Władysław Niewiński, polski weteran II wojny światowej, wspominał jazdę pociągiem całą drogę z Halifax do Lethbridge i stojącego przed zajezdnią człowieka bez kraju. „Rolnicy zaczęli przyjeżdżać po żołnierzy” – powiedział Niewiński. „Zabierali nas jak prosięta”.
Niewinski został przydzielony do farmy niedaleko Cremony na Alcie. gdzie spał w stodole. Później przeniósł się do Calgary i przez 15 lat był skarbnikiem Polskiej Unii Kredytowej.
Calgary było domem dla tak wielu polskich weteranów wojennych, że utworzyli klub. Związek Polskich Kombatantów Oddział nr 18. Autor Aldona Jaworska przeprowadziła wywiady z ostatnimi ocalałymi Polskimi Weteranami Wojennymi w Albercie. Ustawa o przesiedleniach z 1947 r.
Pod koniec wojny w Europie utknęło około 250 000 polskich weteranów. Powrót do domu był biletem do sowieckiego gułagu. Ustawa o przesiedleniach przypisywała weteranów do krajów Wspólnoty Brytyjskiej. Kanada zaakceptowała 4527 pracowników kontraktowych na farmach za 45 dolarów miesięcznie, o 25 procent mniej niż obowiązujące płace. Około 750 wylądowało w Albercie.
Byli „jak niewolnicy”, wspominał Niewinski. W wieku 92 lat opowiedział swoją historię przy herbacie i chlebie bananowym w swoim schludnym bungalowie w Calgary. „Nikt po mnie nie przyszedł” – powiedział. Autorka Jaworska pisze, że Niewiński wydawał się zadowolony, że znalazł kogoś, kto był zainteresowany jego historią.
Anatole Nieumierzycki, który zmarł w wieku 94 lat, przypomniał sobie cenną polską książkę podróżniczą o Kanadzie z 1937 roku. „Inspirował mnie sposób, w jaki autor opisał Kanadę” – powiedział.
„Nie mogliśmy wrócić do Polski, bo odebrano nam już polskie obywatelstwo” – powiedział Nieumierzycki. „Dowiedzieliśmy się, że jeśli wrócimy, zostaniemy zabrani na Syberię”.
Nieumierzycki pracował dwa lata na ranczu w Albercie, został oszukany z rocznego zaległego wynagrodzenia – wszyscy weterani skarżyli się na niezapłacone pensje – a później został elektrykiem w Calgary. „W wojsku szkoliłem się na telemechanika” – wyjaśnił.
Przy okazji Polecamy archiwalne programy Polish TV Calgary Director: Lesia Kjersteen na naszym kanale >>> youtube <<<.
Kanada przyjęła polskich weteranów na czterech warunkach: młodych, samotnych, zdolnych do ciężkiej pracy, z pewną rolniczą wiedzą. Zbigniew Rogowski wspominał swój test imigracyjny: „Posadzili na stół nasiona i prosili, żebym je rozpoznał” – pszenica, owies, jęczmień. „Znam wszystkie ziarna. ‘Dobrze! Pojedziesz do Kanady ”- powiedziała mi komisja egzaminacyjna”.
W chwili wybuchu wojny Rogowski był 11-letnim uczniem. „Rosyjscy policjanci w niebieskich mundurach przyjechali do naszego domu, żeby aresztować mojego ojca” – mówi Jaworska. „Wciąż leżałem w łóżku. Kiedy zabierali mojego tatę, spojrzał na mnie i skinął głową w stronę mojej matki i trzech młodszych sióstr. Zrozumiałem, że chciał, żebym się nimi zajął ”.
Pisarka Jaworska jest zapaloną pisarką. Jej wywiady z ocalałymi są fascynujące. Polish War Veterans In Alberta ma melancholijny charakter – żaden z ocalałych nie marzył o pracy jako robotnik na farmie Prairie – z bardzo ludzkim zakończeniem. Elektryk Nieumierzycki nie może zapomnieć książki podróżniczej z 1937 roku.
„Nigdy nie byłem rozczarowany” – powiedział. „Kanada to piękny kraj”.
Autor Holly Doan
Dołącz do Aldony Jaworskiej 5 listopada 2020 w godzinach 18:30 – 20:00., która będzie omawiać swoją książkę Polish War Veterans in Alberta: The Last Four Stories.
Te fascynujące historie o przesiedleniach w Albercie po II wojnie światowej to historia społeczna ożywiona intymnymi relacjami z pierwszej ręki o wyjątkowym momencie z naszej przeszłości.
Wydarzenie to jest organizowane przez Calgary Public Library we współpracy z Chinook Country Historical Society.
Rejestracja na virtualne spotkanie z autorem jest dostepna na stronie Calgary Public Library https://calgarylibrary.ca/events-and-programs/programs/polish-war-veterans-in-alberta/?fbclid=IwAR3plDS0jAv2e-q-AluPmsLI8YJci_7FiJ-9_Z9E-gZCkBZh6x4KGBBaHt0
Join Aldona Jaworska on November 5, 2020, from 6:30 – 8 p.m. as she discusses her book Polish War Veterans in Alberta: The Last Four Stories. These compelling post-WWII stories of resettlement in Alberta is social history brought to life through intimate first-hand accounts of a unique moment in our past.
This event is organized by the Calgary Public Library in partnership with the Chinook Country Historical Society.
Registration for this online event starts on October 19, 2020, at 10:00 a.m. at
https://calgarylibrary.ca/events-and-programs/programs/polish-war-veterans-in-alberta/?fbclid=IwAR3plDS0jAv2e-q-AluPmsLI8YJci_7FiJ-9_Z9E-gZCkBZh6x4KGBBaHt0
Koniecznie udostepnij ten artykul u siebie na Facebooku! Wielu Twoich znajomych na pewno bedzie zadowolonych z tak waznych informacji!
We need to start sharing our media sources with eachother. Our strength is in knowing we’re the majority despite what the MSM tell us.
Make sure to share your network with others Spread the word!
Byles? Widziales? Podziel sie tym!
Masz cos ciekawego do powiedzenia? Jesli slyszales o czyms waznym, byles swiadkiem istotnego wydarzenia, chcesz zaprosic na organizowany event, wydarzenie czy podzielic sie ciekawa informacja z Polonia i Polakami mieszkancami Calgary, napisz do nas koniecznie!
Napisz do nas, wyslij zdjecie i wideo.
Dajemy Ci okazje, aby wspólnie z nami tworzyc portal poloniawcalgary.com.
Zalezy nam, aby PoloniawCalgary.com byla miejscem wzajemnej inspiracji, pomocy i wsparcia dla wszystkich.