Polska wprowadza w życie nowe ograniczenia aborcji.

Poland puts into effect new restrictions on abortion

0
100
Every Woman is a riot poster

WARSZAWA (Reuters) – polski rząd wprowadził w życie w środę 27 stycznia 2021 decyzję sądu konstytucyjnego zakazującą przerywania ciąży z wadami płodu, ponieważ konserwatywna polityka coraz bardziej zakorzenia się w jednym z najbardziej pobożnych krajów katolickich w Europie.

Wyrok z 22 października doprowadził do tygodni masowych protestów, zmuszając nacjonalistyczny rząd PiS do opóźnienia jego wdrożenia.

Polska strajki kobiet

Drobne protesty zebrały się późno w środę po ogłoszeniu, że PiS podejmie oficjalne kroki w celu wyegzekwowania decyzji w najbliższym czasie, a działacze na rzecz aborcji zapowiedzieli, że więcej będzie miało miejsce w czwartek.

Polska strajki kobiet
fot. Piotr Molecki/East News

Aborcja okazała się jednym z najbardziej dzielących problemów od czasu przejęcia władzy przez PiS w 2015 roku, obiecując biedniejszym, starszym i mniej wykształconym Polakom powrót do tradycyjnego społeczeństwa połączonego z hojną polityką socjalną.

Werdykt sądu został opublikowany w dzienniku urzędowym późno w środę.
„To idiotyczne orzeczenie nie zapobiegnie aborcji” – powiedział Cezary Jasiński, 23-letni student, stojąc przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego w centrum Warszawy.

„Ale każda kobieta, która doświadczy bólu z powodu tego orzeczenia lub będzie zmuszona urodzić dziecko z zespołem Downa, będzie winna ich (sędziom)”.

Ubiegłoroczne protesty szybko przerodziły się w wybuch gniewu na rząd, zwłaszcza wśród młodych ludzi, co sugeruje, że PiS może w najbliższych latach stanąć przed nowym wyzwaniem ze strony nowych wyborców.

W środę urzędnicy zapowiedzieli, że rząd skupi się teraz na pomocy rodzicom niepełnosprawnych dzieci, chociaż PiS i jego centrystowi poprzednicy zostali oskarżeni przez krytyków o niewystarczające działania w tym zakresie.

„Państwo nie może już odebrać życia tylko dlatego, że ktoś jest chory, niepełnosprawny, w złym stanie zdrowia” – powiedział prawnik PiS Bartłomiej Wróblewski.

Partia zaprzecza krytyce opozycji, że wywarła wpływ na sąd, zwany Trybunałem Konstytucyjnym. Jest to jeden z organów sądowych poddany przeglądowi PiS podczas reform, które zdaniem Unii Europejskiej upolityczniły sądy.

„Żaden praworządny rząd nie powinien uszanować tego orzeczenia” – powiedział dziennikarzom Borys Budka, lider największej polskiej partii opozycyjnej, centrowej Platformy Obywatelskiej.

Dostęp do aborcji spadł nawet bez ograniczeń prawnych, ponieważ coraz więcej lekarzy odmawia ich wykonywania z powodów religijnych, a wiele kobiet szuka aborcji za granicą.

Zgodnie z nowymi przepisami wypowiedzenie będzie dozwolone tylko w przypadku gwałtu i kazirodztwa oraz gdy życie lub zdrowie matki jest zagrożone. Lekarzom dokonującym nielegalnych aborcji w Polsce grozi więzienie.

W opublikowanym w środę uzasadnieniu trybunał pozostawił otwartą możliwość uregulowania przez parlament niektórych okoliczności objętych ustawą.
Marek Suski, ustawodawca PiS, powiedział, że partia rozważy wprowadzenie nowych przepisów, które pozwolą wykluczyć najbardziej skrajne deformacje płodu. Jednak polityczni komentatorzy twierdzą, że konsensus między PiS a jego arcykonserwatywnymi rządzącymi sojusznikami byłby trudny do osiągnięcia.

„W przypadkach, gdy płód nie ma czaszki lub nie ma szans na życie poza macicą, powinien być wybór. Będziemy nad tym pracować ”– powiedział Suski w publicznym radiu.

Badania opinii publicznej wykazały pewien spadek popularności PiS w ostatnich miesiącach, ale sondaż przeprowadzony przez afiliowanego przy rządzie CBOS-u pokazał, że w tym miesiącu wzrosła do 35% z 30% w październiku. PiS i jego dwaj drobni parlamentarni sojusznicy wygrali reelekcję w 2019 roku z 44% udziałem w głosowaniu.

Autor: Joanna Plucinska and Anna Wlodarczak-Semczuk materiał zrudłowy www.oann.com
(Dodatkowa relacja Anny Koper; Pisanie: Justyna Pawlak; Redakcja: John Stonestreet, Alex Richardson i Grant McCool)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here