Domy jednorodzinne napędzają wzrost sprzedaży w Calgary.

0
58
Joanna Kopacz rynek nieruchomosci w Calgary

Miasto Calgary, listopad 2020

Przy silnych wzrostach w segmencie wolnostojącym sprzedaż w październiku w mieście osiągnęła 1,764 sztuki. To 23-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku i znacznie powyżej średniej długoterminowej.

Wzrost sprzedaży nieruchomości w całym mieście przewyższył wzrost liczby nowych listings, wspierając trudniejsze warunki rynkowe i powodując wzrost cen.

„W ciągu ostatnich kilku lat wyższe oprocentowanie kredytów i stress test wyeliminowały wielu kupców z rynku domów wolnostojących. Jednak ostatnie spadki procentów, w połączeniu z cenami, które są niższe niż kilka lat temu, spowodowały powrót części tego popytu ”- powiedziała główna ekonomistka CREB® Ann-Marie Lurie.

„Pomaga to wspierać bardziej zrównoważone warunki i wzrost cen na rynku. Jednak poprawa cen nie występuje we wszystkich typach nieruchomości i przedziałach cenowych, a ryzyko spadku nadal jest realne. ”

Poprawa sprzedaży w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie wystarczyła, aby zrównoważyć cofnięcia w drugim kwartale, pozostawiając sprzedaż od początku roku prawie o 6% poniżej poziomów z zeszłego roku.

To samo dotyczy cen. Ceny referencyjne (benchmark) wykazywały tendencję wzrostową w ciągu ostatnich czterech miesięcy, a ceny październikowe były nieco wyższe niż w 2019 r. W ujęciu rocznym ceny są o jeden 1% niż w zeszłym roku i prawie 10% poniżej poprzednich najwyższych poziomów.

FAKTY DOTYCZĄCE RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Domy wolnostojące

Sprzedaż domów wolnostojących wyniosła w październiku 1,139, co oznacza 35-procentowy wzrost rok do roku. W przeciwieństwie do początku tego roku, październikowe wzrosty sprzedaży odnotowano w przypadku domów o wartości powyżej $600,000. Obniżenie cen droższych domów może wspierać ten wzrost sprzedaży.

W tym miesiącu pojawiło się więcej nowych listings niż poziomy zanotowane w zeszłym roku, ale poziom zapasów nadal spadał, co spowodowało, że miesiące podaży spadły poniżej trzech miesięcy. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z ponad czterema miesiącami odnotowanymi w ciągu ostatnich kilku lat.

Występują jednak znaczne różnice w zależności od lokalizacji i przedziału cenowego. Domy jednorodzinne w cenie poniżej $500,000 mają mniej niż dwa miesiące podaży, przyczyniając się do wzrostu cen w zależności od lokalizacji.

Patrząc na zmiany cen w poszczególnych dzielnicach, jedyną dzielnicą miasta, w której odnotowano dalsze spadki cen, było centrum miasta. Okręgi południowe i południowo-wschodnie odnotowały wzrost cen w stosunku rocznym o około 4%. Ceny we wszystkich dzielnicach nadal są dalekie od poprawy i są znacznie poniżej poprzednich najwyższych poziomów.

Bliźniaki

Aktywność sprzedażowa wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca, a liczba nowych listings zmniejszyła się. To powoduje, że zapasy spadają, a miesiące podaży spadają do nieco ponad trzech miesięcy.

Ostrzejsze warunki rynkowe nadal sprzyjały miesięcznym wzrostom cen. Pomimo tych wzrostów cena benchmark z października pozostała prawie o 1% niższa od zeszłorocznych poziomów. Jednak aktywność różni się znacznie w zależności od lokalizacji. Ceny w ujęciu rocznym spadły w centrum miasta, dzielnicach północno-zachodnich i zachodnich, kompensując wzrost cen w pozostałych dzielnicach.

Pomimo poprawy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, sprzedaż od początku roku pozostaje o ponad 6% poniżej poziomów z ubiegłego roku i ponad 7% poniżej średniej długoterminowej. Spowolnienie sprzedaży było spowodowane głównie spadkami w dzielnicach: Centrum, Północny Zachód, Południe, Zachód i Wschód.

Domki szeregowe

Odnotowano znaczące spadki rok do roku w dzielnicach City Center i West, ale sprzedaż w całym mieście poprawiła się w porównaniu z zeszłorocznymi poziomami, a aktywność od początku roku jest tylko o 2% niższa niż w zeszłym roku.

Zapasy pozostawały w tym miesiącu stosunkowo stabilne, utrzymując miesiące podaży na poziomie około czterech miesięcy.

Ceny referencyjne dla całego miasta wyniosły w październiku $274,400. To niewielka poprawa w stosunku do zeszłego miesiąca, ale prawie 6% poniżej poziomów z zeszłego roku. Spadek cen był głównie spowodowany znacznym spadkiem cen w zachodniej części miasta.

Apartamenty

Siódmy miesiąc z rzędu sprzedaż mieszkań spadła w porównaniu do poziomów z zeszłego roku, co dało łączną sprzedaż 1,999 mieszkań.

Stanowi to 15-procentowy spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem i jest prawie o 30% niższy od średniej długoterminowej. Jedynym sektorem tego rynku, który wykazuje oznaki poprawy, jest segment poniżej $200,000. Sprzedaż poprawiła się w tym segmencie, ale to nie wystarczyło, aby zrównoważyć spadki we wszystkich pozostałych przedziałach cenowych.

Sprzedaż w całym mieście spada, ale rośnie liczba nowych listings. Powoduje to wzrost zapasów w ujęciu rok do roku i powstrzymuje pozytywny wzrost cen. W październiku cena referencyjna wyniosła $248,600, podobnie jak w zeszłym miesiącu i ponad 1% poniżej poziomów z zeszłego roku.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny apartamentów pozostają ponad 17% poniżej poprzednich rekordów.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here