Polski poseł Grzegorz Braun spryskuje gaśnicą menorę chanukową

0
26
Polski poseł Grzegorz Braun spryskuje gaśnicą menorę chanukową

Grzegorz Braun określił Chanukę jako „szatańską” i stwierdził, że przywraca „normalność”, po czym został wykluczony z dzisiejszych obrad parlamentu.

Sfilmowano polskiego polityka, który za pomocą gaśnicy gasił świece chanukowe w parlamencie.

Widziano, jak Grzegorz Braun, przywódca skrajnie prawicowej partii Konfederacja Korony Polskiej, zdejmował gaśnicę ze ściany, a następnie przeszedł przez hol do miejsca, gdzie stały świece.

Jak pokazał materiał opublikowany przez nadawcę TVN24, chmura białego proszku wypełniła obszar, zakrywając znajdujące się w pobliżu osoby.

Następnie Braun wszedł na podium w sali, gdzie określił Chanukę – ośmiodniowe święto żydowskie – jako „szatańskie” i powiedział, że przywraca „normalność”.

„Ci, którzy biorą udział w aktach kultu szatana, powinni się wstydzić” – powiedział, zapytany, czy wstydzi się swoich czynów.

Marszałek Szymon Hołownia wykluczył później polityka z obrad parlamentu. Nazwał ten czyn „absolutnie skandalicznym” i zapowiedział, że poinformuje prokuratorów o działaniach Brauna.

„Nie będzie tolerancji dla rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu… tak długo, jak będę przewodniczącym parlamentu” – powiedział reporterom.

„Polska jest domem wszystkich religii”.

Braun opuścił izbę, ściskając dłonie innym skrajnie prawicowym politykom.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich powiedział, że jest „zawstydzony” działaniami Brauna i że nie są one reprezentatywne dla kraju.

„Przez tysiące lat nasi wrogowie próbowali nas ugasić, od czasów Machabeuszów aż do Hamasu. Ale nasi wrogowie powinni się nauczyć, nie mogą nas ugasić” – powiedział.

Świece zapalono ponownie kilka minut później – powiedział rabin Schudrich.

Kardynał Grzegorz Ryś z polskiego Kościoła katolickiego przeprosił „całą społeczność żydowską w Polsce”, dodając, że wstydzi się działań polityka.

Marszałek izby niższej nakazał mu po incydencie opuścić zgromadzenie, a ludzie wokół niego mówili: „Powinieneś się wstydzić”.

Grzegorz Braun i skandal w Sejmie. Zobacz całe zdarzenie!

Na stronie internetowej prywatnego nadawcy TVN24 zamieściliśmy wideo z wydarzenia, które stało się popularne także na platformach społecznościowych.

Stanisław Michalkiewicz o Grzegorzu Braunie, który zgasił w sejmie świece chanukowe

Najnowesz wiadomosci z Polski POLECAMY komentarze Tygodnia Witolda Gadowskiego na GadowskiTV

Komentarz Tygodnia: Pomiędzy Zdradą a Głupotą

W Polsce obchodzimy okres Adwentu. Gdzie w Sejmie są świece adwentowe? Obrządek religijny obcego państwa nigdy nie powinien mieć miejsca w Sejmie RP. To nie ma nic wspólnego z antysemityzmem. Parlament nie jest miejscem rytuałów, zwłaszcza jeśli nie są one tradycyjnie polskie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here