11 stycznia obchodziliśmy dzień urodzin Sir Johna A. Macdonalda w Kanadzie.

0
70
Sir John A. Macdonald
Sir John A. Macdonald

11 stycznia obchodziliśmy rocznice urodzin najważniejszego ojca założyciela Kanady, Rt Hon. Sir John A. Macdonalda.

Jako główny architekt Konfederacji odegrał kluczową rolę w stworzeniu podstaw naszego narodu. Ale nie poprzestał na tym. Spełnił marzenie o zjednoczeniu Kanady od wybrzeża do wybrzeża, aby zapewnić zjednoczoną i dostatnią Kanadę.

Podczas jego pierwszej kadencji pierwszego premiera Kanady, Manitoba, Terytoria Północno-Zachodnie (w tym dzisiejsza Alberta i Saskatchewan), Kolumbia Brytyjska i Wyspa Księcia Edwarda dołączyły do czterech pierwotnych prowincji.

Następnie postanowił zjednoczyć te regiony za pomocą jednego z największych osiągnięć inżynierii Kanady – kanadyjskiej kolei Pacific.

Założył także Północno-Zachodnią Policję Konną, która zapewniła Kanadyjczykom suwerenność na Zachodzie i przygotowała drogę do osadnictwa. Jego polityka narodowa zachęcała do imigracji, rolnictwa na Zachodzie, przemysłu na wschodzie oraz przepływu towarów i ludzi w całym kraju.

Jest jedynym premierem, który przewodził sześciu rządom większościowym. Jego 19 lat to druga najdłuższa służba premiera Kanady. Jak napisał Richard Gwyn, jego współczesny biograf: „Nie ma Macdonalda, nie ma Kanady”.

Sir John A. Macdonald

Wszyscy Kanadyjczycy, którzy nazywają to miejsce na ziemi swoim domem, powinni pamiętać o jego wielu niezwykłych osiągnięciach w tworzeniu tego wielkiego północnego Dominium.

Alberta Premier, Jason Kenny

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here