„Tani wodór z pól naftowych bez emisji może zasilić cały świat przy użyciu głównie istniejącej infrastruktury” „To srebrna kula dla czystej energii i czystego klimatu”.

0
160

Proton Technologies wydobywa tani wodór z pól naftowych
Pomysł na Proton Technologies z Calgary rozpoczął się od rozmowy wiodących naukowców z University of Calgary z młodą kanadyjską firmą naftowo-gazową.

Obaj starali się przedefiniować sektor energetyczny poprzez zastosowanie przełomowych technologii.

Misją Protona jest przekształcenie głębokiej ziemi w ciągłe źródło zielonej energii i pomoc w rozpoczęciu nowej ery dla miast i przemysłu na całym świecie.

Posluchaj wywiadu radiowego Danielle Smith z Grantem Strem

Grant Strem, prezes i CEO Proton Technologies, powiedział, że firma znalazła sposób na wytwarzanie wyjątkowo taniego wodoru z pól naftowych „w taki sposób, że możemy pozostawić wszystkie emisje i węgiel w ziemi i wydobywać tylko czysty wodór”.

„Myślę, że ma to wpływ na energię, ponieważ wiele osób szuka sposobów na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i myślę, że wiele osób mówiło o gospodarce wodorowej od dziesięcioleci. Teraz są tam wszystkie elementy technologii. Brakującym składnikiem jest tani wodór. Teraz możemy wkroczyć i wypełnić tę lukę ”– powiedział Strem.
Grant Strem, prezes i dyrektor generalny Proton Technologies

Grant Strem Proton Technologies
Grant Strem
Chairman and CEO of Proton Technologies

 „Do tej pory robiliśmy to tylko na małą skalę, ale planujemy zwiększyć ją w kolejnych krokach. Jeden z moich starych profesorów i ja wpadliśmy na ten pomysł. Wydawało się to dość prostym pomysłem i byliśmy bardzo zaskoczeni, że nie był to już proces przemysłowy.

„To tak naprawdę dwa bardzo stare procesy połączone w nowy sposób. Jednym z nich jest proces podgrzewania pola naftowego przez wstrzykiwanie tlenu. To utlenia olej, uwalnia trochę ciepła w ziemi i jest to stuletnia koncepcja, aby spróbować rozgrzać olej, aby lepiej przepływał do szybów naftowych. Zrobiono to około 500 razy na całym świecie, ale jedna rzecz, której większość nie zauważyła lub nie przejmowała się, to to, że każdy z nich wytworzył wodór w ramach tego procesu.

„Wszyscy koncentrowali się na ropie. Nie było na wodorze. Pomyślałem: Cóż, może jest sposób na wychwycenie tylko wodoru, więc prostą koncepcją jest zainstalowanie i użycie membrany, przez którą tylko wodór może przedostać się, a ty możesz wyciągnąć ją na powierzchnię i pozostawić wszystko inne w ziemi ”.

Strem powiedział, że to odkrycie oznacza, że koszt energii może spaść, a stare pola naftowe mogą mieć teraz wartość.

„Nawet stare nieproszone rezerwy. Tak więc zobowiązania z tytułu porzucenia są odraczane, a istniejące aktywa mogą naprawdę zapewnić nam znaczną ilość czystej energii. Wielki kierowca to nasze oczekiwania – możemy produkować wodór za ułamek kosztów oleju napędowego i benzyny.

„Tak długookresowo, nie są to tylko istniejące zastosowania wodoru, takie jak nawóz lub modernizacja oleju. To będzie paliwo transportowe, paliwo do ogrzewania. Może być stosowany w wielu miejscach, w których dziś używamy węglowodorów. Myślę, że ludzie pójdą tą drogą, ponieważ koszt może być znacznie niższy. ”

Demonstracja projektu na małą skalę została przeprowadzona w ubiegłym roku na polu naftowym w Saskatchewan. Teraz planem jest zwiększenie skali i rozpoczęcie sprzedaży znacznych ilości wodoru.

Dla ciekawostki – 12 najlepszych samochodów elektrycznych i ciężarówek napędzanych paliwem wodorowym video z 2017 roku!

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here