Były premier Stephen Harper w nowej radzie ożywienia gospodarczego w Albercie

The province has unveiled a new advisory council on economic recovery for Alberta, a high-powered group that includes former prime minister Stephen Harper.

0
81
Canada former premier Stephen Harper

Prowincja ogłosiła nową radę doradczą ds. Naprawy gospodarczej Alberty, silnej grupy, w skład której wchodzi były premier Stephen Harper.

12-osobowy panel, kierowany przez ekonomistę Jacka Mintza, będzie doradzał Premierowi Jasonowi Kenneyowi w kwestiach związanych z ożywieniem gospodarczym prowincji, ponieważ zmaga się ona z poważnym pogorszeniem koniunktury spowodowanym wybuchem COVID-19 i spadającymi cenami energii. 

Oprócz byłego premiera w skład grupy wejdą także liderzy biznesu, tacy jak współzałożyciel WestJet Clive Beddoe, dyrektor naczelny ATCO Nancy Southern i Mac Van Wielingen, założyciel ARC Financial.

Inni członkowie panelu to Brent Blezberg, założyciel TorQuest Partners, Chris Fowler, CEO Canadian Western Bank, Kevin Uebelein, CEO Alberta Investment Management Corp. i Bob Blakely z Canada Trades Union.

Zainul Mawji, prezes Telus Home Solutions, Peter Kiss, prezes i dyrektor generalny Morgan Construction and Environmental, oraz Bob Dhillon, dyrektor generalny Mainstreet Equity, również są w grupie

Były premier Stephen Harper w nowej radzie ożywienia gospodarczego w Albercie 1
Premier Jason Kenney has introduced an Economic Recovery Council that includes former PM Stephen Harper (Credit: Government of Alberta)

Na początku tego tygodnia Kenney powiedział, że Alberta boryka się z przeciwnościami, których nie widziała od lat 30. XX wieku, a panel będzie udzielał rządowi porad w obliczu gwałtownego spowolnienia gospodarczego.

„Jako minimum zapewnimy radę nadzorczą rządowi Alberty, a szczególnie premierowi i ministrowi finansów, aby mogli przyjść do nas z różnymi pomysłami” – powiedział Van Wielingen.

„W Albercie możemy z łatwością przedstawić w czasie rzeczywistym perspektywy na to, co widzimy i co się dzieje…”

„Bardzo ważne jest, aby patrzeć na radę jako oferującą informacje i porady dla wszystkich mieszkańców Alberty i sektora biznesowego w całej gospodarce Alberty”

Grupa odbyła wstępne spotkanie na początku tego tygodnia. Wynika to z faktu, że ceny ropy spadły poniżej $30 za baryłkę.

Niektóre sektory gospodarki, w tym turystyka, podróże lotnicze i restauracje, zostały usunięte przez awarię koronawirusa, co doprowadziło do tymczasowych zwolnień i firm.

„Skala tego szoku jest czymś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy” – powiedział Trevor Tombe, ekonomista z Uniwersytetu Calgary, zauważając, że grupa może zmierzyć się z szerszymi celami dotyczącymi przyszłości gospodarki prowincji.

„Takie panele są lepiej przygotowane do myślenia o długoterminowych celach prowincji”.

Rada ds. Naprawy gospodarczej premiera została utworzona, aby pomóc nawigować Albercie przez kryzys gospodarczy, przed którym stoimy.

“Dziękuję przewodniczącemu dr Jackowi Mintzowi, byłemu premierowi Stephenowi Harperowi, oraz wybitnemu talentowi ekspertów ds. Polityki i przemysłu za poświęcenie wolnego czasu na udział w tym zespole.”
Jason Kenney

Kenney z przyjemnością ma swojego starego szefa Harpera w panelu. „Obecność Stephena Harpera jest po prostu ogromna, ponieważ poradził sobie z jedynym kryzysem gospodarczym o podobnej skali i był to światowy kryzys finansowy z 2008 r., Więc naprawdę doceniam jego obecność”.

Kenney mówi, że nawet jeśli kryzys COVID-19 zostanie opanowany, uważa, że ożywienie Alberty może potrwać znacznie dłużej niż w innych częściach świata z powodu znacznego spadku cen ropy. Wczoraj 20 marca cena baryłki ropy Alberta, Western Canadian Select, wynosiła $5,60.

„Słuchaj”, mówi Kenney, „nie mówię tych rzeczy, aby ludzie mieli poczucie rozpaczy, ale myślę, że dla Albertian ważne jest psychologiczne i finansowe przygotowanie się na to, co nas czeka. to najtrudniejszy okres w naszej gospodarce od kilku dziesięcioleci ”.


Polonia Calgary podaj dalej textNAPISZ W KOMENTARZU CO O TYM MYSLISZ !

Podziel sie nim ze znajomymi! Facebook Twitter LinkedIn, Email. Spread the word Make sure everyone sees this!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here