Receptury chleba w Polsce mają wielowiekową tradycję i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Chleb w naszym zyciu jest nie tylko codziennym pożywieniem, ale ma też wartość symboliczną. staropolska tradycja nakazywała jego poszanowanie. Chleb traktowano jako dar życia otaczany szczególną czcią, ponieważ jego brak oznaczał głód i śmierć.
Przed rozkrojeniem bochenka gospodyni czubkiem noża czyniła na nim znak krzyża.
Pilnowano, aby nie kłaść chleba na brudnym stole ani spodem do góry, bo to sprowadziłoby kłótnie i nieszczęścia.
W naszej tradycji chleb biały pszenny i pszenno-żytni pieczono przeważnie we dworach i klasztorach, znacznie później w piekarniach. Biały chleb na wsi jadano jedynie od święta. Pieczono go na różnego rodzaju uroczystości w wielu kształtach: na wesele – korowaj, kołacz weselny, gąski i szyszki weselne; na narodziny – nowe łatko i kukiełki; na Wielkanoc – paski, baby; na dożynki – wieniec dożynkowy.
O znaczeniu chleba w polskiej tradycji świadczy fakt, że pojawia się on w wielu tworach literackich, m.in. Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego i Leopolda Staffa. Mikołaj Kopernik poświęcił tej tematyce naukową rozprawę, zatytułowaną
Obrachunek wypieku chleba.
Ten niezwykły kult chleba trwa do dziś. Polscy emigranci rozsiani po całym świecie często wspominają właśnie rodzime pieczywo, które kojarzy się z domem, bezpieczeństwem, przypomina dzieciństwo, ale jest także integralną częścią naszej tożsamości i kultury. Wszę-dzie tam, gdzie mieszkają Polacy, powstają piekarnie, w których oprócz zakupu pieczywa o znajomym smaku można się spotkać z rodakami.
Specyficzny rodzaj pieczywa stanowi opłatek, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa oblatum – „dar ofiarny”. Jest to cienki płatek z białej pszennej mąki i wody.
Do wyrobu opłatka nie używa się drożdży, zakwasu ani soli. Nie wiadomo dokładnie, skąd się wywodzi – istnieją dowody, że w znanej obecnie formie pojawił się już w średniowieczu, wypiekany w polskich klasztorach i kościołach. Opłatek stał się trwałym elementem polskiej kultury. Łamiemy się nim w wigilię Bożego Narodzenia na znak jedności, miłości i wybaczenia.
Jak pisał Cyprian Kamil Norwid:
“Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.
Jak co roku serdecznie zapraszam do skladania zamowien na potrawy swiateczne i wigilijne zdrowy i smaczny chleb pszenno-zytni bez chemii.
Zobacz moja oferte >>> “Polskie Pierogi ” <<<
Justyna