Home Spoleczenstwo Artykuł czytelnika Polscy emigranci rozsiani po całym świecie często wspominają właśnie rodzime pieczywo, które...

Polscy emigranci rozsiani po całym świecie często wspominają właśnie rodzime pieczywo, które kojarzy się z domem, bezpieczeństwem, przypomina dzieciństwo.

0
251
Zdrowy chleb Calgary

Receptury chleba w Polsce mają wielowiekową tradycję i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Chleb w naszym zyciu jest nie tylko codziennym pożywieniem, ale ma też wartość symboliczną. staropolska tradycja nakazywała jego poszanowanie. Chleb traktowano jako dar życia otaczany szczególną czcią, ponieważ jego brak oznaczał głód i śmierć.
Przed rozkrojeniem bochenka gospodyni czubkiem noża czyniła na nim znak krzyża.
Pilnowano, aby nie kłaść chleba na brudnym stole ani spodem do góry, bo to sprowadziłoby kłótnie i nieszczęścia.

W naszej tradycji chleb biały pszenny i pszenno-żytni pieczono przeważnie we dworach i klasztorach, znacznie później w piekarniach. Biały chleb na wsi jadano jedynie od święta. Pieczono go na różnego rodzaju uroczystości w wielu kształtach: na wesele – korowaj, kołacz weselny, gąski i szyszki weselne; na narodziny – nowe łatko i kukiełki; na Wielkanoc – paski, baby; na dożynki – wieniec dożynkowy.
O znaczeniu chleba w polskiej tradycji świadczy fakt, że pojawia się on w wielu tworach literackich, m.in. Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego i Leopolda Staffa. Mikołaj Kopernik poświęcił tej tematyce naukową rozprawę, zatytułowaną
Obrachunek wypieku chleba.

Chleb domowy Calgary
Polskie Pierogi Calgary – prawdziwy zdrowy chleb żytni na zakwasie, domowego wypieku z słonecznikiem i siemię lniane

Ten niezwykły kult chleba trwa do dziś. Polscy emigranci rozsiani po całym świecie często wspominają właśnie rodzime pieczywo, które kojarzy się z domem, bezpieczeństwem, przypomina dzieciństwo, ale jest także integralną częścią naszej tożsamości i kultury. Wszę-dzie tam, gdzie mieszkają Polacy, powstają piekarnie, w których oprócz zakupu pieczywa o znajomym smaku można się spotkać z rodakami.
Specyficzny rodzaj pieczywa stanowi opłatek, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa oblatum – „dar ofiarny”. Jest to cienki płatek z białej pszennej mąki i wody.
Do wyrobu opłatka nie używa się drożdży, zakwasu ani soli. Nie wiadomo dokładnie, skąd się wywodzi – istnieją dowody, że w znanej obecnie formie pojawił się już w średniowieczu, wypiekany w polskich klasztorach i kościołach. Opłatek stał się trwałym elementem polskiej kultury. Łamiemy się nim w wigilię Bożego Narodzenia na znak jedności, miłości i wybaczenia.

Jak pisał Cyprian Kamil Norwid:

“Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.

Polscy emigranci rozsiani po całym świecie często wspominają właśnie rodzime pieczywo, które kojarzy się z domem, bezpieczeństwem, przypomina dzieciństwo. 1Jak co roku serdecznie zapraszam do skladania zamowien na potrawy swiateczne i wigilijne zdrowy i smaczny chleb pszenno-zytni bez chemii.
Zobacz moja oferte >>> “Polskie Pierogi ” <<<

Justyna

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here