Średnia cena domu w Calgary w czerwcu 2024 r. wyniosła 623,245 dolarów.

0
21
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

Średnia cena domu w Calgary w czerwcu 2024 r. wyniosła 623,245 dolarów. To o 13% więcej niż średnia cena sprzedaży w czerwcu ubiegłego roku i o 1,7% więcej niż w poprzednim miesiącu. Średnie ceny domów wolnostojących wyniosły 829,310 dolarów, co oznacza wzrost o 14% w ujęciu rocznym i wzrost o 0,8% w ujęciu miesięcznym. Średnie ceny domów w zabudowie bliźniaczej wyniosły 665,584 dolarów, co oznacza wzrost o 6% w ujęciu rocznym i spadek o 5,3% w ujęciu miesięcznym. Średnia cena kamienicy wyniosła 478,850 dolarów i była o 17% wyższa niż w czerwcu 2023 roku i o 1% wyższa niż w maju 2024 roku. Średnie ceny mieszkań wyniosły 357,432 dolarów, o 18% więcej niż w czerwcu 2023 roku i o 2,4% więcej niż w maju 2024 roku.

Sprzedaż w czerwcu spadła w związku z wyzwaniami związanymi z podażą i rosnącymi cenami. Sprzedaż w czerwcu wyniosła 2,738, co oznacza 13% spadek w porównaniu z rekordowym poziomem w zeszłym roku. Chociaż sprzedaż domów o cenach powyżej $700,000 wzrosła, nie wystarczyło to, aby zrównoważyć spadki odnotowane w niższych przedziałach cenowych. Pomimo osłabienia czerwcowej sprzedaży, pozostaje ona o ponad 17% wyższa od trendów długoterminowych.

„Spadek sprzedaży odzwierciedla wyzwania związane z podażą w niższych przedziałach cenowych, co ostatecznie ogranicza aktywność sprzedażową” – powiedziała Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka w CREB®. „Zapasy w niższych przedziałach cenowych każdego rodzaju nieruchomości stale się zmniejszają, zapewniając ograniczony wybór potencjalnym nabywcom poszukującym produktów w przystępnej cenie. Dla niektórych nabywców jest to również rynek konkurencyjny, na którym ponad 40% sprzedanych domów przekracza cenę katalogową.

W tym miesiącu liczba nowych listingów również spadła w porównaniu ze sprzedażą, co spowodowało, że stosunek sprzedaży do nowych listingów pozostał na podwyższonym poziomie 72%. Poziomy zapasów rzeczywiście poprawiły się w porównaniu z niskimi poziomami z ubiegłego roku, głównie ze względu na zyski w wyższych przedziałach cenowych. Jednak przy dostępności 3,789 nieruchomości poziom pozostaje o 40% niższy od trendów długoterminowych.

Niewielka zmiana poziomu zapasów pomogła zwiększyć liczbę miesięcy dostaw i wynosi 1.4 miesiąca i to nadal sprzyja sprzedającym. Utrzymujące się trudne warunki spowodowały dalszy wzrost cen w tym miesiącu. W czerwcu nieskorygowana cena referencyjna wzrosła do $608,000, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca i prawie 9% więcej niż w roku ubiegłym. Ceny wzrosły we wszystkich dzielnicach, przy czym najbardziej znaczący wzrost rok do roku nastąpił w dzielnicach północno-wschodnich i wschodnich.

Domy wolnostojące

Zwiększona ilość sprzedaży droższych domów jednorodzinnych nie była wystarczająca, aby zrównoważyć spadki w przypadku domów o cenach poniżej $700,000, co doprowadziło do 16% spadku sprzedaży rok do roku. Pomimo niedawnego spowolnienia sprzedaż domów jednorodzinnych w pierwszej połowie roku pozostaje na poziomie odnotowanym w zeszłym roku. Tymczasem, po kilku miesiącach wzrostów, w tym miesiącu liczba nowych notowań spadła. Na koniec czerwca w stanie zapasów było 1,775 domów jednorodzinnych, co oznacza poprawę w stosunku do ubiegłego roku, ale o 45% poniżej długoterminowych trendów w tym miesiącu.

Chociaż warunki na rynku domów jednorodzinnych pozostają napięte, zaczynamy dostrzegać lepszą równowagę podaży i popytu w górnej części rynku. Miesiące podaży wahały się od jednego miesiąca w najtańszej dzielnicy Wschodniej do nieco ponad dwóch miesięcy w centrum miasta. Niemniej jednak, przy niespełna półtoramiesięcznej podaży, w dalszym ciągu obserwujemy presję na wzrost cen domów. W czerwcu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom $767,600, czyli prawie o 1% więcej niż w zeszłym miesiącu i 12% więcej niż ceny podawane w czerwcu ubiegłego roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty. Zadzwon (403) 271 0600, (403) 714 8540 po bezplatna konsultacje! Sprzedaz, kupno, wynajem jednostek komercyjnych, domow wielorodzinnych, sklepow, magazynow, warsztatow, manufaktur i fabryk. ,, Zapewniam rzetelne i fachowe uslugi. Najwiekszą satysfakcje sprawia mi zadowolenie Klienta z mojego serwisu.”

AKTUALIZACJA RYNKU MIESZKANIOWEGO Czerwiec 2024 (2 lipca 2024 roku)

Bliźniaki

Po znaczącym wzroście w zeszłym miesiącu, w czerwcu liczba nowych listingów spadła w stosunku do sprzedaży, powodując wzrost wskaźnika sprzedaży do nowych ofert do 76%. Choć nie zapobiegło to pewnemu wzrostowi poziomu zapasów, poziom zapasów pozostał prawie o połowę niższy od tradycyjnie obserwowanego w czerwcu.

Przy nieco ponad miesięcznej podaży w dalszym ciągu obserwujemy presję na wzrost cen domów. W czerwcu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom $686,100, co oznacza wzrost o 1% w stosunku do poprzedniego miesiąca i ponad 12% wyższy niż poziom odnotowany w zeszłym roku. Ceny wzrosły we wszystkich dzielnicach miasta, przy czym największy wzrost nastąpił w najbardziej przystępnych cenach w dzielnicach północno-wschodnich i wschodnich.

Domki szeregowe

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości, sprzedaż domów szeregowych spadła w czerwcu w porównaniu z wysokimi poziomami osiągniętymi w ciągu ostatnich dwóch lat. Większy spadek sprzedaży w porównaniu z nowymi ofertami spowodował, że stosunek sprzedaży do nowych listingów spadł do 75%, co stanowi najniższy poziom odnotowany w czerwcu od 2021 roku.

Jednakże warunki pozostają wyjątkowo napięte w przypadku jednomiesięcznej podaży, szczególnie w przypadku nieruchomości o cenie poniżej $600,000. Nieskorygowana cena referencyjna wzrosła w czerwcu, osiągając $464,600, czyli prawie 17% więcej niż poziomy odnotowane o tej porze w zeszłym roku. Chociaż korekty cen różniły się w zależności od lokalizacji, nadal obserwujemy najwyższy wzrost cen w dzielnicach, w których ceny są najtańsze.

Apartamenty

W czerwcu odnotowano 791 sprzedaży, co oznacza 8% spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym. Spadek sprzedaży wynikał przede wszystkim ze znacznego wycofywania się z rynku jednostek wycenionych poniżej $300,000. Ograniczony wybór dostaw tańszych produktów uniemożliwił intensywną sprzedaż. Pomimo miesięcznego spadku sprzedaż mieszkań od początku roku wzrosła o 13% i osiągnęła rekordowy poziom.

Liczba nowych listingów stale rośnie w stosunku do sprzedaży, co powoduje spadek wskaźnika sprzedaży do nowych listingów i dalszy wzrost zapasów. Jednak znaczna część wzrostu podaży miała miejsce w przypadku nieruchomości o wyższych cenach, co skutkowało napiętymi warunkami w dolnej części rynku i bardziej zrównoważonymi warunkami w przypadku mieszkań o wyższych cenach. Ceny ogółem w tym miesiącu nadal rosły, osiągając $344,700, czyli o ponad 17% więcej niż w roku ubiegłym.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here