Spotkanie Klubu Książki

21jan2:00 pm4:00 pmSpotkanie Klubu KsiążkiTemat: Twórczość M. Wańkowicza.

Event Details

Następne spotkanie Klubu Książki odbędzie się 21 stycznia w Bibliotece o godz. 14:00.Temat: Twórczość M. Wańkowicza.

Melchior Wańkowicz – urodził się w 1892 roku w Kałużycach na Mińszczyźnie. Pisarz, dziennikarz, publicysta.Żołnierz I wojny światowej, był twórcą i założycielem Towarzystwa Wydawniczego „Rój”.

W roku wybuchu II wojny światowej emigruje z Polski, pracuje jako korespondent wojenny z Bliskiego Wschodu i Włoch.

Tuż po wojnie podejmuje pracę nad jego – jak się później okazało – najbardziej znaczącą książką „Bitwa o Monte Cassino”.

W tym okresie współpracuje również z polskimi gazetami takimi jak : „Przekrój”, „Nowiny literackie”, „Słowo Powszechne”.

Melchior Wańkowicz

Z emigracji do ojczyzny powrócił pod koniec lat 60. W połowie lat 60. podpisał się pod „listem 34” którego adresatami byli ówcześni dygnitariusze komunistyczni , a celem tego listu był protest przeciwko polityce kulturalnej państwa. Po tym wydarzeniu władze PRL na każdym możliwym kroku utrudniały życie i pracę Wańkowiczowi, oskarżali go między innymi o współpracę z Radiem Wolna Europa. Został nawet skazany na 3 lata więzienia, ale po 5 tygodniach spędzonych w areszcie został wypuszczony.

Zmarł w 1974 roku w Warszawie. Jego grób znajduje się na warszawskich Powązkach.

Material zrudlowy: biografia24.pl

more

Time

January 21, 2024 2:00 pm - 4:00 pm(GMT-06:00)

Organizer

Biblioteka Parafialna w Calgary

Misją Biblioteki Parafialnej jest wspieranie utrzymywania i rozwoju kultury polskiej i języka polskiego wśród Polonii w Calgary poprzez bezpłatny dostęp do polskiego księgozbioru. Biblioteka popiera potrzeby edukacyjne Szkoły Polskiej, która propaguje naukę języka polskiego, historii i literatury polskiej

Learn More

Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju

Get Directions

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here