Silna migracja i niska podaż spowodowały wzrost cen nieruchomości w Calgary w 2023 roku.

Housing Market Predictions Calgary 2024

0
37
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

AKTUALIZACJA RYNKU MIESZKANIOWEGO Z GRUDNIA 2023 – 2 stycznia 2024 roku.

Ogólna wartość nieruchomości mieszkalnych wzrosła o 10 procent.

Mówiąc w przeliczeniu na dolara, średnia wyceny budynków mieszkalnych jednorodzinnych w 2024 r. wzrosła do 610 000 dolarów w porównaniu z 555 000 dolarów w roku ubiegłym.

Tegoroczna średnia ocena kondominium mieszkalnego wynosi 295 000 dolarów w porównaniu z 255 000 dolarów w roku ubiegłym.

Sprzedaż w 2023 roku rzeczywiście spadła w porównaniu z zeszłorocznym szczytem, ale przy 27,416 sprzedażach poziom był nadal znacznie wyższy niż długoterminowe trendy i aktywność odnotowane przed pandemią. Chociaż sprzedaż utrzymała się na stosunkowo wysokim poziomie, nastąpiła wyraźna zmiana w aktywności w kierunku tańszych nieruchomości.

„Wyższe oprocentowanie kredytów zmniejszyło w tym roku popyt na nieruchomości, ale dzięki dużemu poziomowi migracji popyt na nieruchomości pozostał stosunkowo wysoki, szczególnie w przypadku niedrogich opcji na naszym rynku” – powiedziała Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka CREB®. „Jednocześnie poziom podaży był niski w porównaniu z popytem przez cały rok, co spowodowało silniejszy niż oczekiwano wzrost cen”.

Poziom zapasów utrzymywał się poniżej długoterminowych trendów dla miasta przez większą część roku, średnio o 44% w porównaniu ze średnią z 10 lat. Zaobserwowaliśmy również, że miesiące podaży utrzymują się znacznie poniżej dwóch miesięcy przez większą część roku w przypadku domów o cenie poniżej $1,000,000.

Utrzymujące się trudne warunki przyczyniły się do nowej rekordowej ceny naszego miasta. Choć średnioroczny wzrost cen referencyjnych rzeczywiście spowolnił z 12% w 2022 roku do prawie 6% w 2023 roku, wzrost cen był nadal stosunkowo silny, szczególnie w porównaniu z niektórymi rynkami w kraju.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty. Zadzwon (403) 271 0600, (403) 714 8540 po bezplatna konsultacje! Sprzedaz, kupno, wynajem jednostek komercyjnych, domow wielorodzinnych, sklepow, magazynow, warsztatow, manufaktur I fabryk. ,, Zapewniam rzetelne i fachowe uslugi. Najwiekszą satysfakcje sprawia mi zadowolenie Klienta z mojego serwisu.”

Domy wolnostojące

Rynek domów jednorodzinnych, przy rocznym spadku sprzedaży wynoszącym prawie 20% odnotował najbardziej znaczący spadek aktywności sprzedażowej. Chociaż sprzedaż domów o cenach powyżej $700,000 rzeczywiście wzrosła, ograniczony wybór podaży w niższych przedziałach cenowych spowodował, że konsumenci zwrócili się ku alternatywnym stylom mieszkaniowym. Pomimo niedawnych wzrostów w zakresie droższych nowych listingów zapasy utrzymują się na rekordowo niskim poziomie, a miesiące podaży utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie przez cały 2023 rok.

Utrzymująca się napięta sytuacja rynkowa sprzyja dalszemu wzrostowi cen domów wolnostojących, choć w wolniejszym tempie niż w roku ubiegłym. W 2023 roku cena referencyjna wzrosła średnio o prawie 8%, przy czym największy wzrost nastąpił w najtańszych dzielnicach miasta.

Bliźniaki

Podobnie jak w przypadku sektora domów wolnostojących wzrost sprzedaży rok do roku od maja nie był wystarczający, aby zrównoważyć spadki na początku roku, powodując spadek sprzedaży w 2023 roku o 10%. Spadek sprzedaży był spowodowany wycofywaniem się domów o cenach poniżej $500,000, podczas gdy sprzedaż wzrosła w przypadku nieruchomości o wyższych cenach. Spadek w dolnym przedziale wynikał przede wszystkim z ograniczonych możliwości wyboru dostaw, co uniemożliwiało większą sprzedaż.

Utrzymujące się trudne warunki rynkowe w tym roku spowodowały, że ceny rosły przez większą część roku. W ujęciu rocznym cena referencyjna wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7%, co oznacza wolniejszy wzrost niż 12% odnotowane w 2022 roku, ale nadal jest stosunkowo wysoki. Wzrost cen wahał się od niskiego poziomu 6% w centrum miasta do ponad 16% w dzielnicy wschodniej.

Domki szeregowe

Ograniczony wybór podaży w niższych przedziałach cenowych przyczynił się do spadku sprzedaży w 2023 roku. Roczna sprzedaż spadła o ponad 11% pomimo rosnącej sprzedaży domów o cenach powyżej $400,000. Chociaż w drugiej połowie roku liczba nowych listingów rzeczywiście wykazywała oznaki poprawy, wszystkie wzrosty odnotowano w wyższych przedziałach cenowych, co spowodowało stosunkowo bardziej zrównoważone warunki w wyższych przedziałach cenowych w porównaniu z warunkami rynkowymi w niższych przedziałach cenowych.

Warunki sprzyjały sprzedającemu przez cały rok, potwierdzając roczny wzrost ceny referencyjnej o ponad 13%. Ceny poprawiły się w każdej dzielnicy, od niskiego poziomu 11% w centrum miasta do ponad 20% wzrostu cen zarówno w dzielnicach północno-wschodniej, jak i wschodniej.

Apartamenty

Nieruchomości typu apartamentowiec były jedynym typem nieruchomości, który odnotował w tym roku wzrost sprzedaży, osiągając rekordową liczbę 7,884. Wzrost sprzedaży był możliwy dzięki wyższemu punktowi wyjściowemu stanów zapasów oraz wzrostom liczby nowych listingów. Jednak warunki zaostrzyły się w ciągu roku, co sprzyjało sprzedającemu i napędzało wzrost cen.

Na początku tego roku ceny apartamentów w końcu odbiły od najwyższego poziomu z 2014 roku i przekroczyły ten poziom, osiągając w grudniu nowy rekordowy poziom $321,400. W ujęciu rocznym cena referencyjna na rok 2023 wzrosła o ponad 13%, co stanowi szybsze tempo niż roczny poziom wzrostu odnotowany w zeszłym roku.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Jesli chcesz kupic dom w 2023 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here