Rynek mieszkaniowy w Calgary – statystyki i prognozy styczen 2024.

STYCZEŃ 2024 AKTUALIZACJA RYNKU MIESZKANIOWEGO

0
43
Joanna Kopacz CIR Realty Agent

1 lutego 2024 roku.

Styczeń odnotowuje wysoką sprzedaż napędzaną wzrostem liczby nowych listingów. Sprzedaż w styczniu wzrosła do 1,650 sztuk, co stanowi znaczny wzrost w stosunku do poziomów z zeszłego roku i trendów długoterminowych.

Wzrost był możliwy dzięki wzrostowi liczby nowych listingów, które w styczniu wyniosły 2,137. Liczba nowych listingów wzrosła w przypadku domów o cenie powyżej $300,000, ale największe wzrosty odnotowano w przypadku domów o cenie powyżej $700,000. Wzrost liczby nowych ofert w stosunku do sprzedaży niewiele wpłynął na zmianę sytuacji niskich zapasów w mieście.

Poziom zapasów wynoszący 2,150 sztuk jest bliski rekordowo niskiego poziomu ze stycznia 2006 roku i jest o prawie 49% niższy od długoterminowej średniej miesiąca.

„Wyzwania związane z podażą stanowią stały problem od zeszłego roku. Wzrost liczby nowych listingów w tym miesiącu pomógł zapewnić potencjalnym nabywcom opcje, wspierając wzrost sprzedaży. Jednakże wzrost sprzedaży zapobiegł jakimkolwiek znaczącym korektom podaży, utrzymując rygorystyczne warunki i wspierając dalszą cenę wzrostu” – stwierdziła Ann-Marie Lurie, główna ekonomistka w CREB®.Miesiące podaży w styczniu wyniosły 1,3 miesiąca, przekraczając poziomy z poprzedniego miesiąca i roku ubiegłego.

Utrzymujące się napięcie na rynku przyczyniło się do dalszej presji na wzrost cen nieruchomości. Nieskorygowana cena referencyjna w styczniu osiągnęła $572,300, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca i jest o 10% wyższa od poziomów odnotowanych w styczniu ubiegłego roku.

Domy wolnostojące

Wzrost liczby nowych listingów pomógł zwiększyć sprzedaż w tym miesiącu. Jednakże przy wskaźniku sprzedaży do nowych listingów wynoszącym 77%, w sektorze domów jednorodzinnych nastąpiła minimalna zmiana w zakresie niskich zapasów. Liczba nowych listingów wzrosła w przypadku wszystkich domów o cenie powyżej $500,000, ale największe wzrosty odnotowano w segmencie rynku powyżej $700,000.

Niski poziom zapasów w porównaniu do sprzedaży nie pozwolił na poprawę w miesiącach podaży, która wyniosła 1,4 miesiąca i była niższa od poziomów odnotowanych w zeszłym miesiącu i styczniu ubiegłego roku. Wyjątkowo trudne warunki rynkowe w dalszym ciągu napędzały dalszy wzrost cen.

W styczniu nieskorygowana cena domu jednorodzinnego osiągnęła poziom $702,200, prawie o 1% więcej niż w zeszłym miesiącu i prawie 13% więcej niż ceny odnotowane w zeszłym roku. Wzrost cen rok do roku wahał się od niskiego poziomu 10% w centrum miasta i dzielnicach południowo-wschodnich do 27% wzrostu we wschodniej dzielnicy miasta.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Jesli chcesz kupic dom w 2024 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty. Zadzwon (403) 271 0600, (403) 714 8540 po bezplatna konsultacje! Sprzedaz, kupno, wynajem jednostek komercyjnych, domow wielorodzinnych, sklepow, magazynow, warsztatow, manufaktur I fabryk. ,, Zapewniam rzetelne i fachowe uslugi. Najwiekszą satysfakcje sprawia mi zadowolenie Klienta z mojego serwisu.”

Bliźniaki

Przy 223 nowych listingach i 131 sprzedażach stosunek sprzedaży do nowych listingów spadł do 59%, najniższego poziomu od 2020 roku i znacząco poprawił się w porównaniu ze średnią wynoszącą 82% odnotowaną w 2023 roku. Nagła zmiana rzeczywiście spowodowała poprawę zapasów w zeszłym miesiącu, ale pozostają one znacznie poniżej trendów długoterminowych.

Nieskorygowana cena referencyjna w styczniu wyniosła $625,000, nieco mniej niż w zeszłym miesiącu, ale o ponad 11% więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Miesięczny spadek wynikał głównie z korekt w droższych dzielnicach Zachodniej i Śródmieściu.

Domki szeregowe

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości, liczba nowych listingów i sprzedaż wzrosły w styczniu w stosunku do poziomów odnotowanych w zeszłym miesiącu i roku ubiegłym. Jednakże przy 322 nowych listingach i 297 sprzedażach wskaźnik sprzedaży do nowych listingów pozostał wyjątkowo wysoki i wyniósł 92%. Przyczyniło się to do dalszego zmniejszenia poziomu zapasów, a miesiące dostaw po raz kolejny spadły poniżej jednego miesiąca. Ograniczona podaż i silny popyt przyczyniły się do wzrostu cen.

W styczniu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła $426,400, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca i prawie 20% więcej niż w styczniu 2023 roku. Chociaż ceny rok do roku są wyższe w każdej dzielnicy, w dzielnicach West i City Center ceny referencyjne nie zostały skorygowane w porównaniu z grudniem.

Apartamenty

Nieruchomości apartamentowe w dalszym ciągu odnotowały największy wzrost sprzedaży, osiągając 488 sprzedaży w styczniu, co stanowi wzrost o 54% rok do roku.

Było to możliwe dzięki wzrostowi liczby nowych ogłoszeń. Jednak wzrost liczby listingów w niewielkim stopniu wpłynął na poziom podaży; przy 682 jednostkach zapasy były o 40% niższe od długoterminowych trendów. Zaostrzone warunki rynkowe w dalszym ciągu przyczyniały się do dalszego wzrostu cen. W styczniu nieskorygowana cena referencyjna osiągnęła poziom $324,000, czyli prawie o 1% więcej niż w zeszłym miesiącu i 19% więcej niż w styczniu ubiegłego roku.

Ceny wzrosły we wszystkich dzielnicach, przy czym największy wzrost rok do roku nastąpił w najbardziej przystępnych dzielnicach północno-wschodniej i wschodniej części miasta.

„Agent nieruchomości może przeprowadzić nabywcę domu lub sprzedawcę przez cały proces i pomóc uniknąć zgadywania”.

Jesli chcesz kupic dom w 2023 r., warto zrobic to wczesniej niz pózniej, poniewaz ceny domów maja wzrosnac w niektórych czesciach Alberty w przyszlym roku.

Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości
Joanna Kopacz, agent CIR Realty Biura Pośrednictwa Nieruchomości

Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane współpracą w zakresie kupna lub sprzedaży swojej nieruchomości! >>> Link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here