Ceny mieszkań, domów i działek. Oto najnowszy raport z rynku wtórnego w Calgary.

0
26
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

Sprzedaż domów w Calgary pozostaje wysoka pomimo niedoborów podaży w niższych przedziałach cenowych. W maju sprzedano ogółem 3,092 nieruchomości. Chociaż liczba ta jest prawie o 1% niższa od rekordowej wartości z zeszłego roku, jest o 34% wyższa od długoterminowych trendów w tym miesiącu. Spadek sprzedaży wynikał przede wszystkim ze spadków w segmencie tańszych domów jednorodzinnych i bliźniaczych, w przypadku których wybór podaży był ograniczony w porównaniu z rokiem ubiegłym.

„Chociaż wzrosła liczba nowych listingów, znaczna część tego wzrostu dotyczy wyższych przedziałów cenowych dla każdego rodzaju nieruchomości” – powiedziała Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka w CREB®. „Nasza dobra sytuacja gospodarcza wspiera wzrost sprzedaży w wyższych przedziałach cenowych. Jednakże sprzedaż w tym miesiącu nie była w stanie zrównoważyć spadków w niższych przedziałach cenowych ze względu na brak wyboru podaży.”

Liczba nowych listingów w maju wyniosła 4,333, czyli o prawie 19% więcej niż w roku ubiegłym. Ten wzrost liczby nowych ofert w porównaniu ze sprzedażą spowodował, że stosunek sprzedaży do nowych ofert spadł do 71% , co oznacza umiarkowany wzrost zapasów rok do roku. Mimo to poziom zapasów pozostał prawie o połowę niższy od tego, co zwykle obserwujemy w maju, a większość zysków generują nieruchomości o cenie powyżej $700,000.

Choć zapasy rzeczywiście poprawiły się w tym miesiącu, warunki w dalszym ciągu faworyzują sprzedawców. Kilka dzielnic w dalszym ciągu odnotowuje podaż na mniej niż miesiąc, natomiast w Centrum miasta najwyższy stosunek podaży do sprzedaży wyniósł półtora miesiąca. Warunki rynkowe sprzedawców spowodowały wzrost cen we wszystkich dzielnicach miasta. Nieskorygowana łączna referencyjna cena nieruchomości mieszkaniowych w maju osiągnęła poziom $605,300, czyli prawie o 1% więcej niż w zeszłym miesiącu i 10% więcej niż w maju ubiegłego roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty. Zadzwon (403) 271 0600, (403) 714 8540 po bezplatna konsultacje! Sprzedaz, kupno, wynajem jednostek komercyjnych, domow wielorodzinnych, sklepow, magazynow, warsztatow, manufaktur I fabryk. ,, Zapewniam rzetelne i fachowe uslugi. Najwiekszą satysfakcje sprawia mi zadowolenie Klienta z mojego serwisu.”

AKTUALIZACJA RYNKU MIESZKANIOWEGO MAJ 2024 – (3 czerwca 2024 roku.)

Domy wolnostojące

Wzrost sprzedaży domów jednorodzinnych o cenie przekraczającej $700,000 nie był wystarczający, aby zrównoważyć spadki w niższych przedziałach cenowych, ponieważ sprzedaż rok do roku spadła o 7%. W tym samym czasie liczba nowych ofert wzrosła na tyle, że wskaźnik sprzedaży do nowych ofert spadł do 68%, co wspiera wzrost zapasów. Jednakże poziom zapasów domów o cenie poniżej $600,000 nadal spadał, stanowiąc jedynie 13% rynku domów jednorodzinnych.

Przy nieco ponad miesięcznych zapasach niezależny rynek nadal faworyzuje sprzedającego, a ceny nadal rosną. W maju nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom $761,800, czyli o ponad 1% więcej niż w zeszłym miesiącu i 13% więcej niż ceny odnotowane w zeszłym roku. Ceny wzrosły we wszystkich dzielnicach, przy czym największy wzrost rok do roku nastąpił w dzielnicach, w których cena była najtańsza.

Bliźniaki

Spadek sprzedaży rok do roku nie zrównoważył wcześniejszych zysków, ponieważ sprzedaż od początku roku wzrosła o prawie 11%. Podobnie jak w przypadku sektora domów jednorodzinnych, również zaobserwowaliśmy zwiększoną liczbę nowych listingów pojawiających się na rynku, co spowodowało spadek wskaźnika sprzedaży do nowych listingów do 72% i spowodowało pewien wzrost poziomu zapasów.

Niemniej jednak rynek w dalszym ciągu faworyzuje sprzedającego. Utrzymujące się trudne warunki rynkowe w dalszym ciągu powodują wzrost cen. Cena referencyjna osiągnęła w maju $678,000, czyli o ponad 1% więcej niż w zeszłym miesiącu i 13% więcej niż w maju ubiegłego roku.

Domki szeregowe

W maju odnotowano 540 sprzedaży, co oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego roku, który przyczynił się do 16% wzrostu od początku roku. Jednocześnie wzrosła także liczba nowych listingów, co oznacza wzrost poziomu zapasów. Poziomy zapasów spadły w przypadku nieruchomości poniżej $400,000, ale zyski odnotowane w przypadku droższych nieruchomości szeregowych były wystarczające, aby wesprzeć ogólny wzrost zapasów.

Przy wskaźniku sprzedaży do nowych listingów na poziomie 78% i miesiącach dostaw poniżej jednego miesiąca warunki w dalszym ciągu sprzyjają sprzedającemu, powodując dalszy wzrost cen. W maju cena referencyjna osiągnęła $462,500, czyli prawie o 2% więcej niż w zeszłym miesiącu i ponad 19% więcej niż w zeszłym roku.

Apartamenty

Popyt na niedrogie domy w dalszym ciągu napędza wzrost liczby domów w stylu apartamentowców. Sprzedaż w maju nadal rosła, przyczyniając się do rekordowego poziomu od początku roku, wynoszącego 19%. Było to częściowo możliwe dzięki wzrostom liczby nowych listingów, które zapobiegły dalszemu spadkowi poziomu zapasów. Chociaż poziom zapasów jest podobny do poprzedniego roku, zyski w przypadku produktów o wartości ponad $300,000 zrównoważyły gwałtowne spadki w przypadku tańszych domów.

Przy miesięcznych zapasach trwających nieco ponad miesiąc, warunki nadal sprzyjają sprzedającemu, a ceny nadal rosły w porównaniu do poziomów z poprzedniego miesiąca i roku ubiegłego. Wzrost cen rok do roku przekroczył 30% w dzielnicach Północno-Wschodnich i Wschodnich, przy czym najniższy wzrost cen nastąpił w Śródmieściu i wyniósł 13%.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here