Obchody setnych urodzin Stanisława Lema w Vancouver.

Lem, Solaris i mitologia rdzennych plemion Północnego Wybrzeża - Vancouver, BC

0
283
Lem, Solaris i mitologia rdzennych plemion Północnego Wybrzeża - Vancouver, BC

Lem, Solaris i mitologia rdzennych plemion Północnego Wybrzeża – Vancouver, BC

Szanowni Państwo,
Przesyłamy do wiadomości komunikat na temat przyszłotygodniowego wydarzenia w Vancouver, organizowanego przez Konsulat Generalny RP w Vancouver.

Lem, Solaris i mitologia rdzennych plemion Północnego Wybrzeża
Urodziny Stanisława Lema w Vancouver, British Columbia – 17 sierpnia 2021

Dnia 17 sierpnia br. (wtorek) będą finalizowane prace związane z obchodami setnych urodzin Stanisława Lema w Vancouver. Głównym punktem obchodów będzie odsłonięcie muralu poświęconego Stanisławowi Lemowi.

Projekt jest realizowany przez Konsulat Generalny RP w Vancouver.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie do dzielnicy Mount Pleasant 17 sierpnia o godz. 2.00 PM, przy 61, 5th Avenue, żeby wspierać artystę na ostatnim etapie prac i kontemplować jego dzieło a także odszukać ukryte w nim symbole i znaczenia.

Autorem projektu graficznego i wykonawcą muralu jest kanadyjski artysta ukraińskiego pochodzenia Dimitri Sirenko. Artysta zatytułował swoją pracę „Reflection” (Odbicie).

Mural powstaje w we współpracy z Vancouver Mural Festival w centrum dzielnicy Mount Pleasant przy 5th Avenue – części miasta skupiającej przedsiębiorstwa przemysłu kreatywnego – startupy i firmy technologiczne, w tym firmy prowadzące najnowocześniejsze badania biotechnologiczne, podmioty reprezentujące branżę gier i animacji komputerowej oraz branżę filmową.

Konsultantem projektu jest Peter Swirski – kanadyjski pisarz, naukowiec i krytyk, znawca twórczości Stanisława Lema i autor wielu publikacji na jego temat.

Wydarzenie_LEM ON VANCOUVER MURAL FESTIVAL 2021
https://www.facebook.com/events/125162813079793/

Album_LEM ON VANCOUVER MURAL FESTIVAL 2021
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=PLinVancouver&set=a.132594789039544


Mural poświęcony Lemowi jest „ekumeniczny” i niesie w sobie wiele przekazów związanych z jego postacią. Jest w nim motyw polski (polska flaga na ramieniu kombinezonu członka załogi Solaris Explorer), lwowski (konstelacja Lwa na niebie), żydowski (menora jako element konstrukcyjny podestu promu kosmicznego) a także – zamiast stosowanej przez szereg instytucji w Vancouver od wielu lat formuły podkreślającej, że dane wydarzenie odbywa się na ziemiach należących do poszczególnych plemion Pierwszych Narodów („on the unceded territories of the xʷməθkʷəy̓əm (Musqueam), Sḵwx̱wú7mesh (Squamish), and səl̓ilwətaɁɬ / sel̓íl̓witulh (Tsleil-Waututh) First Nations”) – artysta wykorzystał popularny w mitologii północnoamerykańskich Pierwszych Narodów motyw kruka oraz ważnych w gospodarce i diecie pierwotnych mieszkańców Brytyjskiej Kolumbii i plemion Północno Zachodniego Wybrzeża – łososi.

Dla pierwotnych mieszkańców Północnej Ameryki kruk jest bohaterem, który miał udział w stworzeniu świata: mityczny kruk zaczął tak gwałtownie machać skrzydłami, że z morza wyłoniła się skała. Kruk na niej usiadł. Skała rosła i rosła we wszystkie strony, rozsypała się w piasek. Następnie z piasku wykiełkowały i wyrosły drzewa. Inny popularny w kulturze First Nations mit o stworzeniu świata opowiada o ptaku, który nurkuje na dno morza w poszukiwaniu błota. Kaczka (czy też kruk, orzeł, jastrząb nur, łyska) przynosi w dziobie błoto, które rozrasta się tworząc ziemię.

Hasło obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema to: „I’ve seen the future” („Widziałem przyszłość”). To więcej niż chwytliwy slogan – jubileuszowe hasło oddaje trafność futurologicznych przemyśleń Stanisława Lema i odpowiada na pytanie, dlaczego warto go czytać i dzisiaj.

Mural poświęcony Lemowi jest pierwszym dużym projektem kulturalnym związanym z Polską realizowanym przy współudziale KG RP w Vancouver od czasu ogłoszenia pandemii COVID-19. Poprzednim projektem była inscenizacja opery „Pasażerka” Mieczysława Wajberga w styczniu i lutym 2020 roku. Był to efekt projektu zrealizowanego we współpracy z UBC School of Music oraz UBC Opera. Kanadyjska premiera “Pasażerki” (The Passenger) Mieczysława Wajnberga miała miejsce w Chan Centre for the Performing Arts.

Andrzej Mańkowski – konsul generalny: vancouver.info@msz.gov.pl
Peter Swirski – konsultant projektu: Peter Swirski peter.swirski@ualberta.ca
Dimitri Sirenko – artysta: https://dimitriartist.com

Więcej informacji o Stanisławie Lemie:
www.lem.pl;
www.culture.pl

Polonia Calgary podaj dalej text

Koniecznie udostepnij ten artykul u siebie na Facebooku! Wielu Twoich znajomych na pewno bedzie zadowolonych z tak waznych informacji!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here