Odszedł na „wieczną wartę” Śp. Zbigniew Rogowski, jeden z ostatnich weteranów – członek Koła Nr 18 w Calgary.

1
576
Zbigniew Rogowski Calgary

Drogie Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Z wielkim bólem i żalem zawiadamiam, że w dniu 19 listopada 2020 r. odszedł na „wieczną wartę” nasz drogi przyjaciel Kolega Zbigniew Rogowski, jeden z ostatnich weteranów – członek naszego Koła Nr 18 –żołnierz walk pod Monte Cassino w maju 1944 roku.

Bliższe dane o nim:

Kol. Zbigniew (Leo) Rogowski, syn Anny i Henryka Rogowskiego, odszedł na „wieczną wartę” 19 listopada 2020 roku pod opieką Domu Pomocy Społecznej im. George’a Boyacka gdzie przebywał w ostatnim czasie.

Kol. Rogowski urodził się 15 listopada 1927 r. w Gródku Jagiellońskim, powiat Mszana, wojewódzctwo Lwowskie.

Po zajęciu ziem polskich przez ZSRR 17 września 1939 r. policja radziecka aresztowała między innymi polskiego policjanta, Henryka Rogowskiego, który przed aresztowaniu powierzył Zbigniewowi, swojemu najstarszemu synowi opiekę nad rodziną.

Dwa tygodnie później Zbigniew Rogowski, jego matka i trzy młodsze siostry zostali deportowani do Karakolu w Kazachstanie, gdzie pracował w kołchozie, aby utrzymać rodzinę. Swoje dwunaste urodziny Zbigniew spędził w wagonach towarowych jadąc w stronę Kazachstanu.

W wieku czternastu i pół roku Rogowski wstąpił do kadetów Wojska Polskiego po ogłoszeniu przez Stalina amnestii w 1942 roku. Następnie poprzez Iran, Palestynę dostał się do Włoch. Od 15 lutego 1944 r. do 20 listopada 1946 r.

Kol. Rogowski służył jako żołnierz II Korpusu Wojska Polskiego w Armii Andersa, Następnie zgłosił się na ochotnika do walki pod Monte Cassino, gdzie walczył w okopach do czasu aż II Korpus Wojska Polskiego objął Klasztor Opactwa Benedyktynów 18 maja 1944 r.

Po dwuch latach Kol.Rogowski pobytu we Włoszech przyjechał do Kanady w 1946 r. w ramach Polskiego Korpusu Przesiedleńczego do pracy na farmach w Albercie. Kol.Zbigniew Rogowski był członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło Numer 18, w Calgary. Kol.Rogowski był uhonorowany wieloma odznaczeniami wojennymi oraz złotą odznaką SPK.

Zbigniew Rogowski Calgary


Pan Rogowski uczynił Calgary swoim domem w latach pięćdziesiątych.

Cześć jego pamięci!
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Szczegóły pogrzebu będą podane w terminie późniejszym, gdy będą dostępne.

Drogie Koleżanki , Szanowni Koledzy,

Dla informacji podaję, że członek naszego Koła nr 18, Kol. Aldona Jaworska opisała wojenne i nie tylko wojenne przeżycia czterech członków naszego Koła nr 18 m.in. Anatola Nieumierzyckiego, Władysława Niewińskiego, Stefana Koselaka oraz Zbigniewa Rogowskiego w książce wydanej przez University of Alberta Press w 2018 roku pod tytulem „POLISH WAR VETERANS IN ALBERTA The Last Four Stories”.

Polish War Veterans in Alberta
Polish War Veterans in Alberta : The Last Four Stories by Aldona Jaworska

Książkę tą posiadamy w zbiorach naszego Koła oraz jest możliwość jej zakupienia.
Niniejszym dziękujemy Kol. Aldonie za uwiecznienie życiorysów bohaterów – członków naszego Koła SPK Nr 18 w Calgary.

Z podziękowaniem,

Zbigniew Starczyk – Prezes
Koła SPK nr 18 w Calgary

Stowarzyszenie Polskich Kombantów Koło nr 18 w Calgary
Stowarzyszenie Polskich Kombantów Koło nr 18 w Calgary

1 COMMENT

  1. Bardzo milo bylo sie Nim(Leo) Rogowskim zajmowac jak pracowalam, mily Człowiek, uczynny,, dobra dusza,, same pozytywy o Tym czlowieku. Niech Mu chwala bedzie. J

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here