Pełnia księżyca podczas żniw (Full harvest moon) wschodzi w piątek 13-go i nalezy do rzadkich wydarzen księżycowych

0
335

Najbliższy księżyc w pełni do równonocy jesiennej – zwykle nazywany „księżycem żniwa” – ma pojawić sie w piątek 13-tego w zależności od strefy czasowej, i jest wydarzeniem w kalendarzu na półkuli północnej.

Księżyc powinien pojawić się w pełni od 12 września do 15 września, chociaż NASA twierdzi, że nie będzie całkowicie pełny do 21:30. PST 13 września (lub 12:30 EST 14 września).

https://globalnews.ca/video/rd/1063382083719/?jwsource=cl

NASA mówi, że „Full harvest moon” to stare europejskie określenie stosowane do pełni księżyca, który wschodzi najbliżej początku jesieni. Jasne światło księżyca pozwala rolnikom pracować trochę później w nocy, aby przynieść plony przed nadejściem jesieni.

Full harvest moon
Na tym zdjęciu pliku rodzina Reidów zbiera plony pszenicy pod księżycem w pobliżu Cremona, Alta., Poniedziałek, 28 września 2015 r.

Skywatcherzy mają nazwy dla każdej pełni księżyca w ciągu miesiąca, ale księżyc żniwa to coś więcej niż nazwa. Podczas gdy większość księżyców wschodzi około 50 minut po zachodzie słońca, księżyc żniwa może pojawić się już 10 minut po zachodzie słońca.

Na przykład w Toronto słońce ma zajść o 19:31, a księżyc powinien wschodzić o 19:46. w piątek, zgodnie z godziną i datą strony. Luka jest jeszcze mniejsza na bardziej północnych szerokościach geograficznych.

Pierwszy dzień jesieni nadejdzie 22 lub 23 września, w zależności od strefy czasowej.

Następny księżyc żniwa w piątek, 13 września, nadejdzie dopiero w sierpniu 2049 roku!

Kanadyjscy psychologowie sprawdzili, czy pełnia księżyca wpływa na nasz organizm. Przeprowadzili trzyletni eksperyment, który rzuca nowe światło na te comiesięczne zjawisko.

Podobno podczas pełni księżyca dopada nas bezsenność, ogarnia szaleństwo, a nawet coś popycha do popełniania przestępstw. Podobno. Wyniki najnowszych badań przeczą bowiem twierdzeniu, jakoby pełnia księżyca miała wpływ na nasz organizm.

Kanadyjscy psychologowie objęli badaniem ponad 770 szpitalnych pacjentów cierpiących z powodu psychicznych zaburzeń: doświadczających ataków paniki, mających za sobą próby samobójcze albo cierpiących na tajemnicze bóle w klatce piersiowej. Przyglądali się tym wolontariuszom przez trzy lata.

Badanie przyniosło jednoznaczne rozstrzygnięcie – nie ma dowodów na to, jakoby pełnia księżyca oddziaływała na nasz organizm, a zwłaszcza – psychikę. Żaden wolontariusz nie miał specyficznych problemów psychologicznych podczas pełni.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach “General Hospital Psychiatry”.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here