Home Rozrywka Ciekawostki Zobacz kometę NEOWISE, zanim zniknie.

Zobacz kometę NEOWISE, zanim zniknie.

Zwykle zdarza się tylko raz na kilka lat, że kometa przechodząca przez nasz Układ Słoneczny jest widoczna gołym okiem.

0
219
The Comet C/2020 or "Neowise", is seen in the sky over Ballintoy, Britain July 8, 2020, in this picture taken from a social media. Picture taken July 8, 2020. Nightskyhunter.com/via REUTERS THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. NO RESALES. NO ARCHIVES. ORG XMIT: DDD02

Kometę można teraz zobaczyć na niebie nad Calgary, ale musisz obudzić się wcześnie, jeśli chcesz zobaczyć ją u szczytu.
Kometa NEOWISE – nieoficjalnie nazwana od satelity, który ją odkrył – jest obecnie widoczna na niebie na północny wschód od Calgary tuż przed świtem.

Dr Phil Langill, dyrektor Rothney Astrophysical Observatory z University of Calgary, powiedział, że właśnie otrzymał pozwolenie na powrót do obserwatorium w pełnym wymiarze czasu po zablokowaniu COVID-19 i ma nadzieję zgromadzić zdjęcia komety.


„Z naszego punktu obserwacyjnego tutaj w obserwatorium oznacza to, że musimy spojrzeć prosto na miasto, aby zobaczyć tę część nieba” – powiedział Langill. „Zanieczyszczenie światłem będzie stanowić problem”.


Opisał to jako klasyczną kometę z długim, jasnym ogonem. Jest wystarczająco jasny, aby można go było zobaczyć gołym okiem i zbliża się do tej samej jasności co Wenus, która jest jednym z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie.

Zobacz kometę NEOWISE, zanim zniknie. 1
Kometa NEOWISE sfotografowana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jasnym obiektem po prawej stronie jest planeta Wenus. NASA, ISS

W ten weekend kometę można zobaczyć nisko na horyzoncie przed świtem na północny wschód, na lewo od Wenus i na prawo od wielkiego wozu.

W miarę upływu tygodnia powinien on być widoczny na wieczornym niebie po zachodzie słońca na północnym zachodzie, jednak może być znacznie ciemniejszy.
„Zawsze będzie blisko słońca” – powiedział Langill. „Więc jeśli jest na porannym niebie, nastąpi to krótko przed wschodem słońca, a jeśli będzie na wieczornym niebie, wkrótce po zachodzie słońca”.
Langill zasugerował podróż na północ od miasta w celu jak najlepszego oglądania, z dala od zanieczyszczenia światłem.

Powiedział, że najlepiej nie czekać. Kometa zaokrągliła już słońce i wraca z Układu Słonecznego.
„Za tydzień lub 10 dni szansa się skończy” – powiedział.

Zobacz kometę NEOWISE, zanim zniknie. 2
Kometa została sfotografowana w Montlucon we Francji 8 lipca. FIRMIN BOYON / FIRMIN BOYON przez REUTERS

Podobnie jak planety, komety krążą wokół Słońca, ale robią to na orbitach szeroko eliptycznych. Jeśli tym razem tęsknisz za NEOWISE, nie wróci na około 6 953 lat.

Kometę tak jasną jak NEOWISE można zobaczyć w Calgary mniej więcej raz na dekadę.
Langill powiedział, że komety są jednymi z najbardziej ekscytujących obiektów, które można obserwować, ponieważ często można wykryć ruch w ogonie, który migocze, gdy energia słoneczna powoduje, że pył z komety „wydmuchuje”. Ma nadzieję uchwycić wideo NEOWISE i być może stworzyć film poklatkowy, aby to zademonstrować.

„Za każdym razem, gdy masz szansę zobaczyć, jak coś porusza się w Układzie Słonecznym, masz lepsze pojęcie o tym, jak wygląda świat” – powiedział.
Dodał, że komety zawsze interesowały badaczy, ponieważ należą do najstarszych rzeczy w Układzie Słonecznym.
„Mieszkają w tych głębokich zakamarkach, gdzie jest bardzo zimno i nie zmieniają się z czasem. Więc jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki był Układ Słoneczny miliony lat temu, chcesz zdobyć jakiś materiał kometowy. ”

Langill powiedział, że wśród naukowców mówi się o umieszczeniu sondy na komecie, zarówno po to, by dowiedzieć się o materiale, z którego jest wykonana, jak i po to, by wyrwać się z naszego układu słonecznego bez spalania dużej ilości paliwa.
„To darmowa przejażdżka, prawda?” powiedział: „Jeśli uda nam się wylądować na komecie, lądownik może zabrać sondę w kosmos”.

Zwykle zdarza się tylko raz na kilka lat, że kometa przechodząca przez nasz Układ Słoneczny jest widoczna gołym okiem. C / 2020 F3 NEOWISE jest takim kandydatem i można go obecnie oglądać (lipiec 2020), gdy odsuwa się od słońca swoim wspaniałym ogonem. Materiał wideo w tym filmie został nagrany we wczesnych godzinach porannych przed wschodem słońca 11 lipca 2020 r. W Arnoldsville, GA. Miłego oglądania wideo i komety!

Brodie Thomas
Calgary SUN

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

X
X
X