Jak może ci służyć wielojęzyczność?

0
72

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są zalety bycia dwujęzycznym lub wielojęzycznym? Czy wiesz, że im bardziej jesteś wykształcony, tym jesteś inteligentniejszy, tym więcej połączeń (ścieżek neuronowych) znajduje się w twoim mózgu?

W twoim mózgu istnieje wiele ścieżek neuronowych, które pozwalają ci myśleć szerzej i być mądrzejszym. Aby ulepszyć te ścieżki neuronowe, możesz na przykład uczyć się języków obcych. Uczenie się i rozumienie języka to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie wykonuje twój mózg. Nauka języków sprawia, że jesteś inteligentniejszy, utrzymuje bystrość twojego umysłu i spowalnia jego starzenie się.

Mówi się, że ludzie, którzy władają więcej niż jednym językiem, są lepsi w planowaniu i ustalaniu priorytetów, mają wyższe oceny z matematyki, czytania i z testów słownictwa, mają lepsze umiejętności koncentracji, lepiej rozumieją poglądy innych ludzi, są bardziej kreatywni i mają lepsze umiejętności słuchania. Badanie przeprowadzone przez szwedzkich naukowców, którzy użyli skanu mózgu, MRI, wykazało, że część mózgu wykorzystywana do tworzenia, przechowywania i odzyskiwania wspomnień jest w mózgach ludzi wielojęzycznych większa niż u ludzi posługujących się tylko jednym językiem.

Czyli u ludzi władających biegle przynajmniej dwoma językami istnieje więcej ścieżek neuronalnych w mózgu, dzięki którym uzyskuje się lepsze połączenia między różnymi częściami mózgu. Bycie dwujęzycznym może też opóźnić objawy demencji lub choroby Alzheimera do około czterech i pół roku. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż przyjmowanie najlepszego nawet leku przeciw alzheimerowi, który może opóźnić go tylko od sześciu miesięcy do roku.

Wiele osób uważa, że jeśli dziecko zna lub słyszy więcej niż jeden język w domu, to będzie zdezorientowane, a zatem nie będzie osiągało dobrych wyników w nauce. Tak jednak nie jest. Dzieci wielojęzyczne osiągają zazwyczaj lepsze wyniki w nauce, mają lepsze poczucie własnej wartości i mają poczucie spełnienia w szkole.

Jak może ci służyć wielojęzyczność? 3
fitness brain

Wiele osób, aby zachować bystrość umysłu, trenuje swój mózg poprzez różnego rodzaju ćwiczenia oferowane przez internet. Ale czy nauka drugiego języka nie jest o wiele bardziej użytecznym narzędziem w życiu? Czy nie lepiej jej właśnie poświęcić czas? Nauka nowego języka ma świetne “skutki uboczne” – może poszerzyć twoje horyzonty. Stajesz się bardziej wykwalifikowanym pracownikiem, co może ci pomóc w znalezieniu ciekawszej pracy. I nawet jeśli nie ukończysz college’u czy uniwersytetu, masz już fach w ręku, bo możesz zostać na przykład prywatnym nauczycielem obcego języka lub tłumaczem.

Podczas podróży wielojęzyczność zapewni ci więcej doświadczeń kulturowych, więcej wrażeń i zadowolenia, jak też umożliwi wiele ciekawych znajomości. Da ci więcej pewności, że wszystko jest możliwe. Będziesz bardziej towarzyski, ponieważ będziesz miał więcej opcji do wyboru. Da ci więcej możliwości wyboru miejsca zamieszkania, pracy lub przejścia na emeryturę. I na koniec – utrzyma twój mózg bystry i zdrowy.

Zachęcam więc Was, polską młodzież, do solidnej nauki języka polskiego, jak również innych języków obcych. Naprawdę warto.

Autor Kaya Wald dla dziennik.com

Jak może ci służyć wielojęzyczność? 4

...

 • 01 december

  From 14:30 to thu 29 time 16:30

  Zebranie Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego
  Event Organizer Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie
  open event
 • 06 december

  From 14:00 to thu 22 time 16:00

  Zebranie członków SPK Koła # 18 w Calgary
  Event Organizer Stowarzyszenie Polskich Kombantów Kolo nr 18 w Calgary
  open event
 • 08 december

  From 20:00 to thu 8 time 20:00

  Zbiórka pieniężna Fundacji Brata Alberta Calgary
  Event Organizer Fundacja Brata Alberta Calgary
  open event
 • 11 december

  From 14:00 to sun 11 time 14:00

  Spotkania Klubu Seniora
  Event Organizer Polsko-Kanadyjski Klub Seniora
  open event
 • 14 december

  From 22:00 to wed 14 time 22:00

  Programy Polskiego Radio i Telewizji Edmonton
  Event Organizer Polskie Radio i Telewizja Edmonton
  open event
 • 16 december

  From 16:00 to 20:00

  Wieczór w klasztorze
  open event
 • 31 december

  From 19:00 to mon 1 time 2:54

  Zabawa Sylwestrowa w Domu Polskim
  Event Organizer Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie
  open event
Show More Events
X

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here