Sąd Apelacyjny w Albercie orzekł, że Trudeau podatek od emisji dwutlenku węgla (Carbon Tax) jest UNCONSTITUTIONAL

„Ustawa jest konstytucyjnym koniem trojańskim” „Niemal każdy aspekt rozwoju prowincji i zarządzania zasobami naturalnymi… podlegałby przepisom federalnym”.

0
80

„Wzywamy rząd Trudeau do przestrzegania wyroku sądu i natychmiastowego zniesienia podatku od emisji dwutlenku węgla na rodziny Alberty”,

mówi Alberta Premier.

Bardzo się cieszę, że sąd apelacyjny Alberty orzekł, że federalny podatek od emisji dwutlenku węgla jest niezgodny z konstytucją.

Obiecaliśmy podjąć znaczące działania w sprawie zmian klimatu bez karania rodzin Alberty za jazdę do pracy i ogrzewanie domów.

EDMONTON – Sąd Apelacyjny w Albercie przyznał przeciwnikom federalnego podatku od emisji dwutlenku węgla swoją pierwszą wygraną w poniedziałek, gdy orzekł, że podatek jest niekonstytucyjny.

Sąd Apelacyjny w Albercie orzekł, że Trudeau podatek od emisji dwutlenku węgla (Carbon Tax) jest UNCONSTITUTIONAL 1
Photo – Twitter

W decyzji 4-1 sąd apelacyjny stwierdził, że przepisy wprowadzające podatek niszczą jurysdykcję prowincji.

„Ustawa jest konstytucyjnym koniem trojańskim”

, powiedziała w decyzji napisanej przez trzech z czterech sędziów większościowych.

„Niemal każdy aspekt rozwoju prowincji i zarządzania zasobami naturalnymi… podlegałby przepisom federalnym”.

Czwarty sędzia wydał osobną opinię na poparcie mniejszości.

Rząd Alberty argumentował w swoim wyzwaniu dotyczącym podatku, że zmiana klimatu nie jest problemem krajowym wymagającym nadrzędnej interwencji federalnej. 

W grudniu zeszłego roku prawnik z prowincji powiedział na rozprawach, że jeśli można uznać takie gazy cieplarniane, to wszystko może.
Rząd federalny odparł twierdząc, że zmiana klimatu jest kwestią ogólnokrajową i ogólnoświatową, której nie można pozostawić każdej prowincji do podjęcia samodzielnie.

Premier Alberty Jason Kenney natychmiast przekazal z zadowoleniem orzeczenie.

„Będziemy nadal współpracować z naszymi sojusznikami w Ontario, Saskatchewan, Quebec i gdzie indziej, broniąc rodzin pracujących i broniąc naszej konstytucyjnej władzy jako rządu”, powiedział. „Oczekujemy, że rząd Kanady zastosuje się dziś do postanowienia sądu i usunie federalny podatek od emisji dwutlenku węgla na Albertans”.
Premier Saskatchewan Scott Moe wezwał również do zniesienia podatku.
Orzeczenie sądu jest odniesieniem konstytucyjnym i nie zawiera żadnych nakazów.
Federalny minister środowiska Jonathan Wilkinson wskazał, że dwa inne wojewódzkie sądy apelacyjne – Saskatchewan i Ontario – były po stronie federalnego ustawodawstwa.

Sąd Najwyższy ma wysłuchać argumentów w przyszłym miesiącu, gdy Saskatchewan odwoła się od orzeczenia swojego sądu.

***Video starts at 34 minutes.

„Z niecierpliwością oczekujemy, że Sąd Najwyższy, który jest ostatecznym arbitrem w kwestiach dotyczących różnych interpretacji jurysdykcji, podejmie ostateczną decyzję w marcu. Jesteśmy przekonani, że stanowisko federalne zostanie utrzymane – powiedział Wilkinson w Ottawie.

„Musimy współpracować, ale musimy to robić w przemyślany sposób, który jest wydajny, przystępny dla Kanadyjczyków, a jednym z tych sposobów jest cena zanieczyszczenia”.

Kenney nie dał znaku kompromisu.

„Nie wierzymy, że Kanadyjczycy w tym zimnym północnym kraju powinni zostać ukarani za zwykłe normalne życie”

– powiedział premier, który obiecał bronić interesów Alberty przed tym, co nazwał „wrogim programem federalnym”.

Gdybyśmy tego nie zrobili, wówczas prowincje mogłyby zobaczyć, że ich wrodzona moc jest przywłaszczona” – powiedział. „Nie bylibyśmy już suwerenni we własnej sferze konstytucyjnej, ale zostalibyśmy wasalami rządu federalnego”.
Sąd Apelacyjny wydawał się zgodzić. Zauważył, że od czasu Konfederacji Sąd Najwyższy uznał argument dotyczący obaw narodowych tylko trzykrotnie.

„Sądy bardzo niechętnie wykorzystują krajową doktrynę troski do tworzenia sędziowskich szefów władzy” – mówi decyzja większości napisana przez trzech sędziów, w tym szefową sędziego Catherine Fraser.

CENY Carbon Tax W CAŁEJ KANADZIE:

Od 1 stycznia wszystkie kanadyjskie i wszystkie kanadyjskie firmy płacą cenę za emisję dwutlenku węgla.
Federalna ustawa o cenach zanieczyszczeń gazami cieplarnianymi oznacza, że prowincje, które nie mają własnej ceny zanieczyszczenia, która spełnia federalny standard, otrzymują federalny podatek od emisji dwutlenku węgla.

Podatek federalny wynosi obecnie $20 za tonę i będzie wzrastał o 10 USD rocznie, 1 kwietnia każdego roku, aż osiągnie $50 za tonę w 2022 r. i a nastepniei ma w wzrosnac do $250 

W przypadku osób fizycznych i przedsiębiorstw o stosunkowo niewielkich emisjach opłata ta jest nakładana na paliwa płynne i gazowe w punkcie zakupu.

Gospodarstwa domowe otrzymują rabaty od swoich podatków dochodowych w celu zrekompensowania kosztów podatku od emisji dwutlenku węgla. Ilość zależy od prowincji, biorąc pod uwagę różne zastosowania paliw kopalnych.

Dla dużych emitentów przemysłowych istnieje osobny system ustalania cen emisji dwutlenku węgla. Obciąża podatek od części ich emisji, a nie od kupowanych paliw. Nazywa się to „systemem cenowym opartym na wynikach”, a cena emisji dwutlenku węgla jest naliczana od 5 do 20 procent tych emisji, w zależności od branży.

Niektóre prowincje mają oba systemy federalne, podczas gdy inne używają jednego lub drugiego. Oto krótkie spojrzenie na to, jak działa krajowa cena zanieczyszczenia w każdej prowincji i terytorium.

Sąd w Albercie orzekł, że podatek węglowy w Ottawie jest niekonstytucyjny w orzeczeniu 4-1.

Sąd napisał nawet, że podatek węglowy Trudeau jest koniem trojańskim konstytucyjnym, który narusza prawa prowincji.

Teraz nadszedł czas, aby Ottawa wycofała podatek od emisji dwutlenku węgla. Jeśli stoisz z nami, podpisz petycje teraz!

>>SIGN HERE IF YOU AGREE<<

Nadszedł czas, aby Ottawa nie tylko zaczęła szanować jasną wolę Albertanów, ale także postępowała zgodnie z orzeczeniem najwyższego sądu Alberty.

I powiedziałem liberałom Justina Trudeau, aby się ukorzyli i natychmiast zwrócili Albertanczykom pełny koszt ich nielegalnego podatku od emisji dwutlenku węgla.

Jeśli się nie zastosują, podejmiemy dalsze kroki prawne. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here