Sprzedaż domów wciąż jest na rekordowym poziomie.

Calgary Real Estate Market Update - July/August 2021 Joanna Kopacz

0
72
Joanna Kopacz rynek nieruchomosci w Calgary

Miasto Calgary, 3 sierpnia 2021 roku

Wzrost cen spowalnia wraz z poprawą równowagi między podażą a popytem.
Sprzedaż w lipcu wyniosła 2,319 sztuk nieruchomości, co jest wynikiem znacznie powyżej długoterminowych średnich i najlepszym w historii lipca.

Tempo wzrostu sprzedaży spadło w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale także tempo wzrostu nowych listingów. Pomogło to zapobiec dalszym miesięcznym wzrostom poziomu zapasów i chociaż ogólna podaż pozostaje nieco wyższa niż w lipcu zeszłego roku, wynika to głównie ze wzrostu liczby mieszkań i domków szeregowych. Z 6,678 jednostkami w zapasach w lipcu, miesiące dostaw wzrosły do prawie trzech miesięcy. Te zyski prowadzą do znacznie większej równowagi między sprzedającymi a kupującymi.

Istnieje jednak znaczne zróżnicowanie między rodzajem produktu, ponieważ miesiące podaży wahały się od dwóch miesięcy w sektorze domów jednorodzinnych do prawie sześciu miesięcy w sektorze mieszkań własnościowych.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy zaobserwowaliśmy trend na rynku nieruchomości w kierunku bardziej zrównoważonych”, powiedziała Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka CREB®. „To złagodziło część presji na wzrost cen, ponieważ ceny zaczynają się stabilizować po gwałtownych wzrostach, które miały miejsce w pierwszej połowie roku”.

Ceny benchmarkowe w mieście osiągnęły $460,100, nieco więcej niż w zeszłym miesiącu i o prawie 10% wyższe niż w lipcu ubiegłego roku. Wzrost cen był najwyższy w sektorze domów wolnostojących, który obecnie znajduje się o 11% powyżej ceny z zeszłego roku i wreszcie powrócił z poprzednich maksimów z 2014 roku.

Domy wolnostojące

Zarówno sprzedaż, jak i nowe listingi wykazywały tendencję spadkową w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale pozostały wyższe niż poziomy z zeszłego roku. Sprzedaż wciąż jest na rekordowym poziomie, ale przy zaledwie 1822 nowych listingach, które pojawiły się na rynku w lipcu, wskaźnik sprzedaży do nowych listingów pozostał na stosunkowo wysokim poziomie 78%. Wolniejsza sprzedaż w stosunku do poziomu zapasów spowodowała również tendencję wzrostową miesięcy podaży. Przy nieco ponad dwóch miesiącach podaży warunki pozostają stosunkowo napięte. Jest to jednak poprawa w stosunku do ostatnich pięciu miesięcy. Aktywność różni się również w zależności od przedziału cenowego, przy czym domy wycenione poniżej $500,000 nadal borykają się z napiętymi warunkami rynkowymi z mniej niż dwoma miesiącami podaży. Ceny nadal rosły w tym miesiącu w porównaniu z poprzednim miesiącem. Przy ogólnomiejskiej cenie referencyjnej wynoszącej $539,900 ceny są o 11% wyższe niż ubiegłoroczne. Ceny rosną w każdej dzielnicy, ale dopiero w centrum notuje się ceny poniżej szczytu z 2014 roku.

Bliźniaki

Mimo że sprzedaż spadła w niektórych dzielnicach w porównaniu z ubiegłym rokiem, ogólny poziom od początku roku utrzymuje się na historycznie wysokim poziomie. Chociaż nowe listingi są wyższe niż poziomy z zeszłego roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły na tyle, że spowodowały nieznaczny miesięczny spadek poziomu zapasów. Przy ilości 209 sprzedaży i 577 listingów zapasy wzrosły do prawie trzech miesięcy. To wciąż mniej niż poziomy odnotowane w ubiegłym roku, ale znacznie wyższe niż w pierwszej połowie roku. Ceny referencyjne nadal rosną w ciągu ostatniego miesiąca, ale podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości, w wolniejszym tempie. Niemniej jednak, przy cenie referencyjnej $428,400 w lipcu, poziomy są prawie o 10% wyższe niż w zeszłym roku i powróciły z poprzednich maksimów. Chociaż wzrost cen miał miejsce w większości dzielnic, od początku roku nie powróciły one jeszcze w pełni z poprzednich szczytów w dzielnicach City Center, North East, South i East.

Domki szeregowe

Tempo wzrostu sprzedaży jest wolniejsze w porównaniu z początkiem roku, ale tak samo tempo pojawiania się nowych listingów na rynku, zapobiegło dalszym miesięcznym przyrostom zapasów.
Z poziomami zapasów powyżej 1000 sztuk i nieco wolniejszą sprzedażą w tym miesiącu w porównaniu do poprzedniego, miesiące zapasów przekroczyły trzy miesiące. Chociaż poziomy są niższe niż wszystkie zarejestrowane w zeszłym roku, lepszy wybór spowalnia miesięczny wzrost cen. Jednak ceny pozostają prawie o 11% wyższe niż w lipcu ubiegłego roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny poprawiły się w każdym dystrykcie, osiągając wzrost od 6% na północnym zachodzie do 20% na wschodzie. Pomimo wzrostów ceny nadal pozostają znacznie poniżej poprzednich maksimów.

Apartamenty

Dzięki mniejszej ilości nowych listingów, poziomy zapasów spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale pozostają na stosunkowo wysokim poziomie z 191 apartamentami na sprzedaż. Mimo tendencji spadkowej w stosunku do poprzedniego miesiąca, sprzedaż w lipcu jest nadal znacznie lepsza niż w jakimkolwiek lipcu w ciągu ostatnich sześciu lat. Jednak wyższe zapasy w stosunku do sprzedaży przyczyniły się do miesięcznego wzrostu w miesiącach podaży, która znajduje się nieco poniżej sześciu miesięcy. Duży wybór apartamentów ma pewien wpływ na ceny w zależności od dzielnicy. Podczas gdy ceny w większości dzielnic spadły lub nieco spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem, silne wzrosty nadal występowały w dzielnicach południowych i południowo-wschodnich. Chociaż ceny pozostają wyższe niż w lipcu ubiegłego roku, nadal są dużo poniżej dawnych poziomów.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here