Home Wiadomości Polonia List otwarty do Polonii z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie.

List otwarty do Polonii z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie.

0
671
Wiadomosc z Konsulatu RP w Calgary

Drodzy Polacy, Szanowni Państwo

W nadchodzących dniach kwietniowych obchodzić będziemy dwie bolesne rocznice w historii narodu polskiego – 80. rocznicę Mordu Katyńskiego i 10. rocznicę Tragedii Smoleńskiej.

Osiemdziesiąt lat temu z rozkazu Stalina i jego najbliższych współpracowników zostało zamordowanych 22 tysiące bezbronnych polskich oficerów i funkcjonariuszy Państwa Polskiego. Ich prochy spoczywają na cmentarzach w Katyniu, Miednoje i Charkowie. To tragiczne wydarzenie stanowiło ogromny cios dla naszego narodu.

Wiedza o tej porażającej zbrodni była przez władze komunistyczne ZSRR i PRL zakłamywana i ukrywana zarówno przed polskim społeczeństwem, jak i światem. Zmowa milczenia wokół niej wyszła jednak na jaw. Prawda zwyciężyła.

Chciałbym z wielkim uznaniem i wdzięcznością podkreślić, że społeczność polonijna w Kanadzie nie dała się oszukać. Nie wierzyła w kłamstwa o tej zbrodni szerzone przez lata przez komunistyczną propagandę i sowieckich mocodawców. Dzięki polskim weteranom i działaczom polonijnym prawda o Katyniu nie została wymazana i zapomniana. W tych dniach składamy hold pomordowanym. Czynimy to z bólem i poczuciem naszego obowiązku wobec polskich ofiar sowieckiego ludobójstwa.

Tragiczna historia zbrodni katyńskiej nie zakończyła się na tym. Niemal w 70. rocznicę jej dokonania, 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku doszło do nowej tragedii. Zginęła cała 96-osobowa państwowa delegacja zdążająca na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią. Zginęło kierownictwo naszego kraju, dowódcy Wojska Polskiego, wybitni działacze polityczni i społeczni. Tragedia smoleńska początkowo zjednoczyła Polskę. Jednakże zabrakło odwagi i zgody niektórych polityków w sprawie jej upamiętnienia. Dopiero po ośmiu latach, 10 kwietnia 2018 roku na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie odsłonięto pomnik upamiętniający wszystkie ofiary katastrofy, zbudowany ze składek społeczeństwa polskiego. Pomnik ten, jak podkreślał to wówczas Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczynski, dowodzi tego, iż ,,chcemy jedności Polaków wokół dobra, a nie zła”.

W tym duchu będziemy obchodzić w tym roku te dwie bolesne rocznice – Mord Katyński i Tragedię Smoleńską.

Jako Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej zwracam się do Państwa i całej Polonii Kanadyjskiej z podziękowaniem za dotychczasową działalność upamiętniającą prawdę o Katyniu i Smoleńsku oraz kieruję gorącą prośbę o włączenie się do obchodów tegorocznych rocznic.

Andrzej Kurnicki
Ambasador RP

Dziękujemy za wiadomość przekazana z Konsulatu RP w Calgary

Andrzej Kurnicki Ambasador RP  List Otwarty
List otwarty do Polonii prezesa Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie.

 

List otwarty do Polonii prezesa Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie.
List otwarty do Polonii prezesa Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here