Spektakularne zwycięstwo Borisa Johnsona

0
72

Boris Johnson wygrał jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw w wyborach w najnowszej brytyjskiej historii politycznej. Przełamał impas, który ogarnął brytyjską politykę od wyborów w 2017 roku, zdobywając znacznie większą większość, niż ktokolwiek się spodziewał. Przewiduje się, że obecnie ma większość 68.

Uzbrojony w swoją nową ogromną większość, Johnson ma rozpocząć w przyszłym tygodniu proces przepychania ustawodawstwa Brexit przez Parlament, aby Wielka Brytania opuściła UE przed terminem 31 stycznia. Gdy minie tę przeszkodę – przełamując trzy lata impasu w parlamencie – musi podpisać umowę handlową z blokiem do końca 2020 r.

Spektakularne zwycięstwo Borisa Johnsona 1
„Właśnie omawialiśmy harmonogram, który z pewnością możemy wprowadzić w życie przed świętami Bożego Narodzenia, i jesteśmy gotowi na 31 stycznia”,  powiedział Johnson.

Boris Johnson wygrał dziś z nową koalicją wyborczą. Ale wyzwaniem dla niego jest utrzymanie go razem, gdy Brexit zostanie „zakończony” i Jeremy Corbyn zniknie. Będzie to wymagało od niego wypracowania planu konserwatystów, który może poprawić życie w Leigh, Bolsover, Wrexham i wszystkich innych miejscach, które po raz pierwszy poparły konserwatystów tej nocy.

Spektakularne zwycięstwo Borisa Johnsona 2

With the UK election over – Boris Johnson says Brexit will be done by the end of January. And the Brits can say goodbye to 40,000 EU rules, 60,000 edicts and 170,000 EU bureaucrats – no wonder Canada’s political elites are appalled at the thought.

Posluchaj komentarza Mika Campbella o wyborze Borisa Jonhsona i Brexit

Well-known, well-connected, articulate and knowledgeable, Michael Campbell is one of Canada’s most respected business analysts. Join him weekly for a full length show and daily for Campbell’s Comment.

Johnson częściowo zawdzięcza swój sukces tradycyjnie głosującym na robotników okręgom robotniczym w północnej Anglii, który poparł konserwatystów z powodu obietnicy partii dotyczącej Brexitu. Podczas referendum w 2016 r. Wiele społeczności głosowało za opuszczeniem UE z powodu obaw, że imigranci podejmują pracę i są zaniedbywani przez rząd centralny w Londynie.

Premier RP Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że zwycięstwo Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii było ważne z punktu widzenia Polski i UE, ponieważ ustabilizuje scenę polityczną w kraju.

„Partia Konserwatywna Boris Johnson and the Tories, odniosła ogromne zwycięstwo, a z perspektywy Polski i Unii Europejskiej jest ważna w tym sensie, że zapewni stabilność politycznej scenie w Wielkiej Brytanii. Możemy mieć nadzieję, i mamy nadzieję, że wkrótce otworzy się nowy rozdział, który będzie oznaczał pogłębienie współpracy w handlu, bezpieczeństwie i polityce – powiedział dziennikarzom w Brukseli Morawiecki.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here