometę NEOWISE, zanim zniknie. 1
Kometa NEOWISE sfotografowana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jasnym obiektem po prawej stronie jest planeta Wenus. NASA, ISS

W ten weekend kometę można zobaczyć nisko na horyzoncie przed świtem na północny wschód, na lewo od Wenus i na prawo od wielkiego wozu.

W miarę upływu tygodnia powinien on być widoczny na wieczornym niebie po zachodzie słońca na północnym zachodzie, jednak może być znacznie ciemniejszy.
„Zawsze będzie blisko słońca” – powiedział Langill. „Więc jeśli jest na porannym niebie, nastąpi to krótko przed wschodem słońca, a jeśli będzie na wieczornym niebie, wkrótce po zachodzie słońca”.
Langill zasugerował podróż na północ od miasta w celu jak najlepszego oglądania, z dala od zanieczyszczenia światłem.

Powiedział, że najlepiej nie czekać. Kometa zaokrągliła już słońce i wraca z Układu Słonecznego.
„Za tydzień lub 10 dni szansa się skończy” – powiedział.

Zobacz kometę NEOWISE, zanim zniknie. 2
Kometa została sfotografowana w Montlucon we Francji 8 lipca. FIRMIN BOYON / FIRMIN BOYON przez REUTERS

Podobnie jak planety, komety krążą wokół Słońca, ale robią to na orbitach szeroko eliptycznych. Jeśli tym razem tęsknisz za NEOWISE, nie wróci na około 6 953 lat.

Kometę tak jasną jak NEOWISE można zobaczyć w Calgary mniej więcej raz na dekadę.
Langill powiedział, że komety są jednymi z najbardziej ekscytujących obiektów, które można obserwować, ponieważ często można wykryć ruch w ogonie, który migocze, gdy energia słoneczna powoduje, że pył z komety „wydmuchuje”. Ma nadzieję uchwycić wideo NEOWISE i być może stworzyć film poklatkowy, aby to zademonstrować.

„Za każdym razem, gdy masz szansę zobaczyć, jak coś porusza się w Układzie Słonecznym, masz lepsze pojęcie o tym, jak wygląda świat” – powiedział.
Dodał, że komety zawsze interesowały badaczy, ponieważ należą do najstarszych rzeczy w Układzie Słonecznym.
„Mieszkają w tych głębokich zakamarkach, gdzie jest bardzo zimno i nie zmieniają się z czasem. Więc jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki był Układ Słoneczny miliony lat temu, chcesz zdobyć jakiś materiał kometowy. ”

Langill powiedział, że wśród naukowców mówi się o umieszczeniu sondy na komecie, zarówno po to, by dowiedzieć się o materiale, z którego jest wykonana, jak i po to, by wyrwać się z naszego układu słonecznego bez spalania dużej ilości paliwa.
„To darmowa przejażdżka, prawda?” powiedział: „Jeśli uda nam się wylądować na komecie, lądownik może zabrać sondę w kosmos”.

Zwykle zdarza się tylko raz na kilka lat, że kometa przechodząca przez nasz Układ Słoneczny jest widoczna gołym okiem. C / 2020 F3 NEOWISE jest takim kandydatem i można go obecnie oglądać (lipiec 2020), gdy odsuwa się od słońca swoim wspaniałym ogonem. Materiał wideo w tym filmie został nagrany we wczesnych godzinach porannych przed wschodem słońca 11 lipca 2020 r. W Arnoldsville, GA. Miłego oglądania wideo i komety!

Brodie Thomas
Calgary SUN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here