Ceny na rynku nieruchomości w Calgary nadal rosną, ponieważ zapasy pozostają niskie.

0
38
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

Październik 2023 Aktualizacja rynku mieszkaniowego. (1 listopada 2023 roku.)

Ceny na rynku nieruchomości w Calgary nadal rosną, ponieważ zapasy pozostają niskie. Aktywność sprzedażowa w październiku spadła w ciągu ostatniego miesiąca zgodnie z typowymi wzorcami sezonowymi.

Jednakże przy sprzedaży 2,171 sztuk poziom ten był o 17% wyższy niż w roku ubiegłym i należał do najwyższych poziomów odnotowanych w październiku. Aktywność sprzedażowa wzrosła głównie dzięki wzrostom sprzedaży apartamentów typu kondominium, ponieważ konsumenci poszukują niedrogich opcji mieszkaniowych w okresie wysokich stóp procentowych.

Liczba nowych listingów również poprawiła się w tym miesiącu w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając 2,684 jednostki, co odzwierciedla najwyższy poziom odnotowany w październiku od 2015 roku. Pomimo tego wzrostu, stosunkowo wysoka sprzedaż zapobiegła znaczącym zmianom w poziomach zapasów, które pozostają o ponad 40% niższe od tradycyjnie dostępnych poziomów w październiku.

„Pomimo niedawnej poprawy liczby nowych listingów, poziom podaży na naszym rynku pozostaje trudny” – powiedziała główna ekonomistka CREB®, Ann-Marie Lurie. Zaobserwowanie zmiany w kierunku bardziej zrównoważonych warunków i ostatecznie większej stabilności cen zajmie trochę czasu”.

Od wielu miesięcy brakuje nieruchomości na rynku i to powoduje presję na wzrost cen. Nieskorygowana cena referencyjna w październiku osiągnęła $571,600, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca i jest o prawie 10% wyższa niż w październiku ubiegłego roku.

Domy wolnostojące

Zarówno sprzedaż jak i liczba nowych listingów poprawiła się w stosunku do poziomów odnotowanych w październiku ubiegłego roku. Jednakże przy 1,302 nowych listingach w tym miesiącu i 976 sprzedaży poziom zapasów spadł w ciągu ostatniego miesiąca. Poziom zapasów pozostaje najniższy w historii odnotowany w październiku. Poziom zapasów spadł w przypadku wszystkich domów o cenie poniżej $700,000, pozostawiając wyjątkowo trudne warunki dla domów o niższych cenach. Jedynym obszarem, w którym warunki nie są tak rygorystyczne jak w zeszłym roku, są domy o cenie powyżej $1, 000,000, gdzie miesiąc podaży wzrósł do 4,3 miesiąca.

Utrzymujące się trudne warunki w dalszym ciągu powodują dalszy wzrost cen na rynku domów jednorodzinnych. W październiku nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła $697,600, co stanowi niewielki wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca i 12% więcej niż w październiku ubiegłego roku. Ceny wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca we wszystkich dzielnicach z wyjątkiem południowo-wschodniej. Ceny referencyjne od początku roku wzrosły najbardziej w dzielnicach północno-wschodnich i wschodnich.

Bliźniaki

Liczba nowych notowań w październiku poprawiła się w porównaniu z niskimi poziomami odnotowanymi w zeszłym roku. Jednakże przy 235 nowych listingach i 179 sprzedażach wskaźnik sprzedaży do nowych listingów pozostał stosunkowo wysoki i wyniósł 76%, co uniemożliwiało jakąkolwiek znaczącą zmianę poziomu zapasów. Poziom zapasów wynosi prawie połowę poziomów tradycyjnie obserwowanych w październiku i nie był tak niski od października 2005 roku.

Utrzymujące się trudne warunki w dalszym ciągu wspierają wzrost cen. W październiku nieskorygowana cena referencyjna wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca, osiągając $628,700, co oznacza wzrost o 13% rok do roku. Ceny wzrosły we wrześniu w większości dzielnic, przy czym największy miesięczny wzrost nastąpił w dzielnicy City Center. Podobnie jak od początku roku w sektorze domów jednorodzinnych, najwyższy wzrost cen nastąpił w najtańszych dzielnicach północno-wschodniego i wschodniego regionu.

Domki szeregowe

420 nowych listingów w tym miesiącu zakończyło się sprzedażą 375, utrzymując wskaźnik sprzedaży do nowych listingów na wysokim poziomie 89% i zapobiegając znaczącej zmianie poziomu zapasów. Poziom zapasów w domkach szeregowych nie był tak niski od października 2005 roku. W tym samym czasie październikowa sprzedaż osiągnęła rekordowy poziom w miesiącu, utrzymując miesięczne dostawy na niskim poziomie wynoszącym jeden miesiąc.

Utrzymujące się trudne warunki rynkowe sprzyjały dalszemu wzrostowi cen w tym miesiącu. W październiku nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła $425,200, co stanowi miesięczny wzrost o ponad 1% i prawie 19% więcej niż w październiku ubiegłego roku. Ceny wzrosły w większości dzielnic, ale w tym miesiącu największy miesięczny wzrost odnotowano w centrum miasta, które odnotowało również najniższy od początku roku wzrost cen w porównaniu z innymi dzielnicami.

Apartamenty

Rekordowo wysoka sprzedaż w październiku była możliwa dzięki znacznemu wzrostowi liczby nowych listingów. Jednakże przy 727 nowych listingach i 641 sprzedażach wskaźnik sprzedaży do nowych listingów pozostał wysoki i wyniósł 88%, a poziom zapasów nadal spadał. Spadek poziomu zapasów wynika głównie z mieszkań o cenie poniżej $300,000, które obecnie stanowią jedynie 38%wszystkich zapasów, co stanowi znaczny spadek w porównaniu z 53% odnotowanymi w zeszłym roku.

Utrzymujące się warunki na rynku sprzedawców w dużej mierze przyczyniły się do niedawnych wzrostów cen. Nieskorygowana październikowa cena referencyjna osiągnęła w październiku $316,600, co oznacza miesięczny wzrost o ponad 1% i wzrost o 16% rok do roku. Od początku roku wzrost cen nastąpił we wszystkich dzielnicach miasta, a największe wzrosty odnotowano w tańszych dzielnicach północno-wschodnich i wschodnich.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Jesli chcesz kupic dom w 2023 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here