Zyczymy wszystkim Albertanom i ich rodzinom długiego weekendu z okazji Dnia Dziedzictwa.

0
61
Alberta flag Alberta (isolated with clipping path)

Albertanie obchodzą Dzień Dziedzictwa (Heritage Day) w pierwszy poniedziałek sierpnia od 1974 r.
Znana ze słońca, świeżego powietrza i otwartych przestrzeni Alberta to zbiór różnych kultur i grup etnicznych. Mieszkańcy Alberty co roku świętują tę różnorodność, obchodząc Dzień Dziedzictwa, który obchodzony jest w pierwszy poniedziałek sierpnia. Muzea organizują specjalne imprezy, a każdego dnia istnieje inny temat. Coroczne obchody mają nawet swój trzydniowy festiwal, w którym biorą udział tysiące Albertian.

Historia:
W 1974 r. Rząd Alberty ogłosił pierwszy poniedziałek sierpnia corocznym świętem w celu uznania i świętowania różnorodnego dziedzictwa kulturowego Albertianów. W 1975 roku w Fort Edmonton Park odbył się wielokulturowy koncert z okazji Dnia Dziedzictwa. W 1976 roku 11 społeczności etniczno-kulturowych złączyło się w parku Hawrelak w Edmonton, aby zaprezentować tradycyjną kuchnię, rozrywkę, materiały interpretacyjne i rzemiosło swoich kultur. Ta okazja oznaczała początek Edmonton Heritage Festival, który odgrywa ważną rolę w promowaniu dziedzictwa Alberty.
Dnia Dziedzictwa Alberty nie należy mylić z Dniem Rodziny, który przypada w trzeci poniedziałek lutego w niektórych częściach Kanady, takich jak Alberta, Ontario i Saskatchewan. Jukon obchodzi również Dzień Dziedzictwa. Heritage Canada Foundation określa także Dzień Rodziny jako Dzień Dziedzictwa, który ustanowił w 1973 r. Od dawna opowiada się za przyjęciem trzeciego poniedziałku lutego jako święta narodowego.


Istnieje wiele symboli reprezentujących Albertę. Należą do nich: kolory niebieski i złoty; dzika róża, która rośnie w całej prowincji; wielka rogata sowa; sosna lodgepole; skamieniałe drewno; pstrąg byk; i owce Rocky Mountain Bighorn. Flaga prowincji ma prowincjonalną tarczę herbową pośrodku królewskiego ultramarynowego niebieskiego tła.

Alberta: Wild Rose Country.
Photo: Claire M. Curry. The license plates here in Alberta all say “Wild Rose Country”. Here’s one of those wild roses near Brooks! 01 July 2014 (Canada Day!)

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here