Kupić czy jeszcze poczekać, będzie drożej, a może taniej?

0
105
Joanna Kopacz rynek nieruchomosci w Calgary

Sprzedaż domów rośnie wraz z podażą

Miasto Calgary, 1 października 2020

Sprzedaż we wrześniu wzrosła do 1702 sztuk, co jest najwyższą wartością we wrześniu od 2014 roku.

Nowe listings we wrześniu wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale poziom pozostał porównywalny z rokiem poprzednim. Wzrost sprzedaży w stosunku do nowych listings zapobiegł miesięcznym wzrostom poziomu zapasów, ale podaż na rynku nadal spada o 12 % w porównaniu z rokiem ubiegłym.

„Niedawny wzrost liczby nowych listings w połączeniu z niskimi oprocentowaniem kredytów i słabymi cenami pomógł w niektórych ostatnich trendach wzrostowych w sprzedaży” – powiedziała główna ekonomistka CREB® Ann-Marie Lurie.

„Jednak warunki różnią się znacznie w zależności od przedziału cenowego i rodzaju nieruchomości”.

Zmniejszenie podaży w stosunku do popytu spowodowało, że rynek mieszkaniowy zmierzał w kierunku bardziej zrównoważonych warunków. Obecne 3,7 miesiąca podaży to najbardziej zrównoważone warunki we wrześniu od ponad pięciu lat. Pomogło to w utrzymaniu niektórych ostatnich miesięcznych wzrostów cen.

Całkowite referencyjne (benchmark) ceny nieruchomości wykazywały tendencję wzrostową w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w wyniku czego we wrześniu ceny były podobne do cen odnotowanych w tym samym czasie w zeszłym roku.

Pomimo kilku ostatnich ulepszeń, wpływ COVID-19 jest nadal obecny. Od początku roku sprzedaż pozostaje prawie o 9% niższa od zeszłorocznej, podczas gdy ceny w całym mieście są nadal o ponad 1% niższe niż przed rokiem. Na rynku mieszkaniowym ciąży duże ryzyko także ze względu na niepewność gospodarczą i trudny rynek pracy.

FAKTY DOTYCZĄCE RYNKU nieruchomości

Domy wolnostojące

Przy znacznych wzrostach w przedziale $400-600K sprzedaż we wrześniu jest najwyższa od 2014 r.

Poprawa sprzedaży i spadek nowych listings spowodowało dalsze redukcje poziomów zapasów i spowodowało, że miesiące dostaw złagodniały do zrównoważonego poziomu. Niedawna poprawa równowagi podaży / popytu przyczyniła się do pewnych wzrostów cen. Od września cena referencyjna była prawie o 1% wyższa niż przed rokiem.

Bliźniaki

Biorąc pod uwagę niedawne miesięczne wzrosty nowych listings, sprzedaż w tym sektorze poprawiła się we wrześniu, ale w wolniejszym tempie niż w sektorze domów wolnostojących. Może to być związane ze znacznym spadkiem podaży.

We wrześniu poziom zapasów był o prawie 21%. Niższy niż w ubiegłym roku, co stanowi największy procentowy spadek stanu spośród wszystkich rodzajów nieruchomości. Ta zmiana podaży, wraz z poprawą sprzedaży, zaczęła pomagać w ograniczaniu nadpodaży w tym sektorze i zmniejszaniu presji cenowej.

Ceny we wrześniu pozostają prawie o 2% niższe niż w zeszłym roku, ale ceny zaczęły rosnąć w południowej, południowo-wschodniej i wschodniej części miasta.

Domki szeregowe

Sprzedaż w tym sektorze od kilku miesięcy utrzymuje się w trendzie wzrostowym, a sprzedaż we wrześniu była znacznie wyższa niż w zeszłym roku.

Chociaż to nie wystarczyło, aby zrównoważyć cofnięcie, które nastąpiło podczas zamknięcia COVID-19, aktywność sprzedaży w domkach szeregowych jest o 4% niższa niż w zeszłym roku. Wzrost sprzedaży może być związany ze znaczną korektą cen, jaka nastąpiła w tym sektorze.

Ceny w tym sektorze spadły o 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym i pozostają prawie 17% poniżej poprzednich najwyższych poziomów.

Apartamenty

We wszystkich pozostałych sektorach odnotowano w ostatnim czasie wzrost sprzedaży rok do roku, ale w tym sektorze nadal obserwuje się tendencje w przeciwnym kierunku. Od początku roku sprzedaż spadła o 16%, co jest największym spadkiem spośród wszystkich rodzajów nieruchomości.

Jednocześnie wciąż rośnie liczba nowych listings, co powoduje dalsze przyrosty zapasów. Dzięki temu miesiące zapasów są powyżej siedmiu miesięcy.

W niektórych dzielnicach pojawiły się oznaki stabilizacji cen, ale w sumie od początku roku ceny spadły o ponad 2%, co stanowi łączną korektę z najwyższych w 2014 roku ponad 18%.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here