Powstanie Warszawskie – rocznica

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego w Calgary.

0
138
Powstanie Warszawskie - 77 rocznica

Witam wszystkich.

Zbliża się miesiąc a z nim związane rocznice i uroczystości. Jedną z nich jest bardzo ważna dla Polski dzień 1 sierpnia. Po kilku latach niemieckiej okupacji – Polacy chcieli wyzwolenia naszego kraju a przede wszystkim stolicy. W dniu 1 sierpnia 1944 r. o godz 17.00 nastąpił zryw militarny na mocy rozkazu Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego-„Bora” zwany Powstaniem Warszawskim, jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Powstanie planowane było na kilka dni ale trwało aż 63 dni aż do 3 pażdziernika.

Powstanie pochłonęło ponad 48 tyś. żolnierzy różnej formacji i przeszło 200 tyś. cywilów. Warszawa miała być doszczętnie zniszczona przez Niemców a ocaleni mieszkańcy wygnani ze stolicy.

Mimo, że powstanie zakończyło sie klęską militarną – ale pod względem politycznym miało wielkie znaczenie, bo Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

Musimy o tym pamiętać i przekazywać następcom – młodym pokoleniom waleczność i heroizm Polaków.

Zapraszam zatem wszystkich, których historia Polski jest ważną sprawą na uroczystą Mszę Św. w dniu 1 sierpnia br. o godz, 12.30 w południe w Kościele pw MBKP w Calgary w intencji walczących i poległych. Szczególy w kalendarzu wydarzen.

Członkowie Koła, harcerze, młodzież oraz członkowie zespołów tanecznych w mundurach i regionalnych strojach oraz przedstawiciele Poloni są mile widziani.

Proszę o wzięcie udziału Pocztów Sztandarowych polonijnych organizacji.

Zbigniew Starczyk – Prezes SPK Koła nr 18.

PS. Obecnie wszelnie limity ilości osób w kościele są zniesione, zatem bez rejestracji można uczestniczyć we Mszach Św.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here