Krzysztof Jabłoński Ambasadorem Kultury Polskiej

0
98
Konkurs Ambasador Polski 2019
Zdjecia: Danuta Matloch

W sobotę w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu organizowanego przez KGHM „Ambasador Polski 2019”, który ma na celu nagrodzenie Polaków promujących swoją pracą wizerunek kraju za granicą. W dziedzinie kultury wyróżniony został Krzysztof Jabłoński – wybitny pianista, laureat wielu najważniejszych nagród w międzynarodowych konkursach, który odebrał nagrodę z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Laureatów nagród w kategoriach: kultura, nauka i sport wybierała spośród nominowanych Kapituła Konkursu Ambasador Polski 2019, w której zasiadał m.in. wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Oprócz nagród głównych przyznane zostały jeszcze dwa wyróżnienia – nagroda specjalna prezesa KGHM Mariana Chludzińskiego oraz nagroda przyznana przez internautów.

Prezes KGHM Marcin Chludziński zaznaczył, że pomysł na organizację gali wziął się z potrzeby serca.

-Za granicą staramy się pokazać piękny i duży potencjał Polski, dynamizm Polski w kilku obszarach. Widzimy wielu ludzi, którzy swoimi osiągnięciami, swoją aktywnością społeczną budują dobry wizerunek Polski w wielu miejscach świata. Budują też dobrą przestrzeń do działania dla Polaków w tych obszarach dając im możliwość osiągania sukcesu, wspierają swoich. Stąd idea tego konkursu – tłumaczył prezes Chludziński.

W kategorii sport Ambasadorem Polski 2019 została mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej w klasie Advanced i pierwsza kobieta w historii, która tego dokonała Patrycja Pacak. Tytułem Ambasadora Nauki Polskiej uhonorowany został Artur Chmielewski – inżynier pracujący w NASA, menedżer i członek zespołów misji kosmicznych, będący synem twórcy komiksów o przygodach Tytusa, nazywanego Papciem Chmielem. Natomiast w kategorii Ambasador Kultury Polskiej wyróżniony został pianista, laureat III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985) Krzysztof Jabłoński.

– Dziękuję, że dostrzegacie coś, czego ja w swojej codziennej pracy nie dostrzegam. Nigdy nie sądziłem, że robię coś wyjątkowego. 34 lata temu, tu w Warszawie toczyłem swój najważniejszy bój w życiu, podczas Konkursu Chopinowskiego, od którego wszystko się zaczęło – powiedział Jabłoński.

Nagrodę Publiczności odebrał Andrzej Bargiel, pierwszy człowiek, który zjechał na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak. Natomiast nagrodą specjalną uhonorowano Lindę i Roberta Ollisów – rodziców amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który w 2013 r. podczas wojny w Afganistanie zginął, ratując polskiego oficera Karola Cierpicę.

Konkurs Ambasador Polski 2019
Zdjecia: Danuta Matloch
Konkurs Ambasador Polski 2019
Zdjecia: Danuta Matloch
Konkurs Ambasador Polski 2019
Zdjecia: Danuta Matloch

Nie każdy z nas może zostać oficjalnym ambasadorem Polski, powoływanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale każdy z nas, żyjąc w innym kraju, może być ambasadorem polskich spraw i dbać o wizerunek ojczystego kraju. Często można w ten sposób zrobić więcej niż państwowi urzędnicy za biurkami. Pokazała to m.in. Polonia amerykańska, przyczyniając się do wejścia Polski do NATO czy walcząc o pomnik w Jersey City. Takie właśnie osoby chce nagradzać polska spółka KGHM Polska Miedź.
Czytaj dalej >> Ty też możesz zostać ambasadorem Polski  

Zobacz też: Ambasador Polski. Szukamy Polaków, którzy rozsławili nasz kraj za granicą 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here