Wzrost cen w Calgary utrzymuje się ze względu na dominację rynku sprzedawcy.

0
17
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

Wzrost cen w Calgary utrzymuje się ze względu na dominację rynku sprzedawcy. Sprzedaż w kwietniu wzrosła o 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do 2,881 sztuk. Chociaż tempo wzrostu spadło w porównaniu z początkiem roku, sprzedaż pozostaje o 37% wyższa od długoterminowych trendów w tym miesiącu. Znaczna część wzrostu sprzedaży dotyczyła stosunkowo tańszych produktów w gęstej zabudowie.

Jednocześnie w kwietniu pojawiło się 3,491 nowych listingów, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale tylko o 3% więcej niż w przypadku długoterminowych trendów. Wzrost liczby nowych listingów w stosunku do sprzedaży zapobiegł dalszemu pogorszeniu się stanu zapasów. Jednakże przy 2,711 jednostkach poziom zapasów jest o 16% niższy od zeszłorocznego i o połowę niższy od tego, co tradycyjnie obserwuje się w kwietniu.

„Chociaż poziom podaży wciąż spada, znaczna część spadku występuje tańszych domów” – powiedziała Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka w CREB®. „Domy o cenie poniżej $500,000 odnotowały 29% spadek. Tymczasem my odnotowują wzrost podaży domów w cenie powyżej $700,000. Utrzymujące się wysokie stopy procentowe napędzają popyt na tańsze produkty na rynku, a jednocześnie zwiększają liczbę listingów dla droższych nieruchomości.

Przy wskaźniku sprzedaży do nowych listingów wynoszącym 83% i miesiącach dostaw trwających krócej niż jeden miesiąc, warunki w dalszym ciągu faworyzują sprzedającego, powodując dalszy wzrost cen na rynku. W kwietniu nieskorygowana łączna referencyjna cena mieszkań osiągnęła poziom $603,700, co oznacza wzrost o 1% w stosunku do poprzedniego miesiąca i prawie 10% więcej niż w roku ubiegłym. Wzrost cen nastąpił we wszystkich typach nieruchomości i dzielnicach miasta. Najsilniejszy wzrost cen nastąpił w najtańszych dzielnicach miasta.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty. Zadzwon (403) 271 0600, (403) 714 8540 po bezplatna konsultacje! Sprzedaz, kupno, wynajem jednostek komercyjnych, domow wielorodzinnych, sklepow, magazynow, warsztatow, manufaktur I fabryk. ,, Zapewniam rzetelne i fachowe uslugi. Najwiekszą satysfakcje sprawia mi zadowolenie Klienta z mojego serwisu.”

AKTUALIZACJA RYNKU MIESZKANIOWEGO Z KWIETNIA 2024. (1 maja 2024 roku.)

Domy wolnostojące

Sprzedaż domów jednorodzinnych wzrosła w kwietniu o 1% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wzrosty sprzedaży w wyższych przedziałach cenowych zrównoważyły gwałtowny spadek domów w cenie poniżej $600,000, co jest związane z brakiem ofert w niższych przedziałach cenowych. Podczas gdy nowe listingi domów jednorodzinnych odnotowały wzrost o 10% rok do roku, liczba nowych listingów w przypadku domów jednorodzinnych wycenionych poniżej $600,000 spadła o 34%.

Korekty w poziomach sprzedaży i zapasów spowodowały w tym miesiącu dalszy spadek miesięcy dostaw. Podaż trwająca krócej niż miesiąc odzwierciedla rynek faworyzujący sprzedającego, powodując dalszy wzrost cen. W kwietniu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom $749,000 czyli o ponad 1% więcej niż w zeszłym miesiącu i o 13% więcej niż w kwietniu 2023 roku. Wzrosty rok do roku były najwyższe w najtańszych dzielnicach miasta.

Bliźniaki

W kwietniu aktywność sprzedażowa nadal rosła, przyczyniając się do niemal 18% wzrostu sprzedaży od początku roku. Wzrost sprzedaży wynikał częściowo ze wzrostu liczby nowych listingow. Jednak wzrost liczby nowych listigów niewiele wpłynął na zmianę sytuacji niskich zapasów, ponieważ miesiące podaży drugi miesiąc z rzędu utrzymywały się poniżej jednego miesiąca.

Utrzymująca się napięta sytuacja rynkowa spowodowała dalsze wzrosty cen. W kwietniu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom $668,400, czyli prawie 2% więcej niż w zeszłym miesiącu i 13% więcej niż poziomy odnotowane w zeszłym roku. Wzrost cen rok do roku wahał się od wysokiego poziomu 23% w dzielnicy Wschodniej do najniższego poziomu 10% w centrum miasta.

Domki szeregowe

W kwietniu sprzedaż domów szeregowych nadal rosła, przyczyniając się do 19% wzrostu w ujęciu rocznym. Jednocześnie w tym roku liczba nowych listingów wzrosła o 16%. Wzrost liczby nowych listingów w niewielkim stopniu zmienił sytuację niskich zapasów wynikającą z aktywności sprzedażowej. Dzięki temu wskaźnik sprzedaży do nowych listingów utrzymał się na wysokim poziomie 93%, a miesiące zapasów poniżej jednego miesiąca już czwarty miesiąc z rzędu.

Utrzymujące się trudne warunki, zwłaszcza w niższych przedziałach cenowych, powodują dalszy wzrost cen domów

W kwietniu sprzedaż domów szeregowych nadal rosła, przyczyniając się do 19-procentowego wzrostu w ujęciu rocznym. Jednocześnie w tym roku liczba nowych ofert wzrosła o 16%. Wzrost liczby nowych ofert w niewielkim stopniu zmienił sytuację niskich zapasów wynikającą z aktywności sprzedażowej. Dzięki temu wskaźnik sprzedaży do nowych ofert utrzymał się na wysokim poziomie 93 procent, a miesiące zapasów poniżej jednego miesiąca już czwarty miesiąc z rzędu.

Utrzymujące się trudne warunki, zwłaszcza w niższych przedziałach cenowych, powodują dalszy wzrost cen domów szeregowych. W kwietniu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom 458 100 dolarów, czyli o dwa procent więcej niż w zeszłym miesiącu i o 20 procent więcej niż poziomy odnotowane w zeszłym roku. Zarówno miesięczne, jak i roczne zyski były najwyższe w najtańszych dzielnicach północno-wschodniej i wschodniej części kraju, gdzie domy szeregowe w odsprzedaży nadal kosztują poniżej 400 000 dolarów.

Apartamenty

Sprzedaż w kwietniu wyniosła 822 jednostki, co oznacza, że od początku roku sprzedaż wyniosła 2,761 sztuk, co oznacza wzrost o 24%. Sprzedaż apartamentów wzrosła bardziej niż jakiegokolwiek innego rodzaju nieruchomości i obecnie stanowi prawie 30% całej działalności odsprzedaży. Było to częściowo możliwe dzięki wzrostowi liczby nowych listingów. W kwietniu odnotowano 1,050 nowych listingów, co pomogło w utrzymaniu miesięcznego wzrostu poziomu zapasów zgodnie z oczekiwaniami sezonowymi. Poziom zapasów pozostaje jednak o prawie 13% niższy niż w roku ubiegłym i jest o 35% niższy od trendów długoterminowych.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości, spadki podaży z roku na rok są spowodowane niższymi segmentami rynku, którymi w przypadku apartamentowców są mieszkania wycenione poniżej $300,000. Ogólnie rzecz biorąc, utrzymujące się warunki rynkowe sprzedawców w niższych przedziałach cenowych napędzają dalszy wzrost cen. W kwietniu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom $346,200 miesięcznie, co oznacza wzrost o ponad 2% i prawie 18% więcej niż w kwietniu ubiegłego roku. Wzrost cen rok do roku wahał się od ponad 30% w dzielnicach Północno-Wschodnich i Wschodnich do najniższego poziomu 13% w Śródmieściu.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here