W wieku 85 lat zmarł Don Mazankowski były wicepremier Kanady

"Don Mazankowski was a truly great Albertan who loved and served his community and country without reserve."

0
159
Don Mazankowski
CP-Web. Former Deputy Prime Minister Don Mazankowski in Calgary on April 30, 2002. Photo by THE CANADIAN PRESS/Jeff McIntosh

W środę 27 października w wieku 85 lat zmarł Donald Frank Mazankowski, wieloletni działacz Partii Konserwatywnej polskiego pochodzenia z Alberty, który przez 25 lat był posłem do Parlamentu Federalnego, były wicepremier w rządzie Briana Mulroneya.

Jego śmierć została potwierdzona w Izbie Gmin w środę.
Wychowany w rodzinie polskich imigrantów na farmie niedaleko miasteczka Viking w Albercie, Mazankowski w 1960 roku przeniósł się do miejscowości Vegreville, gdzie wraz z bratem Rayem otworzył salon samochodowy.

„Jego życie i kariera zmieniły się, kiedy spotkał premiera Johna Diefenbakera, który przyjechał do Vegreville z wykładem” – czytamy w notce biograficznej na stronie Alberta Order of Excellence – „Zainspirowany uporem Diefenbakera, że Zachód Kanady powinien odgrywać znaczącą rolę w historii kraju, Don zaczął działać w lokalnej polityce”.

W 1968 roku Mazankowski wygrał zacięty wyścig o członkostwo w Parlamencie z okręgu Vegreville.
Jako członek opozycji był krytykiem z ramienia swojej partii w sprawach transportu i polityki gospodarczej.
Kiedy Konserwatyści doszli do władzy w 1979 roku za ówczesnego premiera Joe Clarka, Mazankowski został ministrem transportu.

W 1986 roku został mianowany wicepremierem i pełnił tę funkcję do przejścia na stan spoczynku w 1993 roku.

Dumny Albertan z Vegreville był gigantem w polityce federalnej przez pokolenie, podczas którego dowodził ogromnymi wpływami, które przyniosły mu nieformalny tytuł „ministra wszystkiego” w rządzie Mulroney.

Mazankowski Mulroney
Prime Minister Brian Mulroney, left, is congratulated by Deputy Prime Minister Don Mazankowski after Mulroney praised Mazankowski during a speech to the Conservative caucus in Ottawa Dec. 9, 1988. Photo by The Canadian Press/Chuck Mitchell

Ta dwójka stała się kimś więcej niż kolegami, powiedział Mulroney.

„Dogadywaliśmy się tak dobrze, że mogliśmy sobie nawzajem uzupełniać zdania” – powiedział Mulroney, który utrzymywał bliski kontakt ze swoim starym przyjacielem, odwiedzając go w Edmonton dwa lata temu i rozmawiając z nim jeszcze w zeszłym miesiącu.

Mazankowski został oficerem Orderu Kanady w 2000 roku.

Wart 217 milionów dolarów Mazankowski Health Institute w University of Alberta Hospital został otwarty w 2008 roku, aby zrzeszać specjalistów od chorób serca i badaczy zajmujących się kompleksową opieką kardiologiczną.

Premier Alberty Jason Kenney nazwał Mazankowskiego „naprawdę wielkim Albertańczykiem, który służył swojej społeczności i krajowi.
„Nawet po przejściu na emeryturę, po służbie na najwyższych stanowiskach w kraju, nadal był znany przez swoich niezliczonych przyjaciół po prostu jako „Maz”, człowiek, który uosabiał cnoty pokory i służebnego przywództwa” – napisał Kenney w oświadczeniu – „U podstaw jego służby publicznej leżało przekonanie, że Zachodnia Kanada potrzebuje silnego głosu, aby bronić swoich gospodarczych i politycznych interesów w federacji kanadyjskiej. Maz był takim głosem przez dziesięciolecia. Za to i za wszystko co zrobił mieszkańcy Alberty są głęboko wdzięczni.”

Przewodniczący Partii Konserwatywnej, Erin O’Toole, skomentował: „Jego służba i oddanie Kanadyjczykom i mieszkańcom Alberty znajdują odzwierciedlenie w Instytucie Serca, który nosi jego imię.
„Będzie nam bardzo brakowało, a moje myśli są z jego przyjaciółmi i rodziną w tym trudnym czasie”.


Flagi w legislaturze Alberty zostały opuszczone do połowy masztu, aby uczcić jego pamięć – zdecydował Kenney.
Mazankowski był jedynym Polakiem w historii Kanady, który piastował tak wysoki urząd.

Donald Frank Mazankowski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here