Ceny osiągają nowy rekord!

AKTUALIZACJA RYNKU MIESZKANIOWEGO Z KWIETNIA 2023 roku w CALGARY.

0
47
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

AKTUALIZACJA RYNKU MIESZKANIOWEGO Z KWIETNIA/MAJA 2023 roku.

Utrzymująca się sytuacja rynkowa korzystna dla sprzedających wywarła w kwietniu dalszą presję na wzrost cen domów. Po czterech miesiącach trwałych wzrostów, całkowita nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła $550,800, prawie o 2% więcej niż w zeszłym miesiącu i osiągnęła nowy miesięczny rekord dla miasta.

„Podczas gdy działalność sprzedażowa przebiega zgodnie z oczekiwaniami, bardziej gwałtowne wycofanie nowych listingów sprawiło, że poziom podaży pozostaje niski” — powiedziała główna ekonomistka CREB®, Ann-Marie Lurie. „Ograniczony wybór podaży powoduje, że więcej kupujących składa oferty powyżej ceny wystawionej, przyczyniając się do silniejszych niż oczekiwano wzrostów cen domów”.

W kwietniu sprzedaż osiągnęła 2,690 sztuk w porównaniu do 3,133 nowych listingów. Przy stosunku sprzedaży do nowych listingów na poziomie 86%, zapasy spadły o 34% w porównaniu z ubiegłym rokiem i są o ponad 45% poniżej długoterminowych średnich z kwietnia.

Podczas gdy sprzedaż spadła o 21% w porównaniu z ubiegłym rokiem, gwałtowny spadek podaży spowodował, że miesięczna podaż zmniejszyła się do nieco ponad jednego miesiąca. Odzwierciedla to ostrzejsze warunki rynkowe niż wcześniej w tym roku i w porównaniu z warunkami odnotowanymi w kwietniu ubiegłego roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Jesli chcesz kupic dom w 2023 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Domy wolnostojące.

Ilość nowych listingów spadła we wszystkich przedziałach cenowych na rynku domów jednorodzinnych, przy czym najbardziej znaczące spadki wystąpiły w przypadku domów wycenionych poniżej $700,000. Spadek liczby nowych listingów znacznie przewyższył spadek sprzedaży, powodując, że stosunek sprzedaży do nowych listingów wzrósł do 88%, a liczba miesięcy podaży spadła do nieco ponad jednego miesiąca, czyli mniej niż w zeszłym roku i poprzednim miesiącu.

Utrzymująca się napięta sytuacja na rynku przyczyniła się do dalszego wzrostu cen. W kwietniu oderwana cena referencyjna osiągnęła nowy rekord na poziomie $661,900. Wszystkie dzielnice poza Śródmieściem odnotowały w kwietniu nowy rekord cen. Centrum jest też jedyną dzielnicą, która odnotowała ponad dwumiesięczną podaż. Przy wzroście rok do roku o 6%, najbardziej przystępna dzielnica wschodnia odnotowała największy wzrost cen.

Bliźniaki

Z 234 sprzedażami i 264 nowymi listingami w kwietniu, stosunek sprzedaży do nowych listingów wzrósł do 89%. Spowodowało to dalsze spadki poziomu zapasów, które są na najniższym poziomie od kwietnia 2007 roku. Ponieważ warunki są ostrzejsze niż przed rokiem, dalszy wzrost cen nie jest zaskoczeniem.

Nieskorygowana cena referencyjna w kwietniu osiągnęła nowy rekord na poziomie $593,200, co odzwierciedla dwuprocentowy wzrost w stosunku do cen z zeszłego miesiąca i zeszłego roku. Podczas gdy wszystkie dystrykty odnotowały w tym miesiącu nowe rekordowe ceny, najsilniejsze zyski miały miejsce w najbardziej przystępnych dzielnicach północno-wschodnich i wschodnich.

Domki szeregowe condominium

Nieruchomości szeregowe stanęły w obliczu najtrudniejszych warunków rynkowych w kwietniu, ze stosunkiem sprzedaży do nowych listingów na poziomie 95% i miesiącami podaży poniżej jednego miesiąca. Sprzedaż tych nieruchomości spadła w stosunku do rekordowego poziomu z kwietnia ubiegłego roku, ale przy sprzedaży 416 sztuk aktywność jest nadal znacznie silniejsza niż długoterminowe trendy. Względna przystępność cenowa wspierała silny popyt w tym sektorze. Utrzymujące się trudne warunki rynkowe wywierają jednak znaczną presję na ceny mieszkań.

Po czterech kolejnych miesięcznych wzrostach cena referencyjna osiągnęła nowy rekordowy poziom $387,400, ponad 7%nwyższy niż w zeszłym roku. Podobnie jak inne obszary, najbardziej gwałtowny wzrost cen wystąpił w najbardziej przystępnych dzielnicach na północnym wschodzie, wschodzie i południu.

Apartamenty
Dzięki wzrostowi liczby nowych ofert w kwietniu, sektor kondominium jako jedyny odnotował wzrost sprzedaży w stosunku do poziomów z ubiegłego roku. Z 953 nowymi listingami i 734 sprzedażami, zapasy wykazywały tendencję wzrostową w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale pozostały poniżej poziomów odnotowanych w zeszłym roku o tej porze. Ze stosunkiem sprzedaży do nowych ofert wynoszącym 77% i podażą wynoszącą 1,5 miesiąca, warunki nie są tak trudne, jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości w mieście. Jednak nadal odzwierciedla to warunki rynkowe sprzedających i powoduje wzrost cen.

W kwietniu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła $299,400, co stanowi znaczny wzrost w stosunku do $277,600 odnotowanych na początku roku io ponad 10% więcej niż w kwietniu ubiegłego roku. Po czterech miesiącach kolejnych wzrostów ceny są teraz niewiele wyższe od poprzedniego rekordu odnotowanego w 2014 roku. Chociaż wzrosty cen we wszystkich dzielnicach nie doprowadziły do nowego rekordu w całym mieście, północ, północny zachód i południowy wschód odnotowały nowe maksima w kwietniu .

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here