Home Spoleczenstwo Artykuł czytelnika Obchody Narodowegpo Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Calgary

Obchody Narodowegpo Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Calgary

0
234
Apel Poleglych Calgary 2020
Obchody Narodowegpo Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Calgary

Już po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” został upamiętniony wśród Polonii w Calgary. 1 marca, 2020 podobnie jak w całej Polsce, odbyła się uroczysta Msza św. w intencji bohaterów, Żołnierzy Wyklętych, którzy podjęli ryzyko, wysiłek oraz walkę z ustrojem komunistycznym w powojennej Polsce.

Inicjatorem powołania do życia tego święta był Lech Kaczyński w 2010 roku. Uważał on, że ustanowienie święta “jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.” Święto to istnieje od 2011 roku, kiedy Bronisław Komorowski podpisał stosowną ustawę (www.polskatimes.pl) .

Po uroczystej Mszy Świętej w Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju odbył się pierwszy w historii Calgary “Apel Poległych,” podczas którego uczestnicy oddawali hołd poległym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, przeciwstawili się sowieckiej okupacji i narzuconemu komunistycznemu reżimowi.

We Mszy Świętej i Apelu brały udział liczne organizacje oraz grupy polonijne aktywnie działające w Calgary. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Koło nr. 18, którzy pod przewodnictwem prezesa Zbigniewa Starczyka prężnie dbają o krzewienie historii naszego narodu wśród Polonii. Ks. Adam Bobola. Proboszcz parafii w Calgary wspierał inicjatywę apelu i brał w nim czynny udział.

W tym uroczystym wydarzeniu uczestniczył również Pan Konsul Honorowy- Zygmunt Potocki, członkowie Klubu Seniora, Polish Canadian Association oraz zespołów tanecznych.

Podczas uroczystości nie zabrakło również najmłodszych skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy należących do Związku Harcerstwa Polskiego, dzięki któremu dzieci i młodzież polonijna mają możliwość do wzrastania w wiedzy o Ojczyźnie, historii i Bogu.

Po Apelu delegacja Kombatantów zapaliła znicz oraz złożyła wieniec pod relikwem pamiątkowym Żołnierza Wyklętego. Po uroczystych obchodach uczestnicy udali się do Sali parafialnej, gdzie czekały na nich wyśmienite paczki, ciasta i ciepły obiad.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

Magdalena Kaczan

Podziekowanie za udostepnienie zdjec dla Piotra Leskiewicz (PLpaparazzi)

Polonia Calgary podaj dalej textPodoba Ci sie ten artykul? Podziel sie nim ze znajomymi! Facebook Twitter LinkedIn, Email.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

X
X
X