W tym miesiącu Jason Kenney opublikował raport panelu Fair Deal z 25 nowymi zaleceniami, aby wytyczyć drogę dla Alberty, aby uzyskać silniejszą rolę w Kanadzie.

Launching Alberta's Recovery Plan, a bold and ambitious plan to get people working right now when we need it most, while also investing in the long-term productivity of our economy.

0
113
Jason Kenney Fair Deal Report

Oczekiwany przez rząd prowincji raport Fair Deal Panel zawiera ponad dwa tuziny rekomendacji wskazujących na przejście do zwiekszenia podejmowania decyzji w Albercie.
To kolejny krok strategii Alberty, aby zapewnić uczciwe porozumienie w federacji, zajmując się niespotykanym poziomem frustracji wielu Albertianów wyrażonej barierami stojącymi na drodze gospodarki Alberty.

Raport panelu dla rządu Fair Deal zaleca 25 sposobów na zapewnienie silniejszego głosu Alberty w Konfederacji, w tym sprawiedliwsze alokacje funduszy z Ottawy („a referendum on equalization”), utworzenie prowincjonalnej policji w celu zastąpienia RCMP oraz nowy plan emerytalny.

Wzywają także do większej reprezentacji Alberty w Izbie Gmin i Senacie, do współpracy z innymi jurysdykcjami w celu zmniejszenia barier handlowych w Kanadzie i do „energicznego dążenia do dostępu do rynków dla eksportu Alberty”.

Ponad 40 000 Albertańczyków uczestniczyło w pracach panelu sprawiedliwego handlu, dostarczając informacji na temat pomysłów, które mogłyby nadać prowincji silniejszą rolę w Kanadzie, zwiększyć kontrolę w obszarach podlegających jurysdykcji prowincji i wspierać ważne interesy gospodarcze naszej prowincji.

 1. Naciśnij, aby usunąć obecne ograniczenia programu stabilizacji fiskalnej, który uniemożliwia Albertanom uzyskanie rabatu wyrównawczego w wysokości 2,4 miliarda dolarów.

 2. Kontynuuj proponowane referendum w sprawie wyrównywania, zadając jasne pytanie w stylu: „Czy popierasz usunięcie sekcji 36, która dotyczy zasady wyrównywania, z ustawy konstytucyjnej z 1982 r.?”
 3. Współpracuj z innymi jurysdykcjami w celu zmniejszenia barier handlowych w Kanadzie i wywieraj nacisk na rząd federalny, aby egzekwował wolny handel w Kanadzie.

 4. Współpracuj z innymi jurysdykcjami i innymi zainteresowanymi stronami w celu zabezpieczenia transgranicznych praw drogi i tworzenia niezakłóconych korytarzy w Kanadzie do wód ściekowych i rynków światowych.

 5. Wspieraj i naciskaj na jak najściślejsze stosowanie zasady reprezentacji przez ludność w Izbie Gmin. Współpracuj z innymi prowincjami i rządem federalnym, aby zdemokratyzować proces nominacji do Senatu.

 6. Zapewnij bardziej sprawiedliwy udział w federalnych możliwościach służby cywilnej i urzędach federalnych w zachodniej Kanadzie.

 7. Zapewnij większą kontrolę nad imigracją dla korzyści ekonomicznych Alberty.

 8. Współpracuj z innymi prowincjami i przemysłem, aby promować rynkowe podejście do ochrony środowiska, w tym redukcję emisji gazów cieplarnianych.

 9. Współdziałanie z innymi prowincjami w celu uzyskania porozumienia federalnego z prowincją zabraniającego rządowi federalnemu wydawania, opodatkowania, stanowienia prawa lub zawierania traktatów na obszarach podlegających jurysdykcji prowincji lub wspólnej bez zgody zainteresowanych prowincji.

 10. Opracuj kompleksowy plan utworzenia planu emerytalnego Alberty i wycofaj się z planu emerytalnego Kanady. Następnie zapewnij Albertanom możliwość, w drodze referendum, głosowania za lub przeciw wycofaniu się z kanadyjskiego planu emerytalnego i utworzeniu planu emerytalnego Alberta.

 11. Utwórz policję w Albercie, aby zastąpić RCMP.

 12. Zapewnij sobie miejsce przy stole, gdy rząd federalny negocjuje i wdraża umowy międzynarodowe i traktaty wpływające na interesy Alberty.

 13. Zrezygnuj z nowych federalnych programów z podziałem kosztów, pod warunkiem otrzymania przez Alberta pełnego odszkodowania.

 14. W tej chwili nie wprowadzaj żadnych zmian w poborze podatków w Albercie. I wesprzyj Quebec w jego dążeniu do zebrania federalnych i prowincjonalnych części podatków dochodowych od osób fizycznych, a jeśli Quebec odniesie sukces, zastosuj tę samą strategię, jeśli jest to korzystne.

 15. Korzystaj z narzędzi demokratycznych, takich jak referendum i inicjatywy obywatelskie, aby szukać wskazówek Albertańczyków na temat wybranych propozycji panelu sprawiedliwego handlu i innych inicjatyw.

 16. Zbadaj sposoby i środki, aby potwierdzić kulturową, gospodarczą i polityczną wyjątkowość Alberty w prawie i polityce rządowej.

Source: Fair Deal Panel — Report to Government May 2020

Dziękujemy Premierowi Jasonowi Kenney za walkę o Albertę!

The United Conservative Party – Building a strong & free Alberta logo

Polonia Calgary podaj dalej textPodoba Ci sie ten artykul? Podziel sie nim ze znajomymi! Facebook Twitter LinkedIn, Email.

Spread the word

Make sure everyone sees this!

Masz ciekawy temat? >>> Napisz do nas list! <<<
Chcesz, zebysmy opisali Twoja historie albo zajeli sie jakims problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników juz wielokrotnie nas zainspirowaly, a na ich podstawie powstaly liczne teksty. Wiele listów publikujemy w calosci.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here