SpaceX i NASA rozpoczynają pierwszą misję z astronautami oraz wyjątkowe przemówienie wyjątkowego prezydenta Donalda Trumpa!

0
60

CAPE CANAVERAL, Floryda – kapsuła DragonX na kosmicznym statku SpaceX zbliżyła się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę, zaledwie kilka godzin po historycznym odlocie z Florydy.

Astronauci z NASA Doug Hurley i Bob Behnken poinformowali, że kapsuła zachowuje się pięknie, gdy zbliżali się do dokowania. Lśniąca biała kapsuła była dobrze widoczna ze stacji, jej stożek nosowy odsłaniał hak dokowania, gdy dwa statki kosmiczne oddalały się o kilka mil nad Atlantykiem, potem Afryką, a potem Azją.

Po raz pierwszy prywatny statek kosmiczny przenosi załogę do laboratorium na orbicie. Hurley, dowódca “Smoka”, przygotował się do przejęcia kontroli ręcznej na krótki test, a następnie przestawił kapsułę w tryb automatyczny na łączenie, 19 godzin po starcie.

ZOBACZ wyjątkowe przemówienia wyjątkowego prezydenta Donalda Trumpa!

W przypadku problemu astronauci wślizgnęli się z powrotem do swoich kombinezonów ciśnieniowych do dokowania. Trzej mieszkańcy stacji kosmicznej zmienili kamery dla nadchodzącej kapsuy dla kontrolerów lotów w centrali SpaceX w Hawthorne w Kalifornii, a także w Johnson Space Center NASA w Houston.

SpaceX wystrzelił “smoka” z Kennedy Space Center w sobotnie popołudnie, pierwszy start astronautów na orbitę z USA od prawie dekady. Tysiące ludzi sie zatrzymalo, okoliczne plaże, mosty i miasta, aby zobaczyć, jak firma Elona Muska zakończyła trwającą dziewięć lat suszę dla NASA w spektakularny sposób.

Urzędnicy SpaceX i NASA wstrzymywali się do jakichkolwiek uroczystości aż do niedzielnego dokowania – i być może nie do czasu, gdy dwóch astronautów wróci na Ziemię tego lata.

W niedzielny poranek w show-and-tell astronauci szybko oprowadzili po błyszczących, czystych wnętrzach “Smoka”, dość przestronnych jak na kapsułę. Powiedzieli, że start był dość wyboisty i dynamiczny, nic, co symulatorzy mogly by naśladować.

Towarzyszący im niebieski cekinowy dinozaur – zabawka młodego syna jednego z astronautow, o imieniu Tremor – również był w dobrej formie, zapewnił widzów Behnken. Drżenie miało dołączyć do “Earthy”, pluszowej kuli ziemskiej, dostarczonej podczas zeszłorocznego lotu próbnego załogi Smoka bez załogi. Behnken powiedział, że obie zabawki wrócą na Ziemię wraz z nimi pod koniec misji.

NASA astronauts Doug Hurley and Bob Behnken
A SpaceX Falcon 9, with NASA astronauts Doug Hurley and Bob Behnken

NASA musi jeszcze zdecydować, jak długo Hurley i Behnken spędzą na stacji kosmicznej, gdzieś od jednego do czterech miesięcy. Podczas gdy tam są, piloci testowi Dragon dołączą do USA i dwóch mieszkańców rosyjskiej stacji kosmicznej, przeprowadzając eksperymenty i prawdopodobnie spacery kosmiczne, aby zainstalować nowe baterie stacji.

Marcia Dunn, The Associated Press

Polonia Calgary podaj dalej textPodoba Ci sie ten artykul? Podziel sie nim ze znajomymi! Facebook Twitter LinkedIn, Email.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here