Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Życzenia od Wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej

0
119

Pani Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP przesyła życzenia wszystkim Rodaków z okazji Święta Polonii i Polaków za Granicą.

Jednocześnie przesyłam informacje o Rocznicy III Powstania Śląskiego, które przytoczył Skarbnik – o czym warto również pamiętać:

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku marcowego plebiscytu w sprawie przynależności państwowej Górnego Śląska, wybuchło III Powstanie Śląskie. Był to ostatni, najdłuższy i najkrwawszy ze śląskich zrywów. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji.

Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w Powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków.

Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności.

W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna większośc gornoslaskich kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych. Latem 1922 r. na przydzielone terytorium wkroczyły oddziały Wojska Polskiego.

Dziekujemy panu Zbigniewowi Starczyk – Prezes Koła SPK nr 18 za przekazanie wiadomisci.

Święto Flagi 2021 Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju Calgary

Święto Flagi 2021 Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju Calgary

W południowej dzielnicy Calgary również powiewają od rana polskie flagi na prywatnych domach.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - Życzenia od Wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej 1

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here