Smutne, że tak wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z okrucieństwa NEP i ogromnych szkód, jakie wyrządził on Albercie, przemysłowi naftowemu i niezliczonym setkom tysięcy mieszkańców Alberty. Nigdy nie powinniśmy zapominać, ile bólu i cierpienia zadał Albercie NEP Pierre’a Trudeau. Powinniśmy zlecić wykonanie odpowiedniego pomnika obok pomnika wojny wietnamskiej, na którym widnieją nazwiska wszystkich Albertyńczyków, którzy stracili pracę, firmy, domy, a w wielu przypadkach życie z powodu samobójstw i stresu wywołanego przez NEP. Nigdy nie powinniśmy zapominać, jak bardzo niesprawiedliwie potraktowali Alberta tacy jak Pierre i Justin Trudeau. Fakt, że liberałowie nadal plasują się wysoko w sondażach po skandalu etycznym, po skandalu etycznym i ciągłych prześladowaniach na Zachodzie, tylko pokazuje, jak bardzo Wschodu to nie obchodzi, Zachód jest kolonią, którą należy wykorzystać.
„Jasne było, że NEP zapoczątkował kaskadę – odpływ dolarów inwestycyjnych, który wywołał szereg reakcji i nie zatrzymał się, dopóki gospodarka Alberty nie stanęła na głowie”. Ekonomista Robert Mansell
Lougheed mści się na Trudeau za NEP
Rozgniewany narodowym programem energetycznym rządu Liberalnego, premier Alberty, Peter Lougheed, ogranicza produkcję ropy naftowej w prowincjach w 1980 roku. Lougheed przysięga zredukować przemysł „do około 85 procent jego mocy”, ponieważ program energetyczny Trudeau ma na celu zwiększenie kanadyjskiej własności ropy i międzyprowincjalnych płatności transferowych.
Lougheed uważa, że tego rodzaju interwencja zaszkodzi lukratywnemu przemysłowi naftowemu Alberty. Mieszkańcy Alberta też są źli. Sondaż w gazecie pokazuje, że mieszkańcy Alberty wspierają działania premiera 5 do 1. W programie radiowym jeden z mieszkańców mówi: „Jeśli mój głos drży, to dlatego, że jestem strasznie zły, do tego stopnia, że byłbym szczęśliwy, walcząc o naszą wolność i dosłownie mam na myśli walkę z karabinem ”.
CBC Archives Medium: Radio Program: Sunday Morning Broadcast Date: Nov. 2, 1980 Guest: Peter Lougheed Duration: 2:27
28 pazdziernika mija 40 rocznica Narodowego Programu Energetycznego
– tej rażąco złowrogiej i niekompetentnej polityki wprowadzonej przez liberalny rząd byłego premiera Pierre’a Trudeau, która obrała za cel Zachód, ale głównie Alberta – kupowania głosów w środkowej i wschodniej Kanadzie.
W sobotę pisałam o tym, czym był NEP i co zrobił Albercie.
Ale co by się stało, gdyby NEP nigdy się nie wydarzył?
Ekonomista Robert Mansell mówi, że Alberta nie tylko nie ucierpiałaby z powodu najgorszej gospodarki w Kanadzie – która wówczas znajdowała się w recesji – ale w rzeczywistości odnotowałaby skromny wzrost.
O 4 popołudniu. ET, 28 października 1980 r., Ówczesny minister finansów Allan MacEachen wystąpił w Izbie Gmin i ogłosił NEP w budżecie federalnym.
Następnego ranka większość przemysłu naftowego i gazowego Alberty „właśnie się zamknęła” – wspomina Jim Gray, jeden z założycieli Canadian Hunter Exploration. „Reakcja na NEP była instynktowna i natychmiastowa, jeśli chodzi o to, co się stało” – powiedział podczas niedawnego wywiadu.
W ciągu sześciu miesięcy 115 platform wiertniczych przekroczyło granicę, a amerykańscy inżynierowie, geolodzy i geofizycy również się przenieśli. Stolica uciekła. Firmy zamknięte na stałe. Setki tysięcy mieszkańców Alberty straciło pracę.
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w całym kraju wynosiło około 15 procent, a wraz ze spadkiem cen domów, kredyty hipoteczne właścicieli domów szybko stały się warte więcej niż ich domy. Tysiące mieszkańców Alberty zostało zmuszonych do sprzedaży swoich domów za 1 dolara. Gwałtowny spadek cen domów zmusił 13 instytucji finansowych w Albercie do upadku.
Przed NEPem co roku do Alberty przybywało 60 000 osób. W ciągu pięciu lat istnienia NEP zostało 30 000 osób. Wskaźnik upadłości (bankruptcy) w Albercie wzrósł o 150 procent, a bezrobocie wzrosło z 3,7 procent we wrześniu 1980 roku do 12,4 procent w 1984 roku.
Posłuchaj wywiadu Danielle Smith z Licia Corbella, Columnistką dla the Calgary Herald-Calgary Sun, Published Oct 27, 2020
Są tacy, którzy lubią twierdzić, że Alberta ucierpiałaby w ten sposób, ponieważ ceny ropy gwałtownie spadły. To nieprawda. Ceny ropy spadły dopiero w 1986 roku.
We wczesnych latach osiemdziesiątych Mansell kierował zespołem na Uniwersytecie Calgary, który przez wiele lat budował wysoce wyrafinowany model gospodarki Alberty – który nazwał MAE.
Model składa się z ponad 2000 równań, które łączą wszystkie różne interakcje w gospodarce. Na przykład rejestrowałby dochód wypłacany pracownikom w formie wynagrodzeń i śledziłby, gdzie zostałby wydany – żywność, mieszkanie, rozrywka itp. – lub przemysłu, jego nakładów i produktów.
W ramach NEP federalne przychody z przemysłu wzrosły o 140 procent i obejmowały podatek eksportowy, który sprawił, że kanadyjska ropa i gaz stały się niekonkurencyjne dla naszych zagranicznych klientów, plan „wyprodukowany w Kanadzie”, który ograniczał wartość kanadyjskiej ropy do 85 procent światowej ceny, nowy federalny podatek od gazu ziemnego i płynów gazowych wraz z wieloma innymi podatkami oraz przepis „wspierający”, który zmusił firmy naftowe i gazowe do oddania ponad 25 procent swoich nieruchomości rząd federalny – nawet ustalił roszczenia, które wciąż były nierozwinięte.
„Jedną z rzeczy, które zrobiłem, była symulacja gospodarki, w której wszystko pozostanie niezmienione, z wyjątkiem braku Narodowego Programu Energetycznego – i związanych z nim podatków” – mówi Mansell.
Co on znalazł?
„Gospodarka Alberty uniknęłaby wówczas recesji” – mówi. „Nie byłoby boomu, ale nastąpiłby raczej skromny wzrost, a nie krach gospodarczy, który nastąpił”.
Mansell mówi, że nie jest to zaskakujące. „Patrząc na wiele, wiele lat, ogólnie rzecz biorąc, istnieje negatywna współzależność między wynikami gospodarki Alberty i gospodarki narodowej – i przez to rozumiem, że idą one w przeciwnych kierunkach”.
Kiedy gospodarka Alberty rośnie, reszta kraju ma tendencję do upadku i odwrotnie.
„Zazwyczaj Alberta nie była zsynchronizowana w większości cykli i byłby to kolejny przypadek” – mówi Mansell.
Czy to może być powodem niechęci w pozostałej części kraju do Alberty?
„NEP był celowo złośliwy i skierowany tylko do jednego obszaru kraju. Ale to nie ludzie, to politycy wierzyli, że karając Zachód, zabierając pieniądze i dając je Wschodowi, zdobędą część głosów tam, gdzie jest znacznie więcej wyborców i miejsc. To raczej kupowanie głosów niż wrodzona zazdrość ”– podsumowuje Mansell, emerytowany profesor ekonomii na Uniwersytecie Kalifornijskim i starszy pracownik naukowy School of Public Policy.
„Było jasne, że NEP rozpoczął kaskadę – odpływ dolarów inwestycyjnych, który wywołał szereg reakcji, które nie ustały, dopóki gospodarka Alberty nie stanęła na głowie” – mówi Mansell.
Mansell zwraca również uwagę, że pomimo tego, co usiłuje twierdzić wielu apologetów NEP-u, niskie ceny ropy historycznie nie były niszczycielskie dla przemysłu – są oczekiwane i planowane. To, czego nie planuje się, to kłamliwa polityka rządu, która odstrasza inwestorów.
„To tak, jakby wiele sklepów detalicznych polegało niemal wyłącznie na boomie świątecznym, aby osiągnąć zysk w ciągu roku” – powiedział. „Nie można odebrać wszystkich zalet i zostawić tylko minusy. Żaden biznes nie może tego przetrwać ”– mówi Mansell.
Zwraca również uwagę, że jeśli chodzi o „wskaźnik reinwestycji” przemysłu naftowego i gazowego, żadna inna branża nie jest sobie podobna. Przemysł energetyczny zazwyczaj ponownie inwestuje 80 procent swoich zysków z powrotem w „podwórko”, na którym się udało.
Podczas niedawnego wywiadu, Marc Lalonde, minister energii i jeden z głównych architektów NEP, powiedział: „wiele osób w Albercie lubi do dziś żywić poczucie prześladowań” i powiedział, że nadszedł czas, aby mieszkańcy Alberty przestać „jęczeć”, „iść naprzód” i „cały czas narzekać”.
Środkowa Kanada nadal tego nie rozumie i wygląda na to, że nie chce.
W międzyczasie premier Justin Trudeau znalazł wolniejszą, ale równie szkodliwą politykę, aby kontynuować spuściznę swojego ojca, z jego przepisami dotyczącymi zakazu tanker ban legislation and the impact assessment act, a także wieloma innymi decyzjami, które zaszkodziły Albercie.
Kanada ma teraz 1 trylion dolarów długu. Wyobraź sobie, o ile mniej by to było, gdyby NEP i inne polityki niszczące zaufanie inwestorów nigdy nie zostały uchwalone przez dwóch Trudeau?
Te zasady zaszkodziły nie tylko Albercie, ale całej Kanadzie. Kiedy to się skończy?
AUTOR: Licia Corbella jest felietonistką Postmedia w Calgary.
lcorbella@postmedia.com Twitter: @LiciaCorbella
Wspaniały artykuł Lici Corbella, który przedstawia smutny stan Kanadyjskiej Federacji, że dwóch Trudeau zrobiło tak wiele, by ja zniszczyć. Gdyby Alberta oddzieliła się w latach siedemdziesiątych i zatrzymała wszystkie transfery pieniężne do Ottawy, a setki miliardów dolarów wysłanych na wschód nigdy już nie były widziane, mielibyśmy suwerenny fundusz majątkowy znacznie przewyższający norweski. Zamiast tego próbowaliśmy pracować w federacji i przeżyliśmy dwa okresy, w których rząd federalny skupiał się głównie na zniszczeniu Alberty, rządów terroru NEP w latach 80., a teraz Trudeau 2.0, ten sam cel, jakim było zbankrutowanie przemysłu naftowego Alberta w imię ekstremizmu środowiskowego bez rekompensaty za szkody gospodarcze. Mielibyśmy stosunkowo niewiele problemów ekonomicznych, gdybyśmy nigdy nie mieli Trudeau na stanowisku premiera.
Trudeau wprowadził także mnóstwo szalonych przepisów dotyczących ochrony środowiska, aby związać przemysł naftowy w węzłach, próbując ukończyć jakiekolwiek duże projekty. Aby Kanada odniosła sukces, potrzebujemy w pełni zdecentralizowanej federacji, takiej jak Szwajcaria, w której każda prowincja pobiera podatki i przekazuje je do Ottawy według własnego uznania. Wszelkie większe zmiany wpływające na życie gospodarcze, takie jak podatki od emisji dwutlenku węgla, powinny wymagać przeprowadzenia pełnych referendów przez obywateli, którzy nie są wybierani bez kontaktu, postępowe elity ścigające ideologiczne programy, które szkodzą gospodarkom prowincji. Tak się nie stanie, ponieważ obecny kanadyjski system federalny, od władzy po wyrównanie, jest ustanowiony po to, aby traktować zachodnie prowincje jako kolonie dla elity wschodniego Laurentian do grabieży i dotowania wschodnich programów społecznych, wspierając postępowe reżimy w Ontario i Quebecu.
Koniecznie udostepnij ten artykul u siebie na Facebooku! Wielu Twoich znajomych na pewno bedzie zadowolonych z tak waznych informacji!
We need to start sharing our media sources with eachother. Our strength is in knowing we’re the majority despite what the MSM tell us.
Make sure to share your network with others Spread the word!
Byles? Widziales? Podziel sie tym!