Obchody Narodowegpo Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Calgary

0
310
Apel Poleglych Calgary 2020
Obchody Narodowegpo Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Calgary

Już po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” został upamiętniony wśród Polonii w Calgary. 1 marca, 2020 podobnie jak w całej Polsce, odbyła się uroczysta Msza św. w intencji bohaterów, Żołnierzy Wyklętych, którzy podjęli ryzyko, wysiłek oraz walkę z ustrojem komunistycznym w powojennej Polsce.

Inicjatorem powołania do życia tego święta był Lech Kaczyński w 2010 roku. Uważał on, że ustanowienie święta “jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.” Święto to istnieje od 2011 roku, kiedy Bronisław Komorowski podpisał stosowną ustawę (www.polskatimes.pl) .

Po uroczystej Mszy Świętej w Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju odbył się pierwszy w historii Calgary “Apel Poległych,” podczas którego uczestnicy oddawali hołd poległym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, przeciwstawili się sowieckiej okupacji i narzuconemu komunistycznemu reżimowi.

We Mszy Świętej i Apelu brały udział liczne organizacje oraz grupy polonijne aktywnie działające w Calgary. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Koło nr. 18, którzy pod przewodnictwem prezesa Zbigniewa Starczyka prężnie dbają o krzewienie historii naszego narodu wśród Polonii. Ks. Adam Bobola. Proboszcz parafii w Calgary wspierał inicjatywę apelu i brał w nim czynny udział.

W tym uroczystym wydarzeniu uczestniczył również Pan Konsul Honorowy- Zygmunt Potocki, członkowie Klubu Seniora, Polish Canadian Association oraz zespołów tanecznych.

Podczas uroczystości nie zabrakło również najmłodszych skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy należących do Związku Harcerstwa Polskiego, dzięki któremu dzieci i młodzież polonijna mają możliwość do wzrastania w wiedzy o Ojczyźnie, historii i Bogu.

Po Apelu delegacja Kombatantów zapaliła znicz oraz złożyła wieniec pod relikwem pamiątkowym Żołnierza Wyklętego. Po uroczystych obchodach uczestnicy udali się do Sali parafialnej, gdzie czekały na nich wyśmienite paczki, ciasta i ciepły obiad.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

Magdalena Kaczan

Podziekowanie za udostepnienie zdjec dla Piotra Leskiewicz (PLpaparazzi)

Polonia Calgary podaj dalej textPodoba Ci sie ten artykul? Podziel sie nim ze znajomymi! Facebook Twitter LinkedIn, Email.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here